Funkcje układu trawiennego

Funkcje układu trawiennego

Pokarmy składają się z cząsteczek zbyt dużych, aby organizm mógł je wykorzystać w pierwotnej postaci. Rozkład pokarmów na proste i przyswajalne związki nazywamy trawieniem.

Przekształcenie pokarmów w proste związki chemiczne dokonuje się w układzie trawiennym. Węglowodany rozkładają się na cukry proste, tłuszcze - na kwasy tłuszczowe i monoglicerydy, białka - na aminokwasy.

Produkty trawienia wchłaniane są do krwiobiegu w jelicie cienkim. Substancje nie strawione wydalane są z kałem, a związki wchłonięte, ale nie wykorzystane przez organizm, wydalane są z moczem, razem z końcowymi produktami przemiany materii.

Anatomia układu trawiennego

  1. Układ trawienny składa się z przewodu pokarmowego i gruczołów, takich jak ślinianki, trzustka i wątroba.

  2. Jama ustna, gardło i przełyk są miejscem wprowadzenia pokarmów.

  3. Żołądek jest zbiornikiem oraz miejscem mieszania pokarmów z sokiem żołądkowym.

  4. Substancje odżywcze wchłaniane są w jelicie cienkim, a woda i elektrolity - w jelicie grubym.

  5. W związku z tą ostatnia funkcją jelito grube bierze udział w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W jelicie grubym formowany jest kał.

  6. Ściana przewodu pokarmowego jest cewą zbudowaną z koncentrycznych warstw błony śluzowej i błony mięśniowej.

  7. Błona śluzowa pełni funkcje ochronne, wydzielnicze i absorpcyjne. Naczynia krwionośne, naczynia chłonne i nerwy przewodu pokarmowego są położone pod błoną śluzową.

  8. Błona mięśniowa wykazuje nieustanna aktywność ruchową. Skurcze błony mięśniowej powodują mieszanie się i przesuwanie treści pokarmowej.

Aktywność ruchowa jelita cienkiego

Są dwa rodzaje skurczów błony mięśniowej jelita cienkiego: skurcze odcinkowe i skurcze robaczkowe. Skurcze odcinkowe mieszają, a skurcze robaczkowe przesuwają miazgę pokarmową. Nasilenie i częstotliwość skurczów są różne w różnych częściach jelita.

Trawienie w jamie ustnej

Trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej, gdzie przyjęte pokarmy zostają rozdrobnione podczas żucia i częściowo rozpuszczone w ślinie. Amylaza ślinowa (inaczej ptialina) rozkłada skrobię na maltozę. Ponadto ślina nawilża błonę śluzową jamy ustnej oraz ułatwia odbieranie wrażeń smakowych. Jej niedobór wywołuje pragnienie i jest sygnałem odwodnienia ustroju.

Trawienie w żołądku

Zadaniem żołądka jest magazynowanie i homogenizacja przyjętych pokarmów oraz obróbka chemiczna przed dalszym procesem trawienia w jelicie.

Wydzielina komórek gruczołowych błony śluzowej żołądka nosi nazwę soku żołądkowego. W skład soku żołądkowego wchodzą następujące substancje:

  • kwas solny, niezbędny do przekształcenia pepsynogenu w pepsynę, enzym rozkładający białka,

  • śluz, produkowany przez komórki gruczołowe okolicy odźwiernika, chroni nabłonek żołądka przed samostrawieniem w wyniku działania kwasu solnego,

  • lipaza żołądkowa (odgrywa niewielka rolę u osób dorosłych),

  • czynnik wewnętrzny, niezbędny do wchłaniania witaminy B12 - jego niedostateczne wydzielanie prowadzi do niedokrwistości złośliwej.

Sok żołądkowy jest bardzo kwaśny: jego pH waha się między 0,9 a 1,5.

Pokarmy, rozdrobnione i poddane obróbce chemicznej w żołądku, zmieniają się w tzw. miazgę pokarmową, gotową do dalszego trawienia w jelicie cienkim. Wydzielanie soku żołądkowego przebiega w trzech fazach. Pierwsza z nich jest fazą głodową. Widok lub zapach pokarmów działa na układ nerwowy za pośrednictwem nerwu błędnego pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. W fazie żołądkowej obecność pokarmu w żołądku wyzwala jego czynność skurczową i wydzielniczą. W fazie jelitowej przejście pokarmu do jelita jest bodźcem do uwalniania gastryny. Gastryna hamuje skurcze żołądka.

Zdrowe Tłuszcze

Powszechnie przekonanie, że tłuszcze są złe, sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna unikać tłuszczu. Wyniki diety o niskiej zawartości tłuszczu są zaskakujące, należy zatem zastanowić się czy nie należy zredukować naszych poglądów.

Zdrowe tłuszcze pomagają zdrowiu

Nigdy nie było tak wiele osób z nadwagą, jak to jest dzisiaj. Nawet nasze dzieci są dotknięte otyłością.

