zioła - H

Rośnie samotnie lub w niewielkich skupiskach głównie w Peru. Surowiec leczniczy: Cała nadziemna część rośliny. Głównymi składnikami są terpenoidy, poza tym flawonoidy, sterole, saponiny, węglowodory, żywice, składniki mineralne. Zastosowanie

Rozcieńczony odwar z ziela ma właściwości czyszczące krew w zapaleniu wątroby, ma też właściwości przeciwcukrzycowe. Odwary wywołują efekt żółciopędny, żółciotwórczy, stosuje się też przeciwko tworzenia się kamieni żółciowych. Słabo działa moczopędnie. Kolejnym efektem działania jest wpływ na poziom cholesterolu.

Rośnie na wilgotnych pustkowiach w wysokich partiach Andów. Surowiec: Ziele o specyficznym zapachu tabaki-wraz z kwiatostanem, nasionami. Skład chemiczny: W olejku eterycznym wykazano około 70 składników aktywnych, wśród nich estrów ksantofili.

Zastosowanie

napar sporządzony ma działanie moczopędne, wykorzystywany jest w schorzeniach urologicznych oraz w leczeniu rzeżączki. Używany jest też jako środek przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego. Napar i odwar wykorzystuje się w schorzeniach dróg oddechowych. Odwar sporządzony z nasion wykazuje silne właściwości przeczyszczające.

Ojczyzną Hyzopu są rejony Morza Śródziemnomorskiego. W Polsce można go spotkać jako roślinę zdziczałą na skałkach i wzgórzach wapniowych.

Surowcem jest ziele hyzopu, liście i kwiatostany.

Skład chemiczny:

Kwitnące ziele zawiera 0,6-1% a same liście i kwiatostany 0,8-2% olejku lotnego, a ponadto flawonoidy-diosminę i hesperydynę, a takze hyzopinę, kwasy trójterpenowe-urosolowy i olaa nolowy, substancje gorzkie, żywice, barwniki.

Zastosowanie

Hyzop stosował słynny medyk Hipokrates. Obecnie ziele hyzopu stosuje się w chorobach przewodu pokarmowego przebiegających z nadmierną fermentacją jelitową-wzdęcia, odbijanie, kolka, nieregularne wypróżnienia, brakiem apetytu.

Ponadto jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych-zapalenie gardła, oskrzeli. Zwykle jest stosowany z innymi lekami ziołowymi. Wyciąg z ziela hyzopu jest składnikiem kropli przeciwkaszlowych Pectosol.

W wielu krajach zwłaszcza we Francji hyzop jest ceniona przyprawą do zup, pasztetów, serów, mięsa, sosów, sałatek, majonezu. Używany jest także do produkcji wódek.