Zatoki

Chore zatoki

Jest to stan zapalny zatok, często w wyniku infekcji kataralnej. Może być krótkotrwały lub przewlekły i dlatego wymaga starannego wyleczenia. Chroniczne zapalenie zatok jest nie tylko bardzo bolesne, ale jak migrena uniemożliwia skupienie się nad pracą.


Ból nosa doskonale leczą środki naturalne, można np. delikatnie natrzeć bolące miejsce żelem aloesowym lub maścią z witaminą E.

Przede wszystkim inhalacje - polecam szałwie i inhalacje z ziemniaczanych obierków oraz bazylii. Warto tez robić inhalacje z olejków: bazyliowego, herbacianego i eukaliptusowego.

Wodolecznictwo - leczenie dietą i uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych

Starajmy się unikać ataków, ograniczając lub całkowicie eliminując produkty mleczarskie, banany, orzeszki ziemne, kawę, alkohol, ostre potrawy i obserwując czy przyczyną kataru nie jest reakcja alergiczna na któryś z tych produktów.

Inhalacja parowa z dodatkiem olejku eukaliptusowego i/lub sosnowego (jeszcze silniej działa olejek mentolowy) szybko łagodzi ostre objawy. Aby oczyścić niedrożny w wyniku kataru nos, możemy przepłukać go ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli. Podajemy witaminę C, B complex i cynk.

Aromaterapia i ziołolecznictwo

Masujemy okolice nosa, oczu, kości jarzmowych i skroni mieszanina 9 kropli olejku miętowego, 6 eukaliptusowego i 10 lawendowego. Co 2 godziny należy pić napar z równych części jeżówki purpurowej, nawłoci pospolitej, gorzknika kanadyjskiego i liści prawoślazu lekarskiego. Pomóc może również chrzan i czosnek.

Inne sposoby

Jest taki preparat nazywa się Inhalol. Zawiera on kompozycje olejków eterycznych specjalnie do robienia inhalacji.

Polecam zrobić napar z szałwii dodać do niego sody oczyszczonej, kilka kropli Inhalolu i tym się inhalować.

Można też wkraplać sól fizjologiczną do nosa. Cała zawartość zatok (czyli flegma) powinna wtedy wypłynąć przez nos. Radze się przygotować na małą powódź i zaopatrzyć w chusteczki higieniczne.

Krople do zrobienia samemu

Potrzebna jest sól fizjologiczna czyli 0,9% roztwór chlorku sodu w wodzie. Można ją dostać w aptece bez recepty. W niektórych źródłach w przepisie na krople zamiast soli fizjologicznej jest woda. Nie polecam: woda hamuje ruch rzęsek nabłonka w nosie. Oprócz soli potrzebujemy jeszcze olejku eterycznego (któregoś z wymienionych wyżej).

Do 10 ml soli fizjologicznej należy dodać 3 krople olejku i dobrze wymieszać.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do olejku z bazylii można użyć samego ziela. Ziele powinno być suche i oczyszczone. 2 łyżki stołowe ziela zalewa się 200 ml soli fizjologicznej. Potem trzeba zagotować, przykryć i odstawić na pół godziny. Następnym etapem jest kilkukrotna i bardzo dokładna filtracja przez gazę a potem dodatkowo jeszcze przez watę (chodzi o to, żeby do roztworu nie dostały się różnego rodzaju fragmenty stałe).

Jak stosuje się tego typu krople?

Można je po prostu wkraplać do nosa ale jest inny sposób (zdaniem niektórych laryngologów lepszy). Trzeba zrobić 2 kulki z waty, nalać na to krople, włożyć je do nosa (ale nie za głęboko!) i położyć się na 20 minut. Po 20 minutach można waciki wyjąć.

Oprócz tego można też robić okłady. Radze sprawdzić gdzie znajdują się poszczególne zatoki i w tych miejscach można robić okłady z ciepłych ziemniaków.

Jeśli to nie pomoże to przykro mi bardzo ale czeka was zapewne płukanie zatok w gabinecie lekarskim.


Zapalenie zatok

To dolegliwość, która często umyka świadomości chorego gdyż jest zamaskowana dokuczliwymi objawami przeziębienia lub innej infekcji wirusowej, której towarzyszy i która je wywołała. Ostre zapalenie zatok, gdy jest niewłaściwie leczone (lub nieleczone) może stać się przewlekłe i trwać wiele miesięcy.

Objawy

Przebiega jako infekcja błony śluzowej światła którejś z zatok (najczęściej szczękowej) i zwykle towarzyszą jej objawy zapalenia błony śluzowej nosa (co bywa określane (łac.rhinosinusitis), towarzyszy temu gorączka (w przypadkach ostrych) oraz ból o zmiennej lokalizacji:

  • czoła (zwłaszcza przy ucisku) w przypadku zapalenia zatok czołowych

  • szczęki, górnych zębów lub policzka w przypadku zapalenia zatoki szczękowej

  • okolicy nasady nosa w przypadku zapalenia zatok sitowych (dodatkowo zwykle towarzyszy temu obrzęk powiek)

  • szczytu głowy lub ucha w przypadku zapalenia zatoki klinowej.