Lekkie produkty szkodliwe dla zdrowia

Unikaj tzw. lekkich produktów dostarcz swojemu organizmowi wystarczającej ilości dobrych tłuszczów - jednak bez zbędnej przesady.

Czego organizm potrzebuje od zdrowego tłuszczu?

  • są niezbędne do rozpuszczania witamin A, D, E i K

  • stanowią one naturalne uczucie pełności

  • są najbardziej skoncentrowaną formą magazynowanej energii

  • są one niezbędne dla funkcjonowania hormonów i enzymów

  • w celu zmniejszenia wahań poziomu cukru we krwi

  • Mózg jest uzależniony od tłuszczy wysokiej jakości.

Jakie tłuszcze są niezdrowe?

Przemysłowo produkowane tłuszcze są rafinowane i przetwarzane na masową skalę, więc jak najtaniej, bezwonne, mogą być oferowane nam o maksymalnej trwałości. Orzechy i nasiona są prasowane przy pomocy rozpuszczalników chemicznych. Takie podejście gwarantuje najwyższą możliwą wydajność. Następnie olej jest odparafinowany, agresywne, silne podstawowe materiały wyrafinowane i bielone. W temperaturze do 270 ° C, intensywność zapachu jest zminimalizowana, dodawane są konserwanty chemiczne, a następnie utwardzane.

Co się dzieje po takim procesie oczyszczania oleju, nadal jest dla organizmu nie tylko absolutnie bezwartościowy, ale także bardzo szkodliwy ...

Tłuszcze, których należy unikać

  • wszystkie utwardzone lub częściowo utwardzone tłuszcze

  • Wszystkie oleje rafinowane

  • wszystkie bezwonne oleje i tłuszcze

  • Wszystkie oleje grzewcze, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe

  • wszystkie przegrzane tłuszcze

  • Rancid tłuszcze

  • Margaryna

  • Wszystkie oleje w butelkach plastikowych

  • Tłuszcze trans

Co sprawia, że tłuszcz jest zdrowy?

Zdrowe tłuszcze są traktowane w trakcie procesu produkcyjnego bardzo ostrożnie. Prasowanie nasion poprzez naciskanie odbywa się ręcznie. Olej jest tłoczony na zimno i w żadnym momencie nie narażony na działanie temperatur, które są szkodliwe dla delikatnych składników. W ten sposób uzyskuje się wartościowy olej.

Olej słonecznikowy musi być czuć nasionami słonecznika, olej sezamowy nasionami sezamu, olej kokosowy zapachem z kokosa, oliwa z oliwek, oliwki, olej palmowy zbliżony zapachem do czerwonych owoców palmy itp. Tylko tłoczony na zimno, olej z pierwszego tłoczenia, lekko pachnący i nieogrzewany wspiera nasz organizm i wnosi znaczący wkład dla zdrowia i witalności.

źródło: http://www.zentrum-der-gesundheit.de/gesunde-fette.html

Zdrowe Tłuszcze w diecie

Tłuszcze należą do odżywczych składników pożywienia, dostarczają organizmowi związków niezbędnych do rozwoju oraz utrzymania zdrowia i pełnią w organizmie funkcje istotne dla podtrzymania życia. Są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i linolenowego, oraz witamin A, D, E i K. Stanowią również źródło energii niezbędnej do życia organizmu oraz wykonywania codziennych zajęć, pracy zawodowej i aktywności ruchowej (1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal).

źródło: mp.pl/pacjent.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz

Zakład Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, Katedry Patofizjologii, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Medycyna Praktyczna 2013/06

Wymienia, które tłuszcze są zdrowe wg klasyfikacji.

Skróty: ALA – kwas α-linolenowy, AMDR – dopuszczalny zakres dystrybucji makroskładnika, DHA – kwas dokozaheksaenowy, EPA – kwas eikozapentaenowy, LCFA – długołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, MCFA – średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, MUFA – jednonienasycone kwasy tłuszczowe, PUFA – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, SCFA – krótkołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, SFA – nasycone kwasy tłuszczowe, PPAR – receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów, RSN – ryzyko sercowo-naczyniowe, TFA – jednonienasycone kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans, VLCFA – bardzo długołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe

źródło: dobre i złe tłuszcze

Dr hab. n. farm. Hanna Mojska. Ekspert kampanii “Poznaj się na tłuszczach” prof. nadzw. IŻŻ.

Link do wideo na YouTube: Rola tłuszczu w diecie

Według analizy Instytutu Żywności i Żywienia, zmniejszenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się do wydłużania życia Polaków.

Zamiana w diecie kwasów tłuszczowych na jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływa pozytywnie na zdrowie.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) to tłuszcze niezbędne dla naszego zdrowia.

Do rodziny omega-3 należą:

  • ALA – kwas alfa-liponowy (występuje w nasionach lnu, chia, konopi i orzechach włoskich)

  • EPA – kwas eikozapentaenowy (występuje w rybach i niektórych algach)

  • DHA – kwas dokozaheksaenowy (występuje w rybach i niektórych algach)

Występuje również w mięsie oraz nabiale i jajkach, nie mniej jednak zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 jest uzależniona od sposobu karmienia zwierząt.

