Kalendarz księżycowy

Jeśli chcesz sprawdzić, w jakiej fazie jest dziś Księżyc i kiedy będzie najbliższa pełnia, możesz skorzystać z naszego kalendarza.

Czy wiesz jak przewidywać pogodę?

Zjawiska i procesy tworzące pogodę są bardzo złożone i nawet zawodowe służby meteorologiczne osiągną dokładność przewidywań około 70%.

Pogodę pochmurną zapowiadają: nadciągające od zachodu chmury warstwowe na różnych poziomach, krwistoczerwony wschód słońca, brudnożółty wschód słońca bez chmur lub za ciemną warstwą chmur nad horyzontem, spadek ciśnienia, wzrost siły wiatru pod wieczór i w nocy, halo (pierścień) wokół Słońca lub Księżyca, nagła zmiana kierunku wiatru, wiatr z kierunku południowego skręcający na zachodni, nisko latające ptaki, silne świecenie gwiazd, przy pogodzie bezwietrznej dym ścielący się po wodzie, tęcza rano lub przed południem.

Pogodę bezdeszczową zapowiadają: czysty, jasny widnokrąg podczas wschodu słońca, mgła opadająca nad ranem, obfita rosa rano i wieczorem, wiatr tężejący w południe, a cichnący nad ranem i wieczorem, zanikanie pod wieczór chmur kłębiastych, po zachodzie Słońca barwa nieba o odcieniu złotym, niezbyt intensywne świecenie gwiazd, utrzymywanie się lub podnoszenie ciśnienia, wystąpienie tęczy w godzinach popołudniowa, unoszenie się dymu pionowo ku górze.

Silne wiatry zapowiadają: ciemnoniebieskie niebo, silne świecenie gwiazd, czerwona tarcza Księżyca, wzrost siły wiatru po ustaniu opadu.

Daty faz Księżyca w 2021 roku

Poniżej zamieszczono tabelę z datami godzinami faz Księżyca w 2020 roku. Podane czasy uwzględniają polską strefę czasową i odpowiednio czas zimowy oraz letni.

Od początku istnienia ludzkości człowiek zastanawia się, czym są sny i marzenia senne. Mimo prowadzonych przez stulecia wnikliwych badań, nikomu nie udało się dowiedzieć o nich wszystkiego.

Dawniej nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że sen jest stanem, na który składa się kilka cyklicznie powtarzających się faz. Był on dla ludzi wyłącznie czasem odpoczynku i odprężenia. Dzięki badaniom prowadzonym przez tysiąclecia wiemy dziś o nim znacznie więcej, choć jeszcze nie wszystko.

Fazy snu

Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego, na który składają się cyklicznie następujące po sobie fazy. Zaraz po zaśnięciu występuje faza NREM (non-rapid eye movement), podczas której nasz sen jest najmocniejszy. Przygasa wtedy duża część procesów życiowych. Spada ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech i tętno, a temperatura ciała się obniża o kilka dziesiątych stopnia. Faza NREM trwa ok. 80-100 minut, a po niej następuje faza REM (rapid eye movement), trwająca ok. 15 minut. Cykl ten powtarza się u osoby dorosłej 4-5 krotnie.

Skąd się biorą marzenia senne

W fazie REM występują najczęściej marzenia senne. Są to zjawiska pojawiające się podczas snu i przypominające halucynacje. Nie zawsze występują one wyłącznie jako obrazy. Zdarza się również, że przeważają w nich doznania słuchowe, zapachy lub smaki. Niektóre tematy pojawiają się często kilkakrotnie w kolejnych snach. Najczęściej dotyczą one spadania, latania i nagości.

Ludzie od stuleci próbują wyjaśnić, skąd się biorą marzenia senne i symbole. W XIX w. naukowcy badający sny wykazali, że marzenia senne mogą być źle zinterpretowanym wrażeniem zmysłowym, którego doznaje śpiący. W wieku XX udowodniono, że związane są one z sytuacją życiową śniącego.

Psycholog Zygmunt Freud jako pierwszy uznał marzenie senne za poważny temat i opisał je w swojej książce. Zasugerował on, że mogą odzwierciedlać ukryte pragnienia człowieka, które przekazywane są do świadomości osoby śniącej. Istnieje również inna teoria, która mówi, że sen jest sposobem na pozbycie się napięć i uporządkowanie ważnych informacji zebranych podczas czuwania. Pomimo wielu badań i eksperymentów naukowcom nie udało się jednak do końca wyjaśnić funkcji snu i marzeń sennych.

Autor: Katarzyna Tomczyk

Pozycje partnerów podczas snu

Czy powinniśmy wierzyć w sny? Co zrobić, kiedy nic nam się nie śni? Jak odnaleźć klucz do drzwi podświadomości?

Czasem spotykam osoby, które mówią – nic mi się nie śni. Nic bardziej błędnego. Wszyscy śnimy, ale nie wszyscy sny pamiętamy. Zdarza się nawet, że nie chcemy ich pamiętać, aby nie odżyły wyparte nieprzyjemne lub bolesne wspomnienia. Sny są drogą do poznania siebie i do poznania własnej przyszłości. Niosą w sobie informacje o tym, co może się zdarzyć i ostrzeżenia przed błędami życiowymi. To prawdziwe drzwi do podświadomości. Otwarcie drzwi wymaga jednak klucza.

Często budzimy się rano i wiemy, że sen, który mieliśmy, ma jakieś znaczenie. Jesteśmy głęboko przekonani, iż informacje w nim zawarte są naprawdę znaczące. Zaczynamy się zastanawiać. Widzimy drzwi i nie wiemy jak je otworzyć. Potem następują ważne wydarzenia w naszym życiu i dopiero wtedy zaczynamy kojarzyć. No tak. Przecież byliśmy ostrzegani we śnie przed podjęciem niewłaściwej pracy, końcem związku, odejściem bliskiej osoby. Może jednak warto szukać klucza do tych drzwi?

Przesłanie snu

Pierwsza podstawowa zasada to nie lekceważyć snu, który wywarł na nas głębokie wrażenie. Część snów niesie ważne przesłanie, co również daje się wyczuć instynktownie, gdy na przykład wspomnienie jakiejś sennej wizji nie daje nam spokoju. Jeśli we śnie zostaniemy ostrzeżeni przed jakąś decyzją, to należy przemyśleć wszystko i poszukać innego rozwiązania. Bardzo często sny ostrzegają nas przed chorobami, których jeszcze sobie nie uświadamiamy, a jednak już istnieją w naszym organizmie. Można to wytłumaczyć.

Jak powstają sny

Nasz układ nerwowy rejestruje w nas najmniejsze zmiany, nawet takie, które nie docierają do świadomości. Podświadomość jednak dostrzega je i przekazuje jako ważne informacje w snach. Posłużę się tutaj przykładem, z którym spotkałam się w biografii znanego chirurga. Miał on sen, w którym otrzymał informację, że jest chory (z dokładną lokalizacją gdzie zaczął się proces chorobowy). Obudził się rano w głębokim przeświadczeniu o zagrażającym mu niebezpieczeństwie i faktycznie odnalazł guzek, który był pierwszym ogniskiem choroby. Guzek został w porę usunięty, a chirurg jeszcze przez długie lata ratował zdrowie i życie swoich pacjentów. Czy wierzyć w sny? Odpowiedzcie na to pytanie sami. Ja w nie wierzę.

Autor: Beata Jeske

źródło: wieszjak.pl