Powikłania

  • ropień podokostnowy oczodołu

  • ropowica oczodołu

  • zapalenie powiek

  • zapalenie nerwu wzrokowego

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

  • ropień mózgu

  • posocznica

  • zakrzepica zatoki jamistej


Leczenie

  • leki z grupy antybiotyków, z uwagi na utrudnioną penetrację do zatok powinny być stosowane 10-14 dni

  • płukanie (zabieg Praetza) lub drenaż zatok

  • zmniejszenie obrzęku nosa

  • objawowe leczenie przeciwbólowe (leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych

  • kortykosteroidy donosowe w przypadku infekcji o podłożu alergicznym

  • leczenie chirurgiczne

Tomografia komputerowa zatok

Podstawą decyzji o zabiegu chirurgicznym i oceny stanu zatok powinna być tomografia komputerowa, która dostarcza informację nie tylko o zmianach we wszystkich zatokach, ale także pozwala ocenić anomalie w budowie sitowia i w kompleksie szczelin ujściowo-przewodowym pomiędzy nosem a jamami zatok. Podstawą do stosowania tomografii komputerowej - już w przebiegu ostrego zapalenia zatok - jest: brak poprawy po 48-72 godzinach leczenia ostrego zapalenia zatok o ciężkim przebiegu, podejrzenie zatokopo-chodnych powikłań oczodołowych lub wewnątrzczaszkowych.

Chore zatoki - czynniki wywołujące zapalenie zatok

Jak leczyć zatoki

Krzysztof Grębalski 17.02.2009, czytano 13,455 razy

Najbardziej powszechnymi czynnikami wywołującymi zapalenie zatok są alergie (zwłaszcza u dzieci) i przeziębienia. Kiedy dochodzi do przeziębienia, w błonach śluzowych nosa pojawia się zapalenie, opuchlizna i podrażnienie.

Całe wyściółki nosa i zatok pokrywa cienka warstwa lepkiego śluzu, do którego przyklejają się zawarte w powietrzu cząsteczki. Śluz ten zawiera enzymy bakteriobójcze.

Rzęski to cieniutkie włoski wyścielające zatoki i drogi oddechowe, które usuwają pozostałości zebrane przez śluz z dróg oddechowych i zatok. Wszystko, co może osłabiać funkcjonowanie rzęsek bądź śluzu, może wywołać infekcję zatok. Co więcej, czynniki powodujące wzmożone wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe lub opuchliznę tkanek, które blokują drenaż, również mogą skutkować zapaleniem zatok.

Wirus przeziębienia zamyka rzęski powodując zatrzymanie śluzu w przegrodach nosowych. Suche powietrze z grzejników i piecyków, których używamy podczas zimowych miesięcy, jeszcze pogarsza sprawę. Zimne powietrze i mroźne temperatury zaś podrażniają i uszkadzają rzęski wywołując katar. Jak widać, wiele różnych czynników zaburza prawidłowe funkcjonowanie rzęsek, powodując, że ryzyko wystąpienia u nas zapalenia zatok znacznie wzrasta.

Kiedy w błonach śluzowych pojawia się stan zapalny, opuchlizna i podrażnienie, gruczoły śluzowe zaczynają wydzielać jeszcze więcej śluzu. Śluz zwykle z łatwością przepływa przez przegrody zatokowe, ale jeśli błony staną się podrażnione, zaognione i opuchnięte, drenaż śluzu zostanie uniemożliwiony. Zatrzymanie śluzu bardzo szybko skutkuje zakażeniem.

U ludzi, u których przepływ śluzu jest nieefektywny, może pojawić się nieznaczny ucisk twarzy, opuchlizna i ból w okolicach jam zatokowych.

Problemy ustrojowe również mogą skutkować zapaleniem zatok. Przyczyniają się do tego krzywe przegrody nosowe, które utrudniają prawidłowy drenaż. Polipy jamy nosowej, przypominające swym kształtem winogrona, rozrastają się i uniemożliwiając drenaż nosa wywołują zapalenie zatok.

Jak dotąd nie udało się ustalić, skąd biorą się polipy jamy nosowej. Niektóre mogą powstawać w wyniku alergii, inne po spożyciu aspiryny, substancji chemicznych, a nawet w wyniku infekcji. Polipy zwykle wracają. Jeśli więc zmagasz się z polipami jamy nosowej, twój lekarz zapewne przepisze ci jeden ze sprayów do nosa o niskiej zawartości sterydów, który efektywnie chroni przed nawrotem polipów.

