Wina

Zdrowy przypływ winnej przyjemności


Likier orzechowy

Pięć świeżych zielonych orzechów włoskich zalać 1/2 litra 40% alkoholu i macerować wstrząsając w zamkniętym naczyniu przez 6 tygodni. Przecedzić. Osobno rozpuścić 200 g cukru w 500 g wody, zagotować, ostudzić, zmieszać z wyciągiem z orzechów i znów odstawić na 2 tygodnie, pić po małym kieliszku w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Wino aloesowe Liście aloesowe (roślina przynajmniej 3 letnia) przechowuje się w lodówce 7-10 dni, następnie starannie zgniata lub miele w maszynce, 50 dag tej masy zalewa się 1/2 litra czerwonego wina gronowego i w zamkniętym naczyniu trzyma 3-5 dni w ciemnym miejscu. Wino przecedzone przez geste sito, rozlewa się do butelek i przechowuje w lodówce. Pije się w pierwszym tygodniu 3 dziennie po łyżce stołowej, następnie znów przez 3 tygodnie po łyżeczce do herbaty. Po dwutygodniowej przerwie można rozpocząć kolejny cykl. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy a także owrzodzenia jelita grubego.

Wino z bzu czarnego Do 7 litrów wody dodajemy 2-2,5 kg. cukru, zagotowujemy, studzimy, wsypujemy 3 litry owoców bzu czarnego, podgrzewamy nie dopuszczając do wrzenia, po czym studzimy pod przykryciem, dodajemy 2 dag drożdży, dokładnie mieszamy i przelewamy do gąsiora, postępując dalej jak z każdym domowym winem. Wino z owoców bzu (im starsze tym lepsze) reguluje trawienie, poprawia apetyt, usuwa zbędne złogi, a podgrzane można podawać także w przeziębieniu.


Wino cebulowe

Około 300 g cebuli zmielonej w maszynce do mięsa mieszamy ze 100 g miodu i butelką białego wytrawnego wina. Macerujemy przez 4-5 dni codziennie starannie mieszając. Przecedzamy i pijemy 1-3 dziennie po małym kieliszku jako środek ogólnie wzmacniający, zapobiegający szkorbutowi i miażdżycy naczyń.

Wino chrzanowe

100 g utartego chrzanu zalewamy butelką wina. Po 24 godzinach przecedzamy przez gęste płótno. Pijemy 3 dziennie po łyżeczce przy awitaminozie i fizycznym wyczerpaniu.

Wino z czosnku

Około 20 średnich, rozgniecionych ząbków czosnku zalewamy sokiem z 4 cytryn i litrem przegotowanej wody. Mieszaninę przetrzymujemy przez całą dobę w cieple w przykrytym naczyniu. Następnie starannie odcedzamy i przechowujemy w szafce w zakorkowanej butelce. Pijemy winko rano i wieczorem po małym kieliszku w celu uodpornienia organizmu i zapobieganiu miażdżycy.

Wino jałowcowe

Około 60 g rozdrobnionych owoców jałowca zalewamy litrem wytrawnego wina, podgrzewamy do wrzenia na wolnym ogniu, odstawiamy

dla zmacerowania pod przykryciem na 3 dni, odcedzamy i zlewamy do butelki. Pijemy codziennie rano na czczo kieliszek jako środek moczopędny, a na 30 minut przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

Wino kminkowe

3 czubate łyżki zmielonych owoców kminku zalewamy butelką białego wytrawnego wina i macerujemy przez 14 dni wstrząsając. Przecedzamy i pijemy 2-3 dziennie mały kieliszek po jedzeniu przy wzdęciach i różnego rodzaju zaburzeniach trawienia

Wino koprowe

2 łyżki zmielonych owoców zalewamy 1/2 szklanki wrzątku, gotujemy na małym ogniu przez 2-3 minut i odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu stężony napar wlewamy do butelki białego wina wytrawnego i odstawiamy na kilka dni. Kieliszek takiego wina pijemy przy obfitych posiłkach w celu pobudzenia trawienia.

Wino lawendowe 10 g kwiatów lawendy, 5 g owoców kolendry, 2 g owoców anyżu macerować (często wstrząsając) przez 2 tygodnie, zalane 1/2 litra czerwonego wina. Przecedzić, zlać do butelki. Pić ma pół godziny przed jedzenie 3 dziennie po małym kieliszku przy złym trawieniu i braku apetytu, lub po jedzeniu jako środek żółciopędny, moczopędny, rozkurczający, przeciwdziałający wzdęciom.

Wino melisowe około 50 g świeżych rozdrobnionych liści zalewamy 1 butelką białego półwytrawnego wina i pozostawiamy w ciemnym miejscu na 3 doby. Po przecedzeniu pijemy 3 dziennie po 2-3 łyżki maceratu przed jedzeniem dla pobudzenia trawienia, a także jako środek łagodnie uspakajający.


Wino orzechowe Do butelki wytrawnego czerwonego wina gronowego dodajemy 50 g rozdrobnionych liści, wstrząsamy i odstawiamy na 10 dni, następnie dosypujemy 100 g cukru i odstawiamy na dalsze 5 dni. Pijemy po małym kieliszku 2-3 dziennie w niestrawności przy przewlekłym nieżycie żołądka i jelit.

Wino piołunowe 5 łyżek rozdrobnionego ziela zalewamy 150 g wódki czystej, pozostawiamy w butelce przez dobę, dolewamy butelkę białego wytrawnego wina, odstawiamy na następne 24 godziny i przesączamy. Pijemy po 2 łyżce od herbaty 3 dziennie przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

Wino walerianowe Do butelki wina gronowego wlać 15 g nalewki z korzenia waleriany, dosypać łyżeczkę liści melisy i łyżeczkę ziela dziurawca, pozostawić na 14 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Przecedzić, zlać do butelek. Pić po łyżce stołowej 1-2 dziennie najlepiej na godzinę przed snem, jako środek ogólnie uspokajający.

źródło: przepisy z Forum


Składniki:

  • 4 kg agrestu

  • 3 l spirytusu

  • 1 szklanka cukru

  • kilka rodzynek

Sposób przygotowania:

Agrest obrać z szypułek, umyć, włożyć do dużego słoja i wlać spirytus. Słój obwiązać płótnem i pozostawić na pół roku. Następnie przecedzić spirytus przez płótno, zlać do butelek, wsypując do każdej butelki 2 łyżeczki cukru i jedną dużą rodzynkę, zakorkować i postawić na parę miesięcy w chłodnym miejscu, po tym czasie będzie gotowa do spożycia. Można ją też po zlaniu do słoja przegotować z cukrem, biorąc ½ kg cukru na 3 l nalewki, przecedzić przez płótno i gdy ostygnie, zlać do butelek i mocno zakorkować. Można jej używać zamiast wina.