Badania naukowców często się zmieniają, często pod wpływem lobby przemysłu, trudno więc jednoznacznie stwierdzić czy badania na dzień dzisiejszy okażą się jutro nieprawdziwe. Podobnie jak masło - margaryna. Logika mówi, że to co naturalne nie może być złe i szkodliwe ale ... cóż produkcja zmienia zawartość, chociażby w maśle. Z mleka powstaje mnóstwo produktów a co z tego pozostaje w maśle. Najlepsze byłoby kupowanie produktów bezpośrednio od rolników pod warunkiem, że są przynajmniej po części ekologiczne i odpowiednio żywione.

Powstało wiele mitów na temat zdrowego żywienia oraz tłuszczów. Mitem jest to, że dieta odchudzająca nie powinna zawierać tłuszczów. Nic bardziej mylnego, zdrowy tłuszcz jest w diecie niezbędny. Transport witamin, które nie rozpuszczają się w wodzie staje się niemożliwy, brakuje nam wówczas wit. A, D, E i K.

Tłuszcz dodaje organizmowi energii, siły a zatem produkty light wcale nam go nie dostarczą i chociaż zawierają mniej tłuszczu to zastąpiony jest w produkcji przez inne środki chemiczne. Najczęściej są to sztuczne szkodliwe substancje.

Kolejny mit - cholesterol to cichy zabójca (są artykuy w serwisie na ten temat) Czy wysoki cholesterol to główny sprawca miażdżycy? Cholesterol nie działa sam

Powszechnie przekonanie, że tłuszcze są złe, sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna unikać tłuszczu. Wyniki diety o niskiej zawartości tłuszczu są zaskakujące, należy zatem zastanowić się czy nie należy zredukować naszych poglądów.

  • Zdrowe tłuszcze pomagają zdrowiuNigdy nie było tak wiele osób z nadwagą, jak to jest dzisiaj. Nawet nasze dzieci są dotknięte otyłością.Lekkie produkty szkodliwe dla zdrowiaUnikaj tzw. lekkich produktów dostarcz swojemu organizmowi wystarczającej ilości dobrych tłuszczów - jednak bez zbędnej przesady.Czego organizm potrzebuje od zdrowego tłuszczu?są niezbędne do rozpuszczania witamin A, D, E i K

  • stanowią one naturalne uczucie pełności

  • są najbardziej skoncentrowaną formą magazynowanej energii

  • są one niezbędne dla funkcjonowania hormonów i enzymów

  • w celu zmniejszenia wahań poziomu cukru we krwi

  • Mózg jest uzależniony od tłuszczy wysokiej jakości.

Jakie tłuszcze są niezdrowe?Przemysłowo produkowane tłuszcze są rafinowane i przetwarzane na masową skalę, więc jak najtaniej, bezwonne, mogą być oferowane nam o maksymalnej trwałości. Orzechy i nasiona są prasowane przy pomocy rozpuszczalników chemicznych. Takie podejście gwarantuje najwyższą możliwą wydajność. Następnie olej jest odparafinowany, agresywne, silne podstawowe materiały wyrafinowane i bielone. W temperaturze do 270 ° C, intensywność zapachu jest zminimalizowana, dodawane są konserwanty chemiczne, a następnie utwardzane.Co się dzieje po takim procesie oczyszczania oleju, nadal jest dla organizmu nie tylko absolutnie bezwartościowy, ale także bardzo szkodliwy ...

Tłuszcze, których należy unikać

  • wszystkie utwardzone lub częściowo utwardzone tłuszcze

  • Wszystkie oleje rafinowane

  • wszystkie bezwonne oleje i tłuszcze

  • Wszystkie oleje grzewcze, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe

  • wszystkie przegrzane tłuszcze

  • Rancid tłuszcze

  • Margaryna

  • Wszystkie oleje w butelkach plastikowych

  • Tłuszcze trans

Co sprawia, że tłuszcz jest zdrowy?

Zdrowe tłuszcze są traktowane w trakcie procesu produkcyjnego bardzo ostrożnie. Prasowanie nasion poprzez naciskanie odbywa się ręcznie. Olej jest tłoczony na zimno i w żadnym momencie nie narażony na działanie temperatur, które są szkodliwe dla delikatnych składników. W ten sposób uzyskuje się wartościowy olej.

Olej słonecznikowy musi być czuć nasionami słonecznika, olej sezamowy nasionami sezamu, olej kokosowy zapachem z kokosa, oliwa z oliwek, oliwki, olej palmowy zbliżony zapachem do czerwonych owoców palmy itp. Tylko tłoczony na zimno, olej z pierwszego tłoczenia, lekko pachnący i nieogrzewany wspiera nasz organizm i wnosi znaczący wkład dla zdrowia i witalności.

źródło: http://www.zentru...fette.html

czytaj inne tematy

zobacz też