Wiele czynników może wywoływać zapalenie zatok. Ich rozpoznanie pozwoli ci podjąć właściwe kroki, aby ochronić rzęski i błony śluzowe przed wrogim atakiem.

Poznaj swój nos

  • Nos to nie tylko zmysł powonienia. Wraz z zatokami pełni także inną bardzo ważną rolę. Filtruje, nawilża i reguluje temperaturę wdychanego powietrza. Jeśli błona śluzowa ulegnie podrażnieniu bądź zapaleniu, wówczas może dojść do przeziębienia lub zapalenia zatok. Dlatego należy zadbać o prawidłowe nawilżenie zatok, aby uśmierzyć i złagodzić podrażnienie błon śluzowych, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rzęsek, udrożnić górne drogi oddechowe i zlikwidować zator, ból głowy i gardła. Odpowiednie nawilżenie zapewni solanka lub spray do nosa na bazie słonej wody. Preparaty te możesz nabyć w każdej aptece lub własnoręcznie sporządzić w domu.

Wskazówki

  • Przygotuj własną solankę2 szklanki lub ½ l ciepłej wody

  • 1 łyżeczka soli (najlepsza jest sól morska)

  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia

Wymieszaj składniki. Przepłukuj jamy nosowe trzy, cztery razy dziennie w przypadku ostrego zapalenia zatok, a dwa razy dziennie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.

Do irygacji jam nosowych doskonale nadaje się noti pot. Użyj pełną szklankę roztworu solnego do przepłukania jednej jamy nosowej. Noti pot to ceramiczne naczynie dostępne w każdym sklepie ze zdrową żywnością, kształtem przypominające magiczną lampę dżina. Wypełnij je solanką, pochyl się nad pojemnikiem i przechyl głowę w jedną stronę podczas wlewania roztworu solnego do jednego nozdrza. Roztwór przeleje się do drugiego nozdrza i spłynie do gardła.

Kąpiele parowe

Kąpiele parowe doskonale nawilżają błony śluzowe i jamy nosowe. Można również wziąć bardzo gorący prysznic i wdychać unoszącą się parę. Wdychanie pary pełnymi nozdrzami przynosi niesamowite efekty.

Można także zakupić inhalator parowy, w skład którego wchodzi plastikowa maska zakrywająca nos i usta.

Olej eukaliptusowy

Olej eukaliptusowy to kolejny sposób oczyszczenia niedrożnych zatok. Opis użycia znajdziesz na dołączonej do preparatu ulotce. Olej eukaliptusowy dostępny jest w wielu sklepach ze zdrową żywnością.

Wrząca woda solankowa

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pary, kąpieli parowej lub inhalatora parowego, ustaw na wolnym ogniu naczynie z gotującą się wodą solankową. Podczas gotowania lub krzątania się po domu, zatrzymaj się na chwilkę, pochyl nad naczyniem i wdychaj parę przez kilka minut. Jest to bardzo tani i prosty sposób zapewnienia prawidłowego nawilżenia drogom oddechowym.

Masaż wodny

Kolejny niezwykle skuteczny i tani sposób pozbycia się niedrożności zatok i ucisku polega na ustawieniu rączki prysznica na program masażu. Biorąc prysznic, ustaw rączkę na tryb masująco-pulsujący i bardzo ciepły strumień wody skieruj na jamy zatokowe. Metoda ta przyniosła zbawienną ulgę wielu moim pacjentom.

Pamiętaj – nawilżanie przede wszystkim

W przypadku zapalenia zatok, przeziębienia i grypy odpowiednie nawadnianie organizmu i zatok jest kluczowe, aby wygrać walkę z chorobą. Jak wspomniano wcześniej, należy pić dużo wody, aby utrzymać wysoki poziom nawilżenia organizmu. Zadbaj o to, aby w czasie pory zimowej powietrze w mieszkaniu nie było zbyt suche. W związku z tym zainwestuj w nawilżacz powietrza lub ustaw na wolnym ogniu naczynie z wodą, która gotując się będzie odpowiednio nawilżać powietrze w ciągu całego dnia. Aby zaradzić bólowi zatok, połóż na twarzy wilgotny i gorący okład.

Na straży dobrego zdrowia

Zbyt wielu ludzi nie docenia, jakim skarbem jest zdrowie, dopóki go nie straci. Jako lekarz medycyny, dostrzegam tę część życia, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo często spotykam się z uczuciem żalu i poczucia straty u tych, którzy nie mogą dłużej cieszyć się pełnią zdrowia. Najbardziej smuci jednak to, że wielu spośród cierpiących z powodzeniem mogło uniknąć stanu, w jakim się znaleźli. Stare przysłowie oddaje szczerą prawdę mówiąc, że uncja zapobiegania jest cenniejsza od funta leczenia. Wiele osób zbyt późno uświadamia sobie, jakim skarbem jest zdrowie. Nie bądź jedną z nich!

źródło: Artelis