Achiote

AchioteAchiote.

Annatto (Bixa orelllana)Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie występuje w Peru, Trynidadzie, Meksyku, Brazylii, Kolumbii i Hawajach.

Surowiec leczniczy to liście, korzenie, owoce, nasiona.

W roślinie występują głównie karotenoidy, flawonoidy, diterpeny. Wykazuje obecność substancji jak biksynian sodu, biksagen, norbiksyna. metylbiksyna, biksagenina, orellina, w owocach i nasionach B-karoten, Wit.A, B, C, flawonoidy, białka, tłuszcze, wapń, żelazo, fosfor, olejek eteryczny, kwas salicylowy, taniny, pektyny.

Roślina wykorzystana jest głównie jako środek ściągający. Świeżo przygotowana masa z owoców nakłada się na oparzenia przyspiesza gojenie. Podobnie działa na pęcherze i owrzodzenia jak również hemoroidy. Liście i kora w postaci okładów przynoszą ulgę podczas bólu głowy. Odwary mają zastosowanie w schorzeniach górnych dróg oddechowych-płukanie gardła. Owoce stosuje się jako specyfik przeciwgorączkowy, wykrztuśny, przeciwwymiotny, hipercholesterolemii i stanach zapalnych wątroby i spojówek.

W medycynie peruwiańskiej roślina o szczególnym znaczeniu dla zdrowia mężczyzn. Ma bowiem wpływ na gruczoł krokowy zwany też gruczołem sterczowym. Jego powiększenie spotyka się prawie u połowy mężczyzn po 60 roku życia i niestety pewien odsetek tych zmian przekształca się w nowotwór złośliwy. Można zapobiegać tym zmianom przez podawanie achiote.

Wpływa też korzystnie na układ moczowy. Może więc też być stosowana przez kobiety. Ponadto roślina ta jest stosowana jako środek ściągający (taniny) podobnie działa na pęcherze i owrzodzenia jak też hemoroidy. Liście przykładane w postaci okładów przynoszą ulgę przy uporczywych i przewlekłych bólach głowy.

Stosuje się także w kardiomiopatiach oraz wspomaganiu leczenia nadciśnienia. Ponadto wykorzystuje się jako specyfik przeciwgorączkowy, wykrztuśny, uspokajający lekko moczopędny, przeciwwymiotny, regulujący trawienie i przeciwbiegunkowy. Zaleca się go w przypadkach hipercholesterolemii i stanach zapalnych wątroby oraz spojówek.

Uważana także za afrodyzjak. Ponadto działa przeciw bakteryjnie co potwierdziły badania.

Stosowana też do barwienia serów i masła.

Ciekawostka

W Limie chorzy leczeni na cukrzycę pasuchaką, abutą, camu-camu i cuti-cuti, po kilku tygodniach zapomnieli co to insulina.