Sarkoidoza

Sarkoidoza

Sarkoidoza jest chorobą układową o nieustalonej etiologii, cechuje się obecnością ziarniaków nie wykazujących serowacenia, które mogą się pojawiać w każdym narządzie i w każdym wieku (zwykle jednak u młodych osób w obrębie klatki piersiowej). Częstość występowania ocenia się na 1-64/100 000. Choroba występuje częściej i w cięższej postaci u ludności czarnoskórej, często z umiejscowieniem poza klatką piersiową.

Sarkoidoza to choroba zagadka. Chociaż pierwsze wzmianki, mogące świadczyć o przypadkach tej choroby, pochodzą z końca XIX wieku, do tej pory nie udało się znaleźć jej przyczyny.

Układ immunologiczny atakuje

Sarkoidoza należy do dosyć licznej grupy chorób autoimmunologicznych. Układ immunologiczny, który odpowiedzialny jest za wykrywanie obcych białek, zwalczanie wirusów i bakterii, u niektórych osób staje się zbyt aktywny, atakując własne tkanki.

Nieznany dotychczas czynnik zmienia pracę układu immunologicznego, prowadząc do gromadzenia się jego komórek w tkankach i narządach, co przyczynia się do powstania ziarniniaków. W sarkoidozie ziarniniaki najczęściej tworzą się w węzłach chłonnych i płucach. Postać płucną łatwo pomylić z gruźlicą.

Sarkoidoza klatki piersiowej

Występuje zwykle jako obustronne powiększenie węzłów chłonnych (BHL) wnęki w rtg. U 30% chorych nie powoduje objawów subiektywnych, a u dalszych 30% występuje gorączka, kaszel, bóle stawów, złe samopoczucie i rumień guzowaty. Zajęcie płuc może być również bezobjawowe, chociaż może wystąpić duszność i ciche trzeszczenia. Rtg. kl. piersiowej wykazuje wtedy obecność obustronnego rozległego zacienienia z plamkami o średnicy 2-5 mm. W razie wystąpienia zwłóknienia pojawia się zacienienie siateczkowate, szczególnie w górnych płatach. Rzadko rozwija się restrykcyjne upośledzenie wentylacji.

Sarkoidoza pozatorakalna

  • Skóra: rumień guzowaty, guzki, sarkoid odmrozinowy, nacieki we wcześniejszych bliznach.

  • Oczy: Powiększenie gruczołów łzowych, zapalenie błony naczyniowej w przednim lub tylnym odcinku (to ostatnie jest przyczyna większości przypadków utraty wzroku w sarkoidozie i polega na pojawieniu się nacieków wokół żył siatkówki, porównywalnych do kropli stearyny na świecy).

  • Układ kostny: Bóle stawów, zapalenie kości paliczków, geody.

  • Serce: Nagła śmierć, tachyarytmie komorowe, całkowity blok serca, kardiomiopatia, wysięk osierdziowy.

  • OUN: Porażenia narządów nerwów czaszkowych i obwodowych (głównie twarzowego), zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego lub rozległe zajęcie OUN, ziarniniakowe zapalenie opon, zajęcie przysadki (np. z moczówka prostą).

  • Nerki: Nefropatia hipokalcemiczna, kamica nerkowa

  • Zmiany ogólnoustrojowe: Powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, gorączka, złe samopoczucie.

Inne przyczyny powiększenia węzłów wnęk to: gruźlica, chłoniak, rak, grzybica.

Poczytaj więcej