Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy

Tego rodzaju zapalenia prawie nigdy nie ograniczają się do samej pochwy, lecz obejmują część pochwową macicy i wargi sromowe. Przejawiają się ostrymi, piekącymi upławami, świądem pochwy i warg sromowych.

Schorzenie to zwalcza się stosowaniem irygacji oraz zakładaniem do pochwy tamponów.

Grzybicze zapalenie pochwy to choroba, która spotka około 75% uprawiających seks. Zapalenie pochwy może być grzybicze albo bakteryjne. Rozpoznaje się je po objawach (dość jednak podobnych).

Jak dowodzą badania naukowe, nawet przez ginekologów często obie jednostki są mylone, odsetek pomyłek sięga nawet 70%.

Może być również po okresie menopauzy, starcze zapalenie pochwy, w którym niedobór estrogenów powoduje zmiany zanikowe w pochwie i trójkącie pęcherza, prowadząc do nietrzymania moczu.

Nadżerka części pochwowej

W terminologii klinicznej nadżerka oznacza ektopię, polegającą na wypełzaniu nabłonka cylindrycznego z kanału szyjki na tarczę części pochwowej, z równocześnie toczącym się procesem regeneracji. Z uwagi na czerwone zabarwienie zmiany zwana jest "czerwona plamą" erytroplakia.

W sensie ścisłym, histopatologicznie oznacza ubytek nabłonka na tarczy części pochwowej z odsłonięciem podścieliska łącznotkankowego i końcówek naczyń krwionośnych. Nadżerka przewlekła, której gojenie nie przebiega prawidłowo, jest traktowana jako stan przedrakowy. Makroskopowa ocena nadżerek jako zagrożenia nowotworowego jest trudna i rozpoznanie wymaga badania kolposkopowego i cytologicznego.

Leczenie: przyczynowe-przeciwzapalne, elektrokoagulacja -> krioterapia, ewentualnie konizacja chirurgiczna ->

konizacja szyjki macicy, a wreszcie zabieg chirurgiczny.

wykorzystane źródło: Medyczny słownik encyklopedyczny

czytaj inne tematy

zobacz też