Starożytne przekazy wspominają o ludziach, którzy byli zdrowi w wieku 100, 200... a nawet 500 lat. Długowieczność osiągnęli podobno dzięki ajurwedzie.

  • Ajurwedę – naturalną medycynę hinduską – praktykuje się w Indiach od 5500 lat, więc jest ona jednym z najstarszych systemów leczniczych na Ziemi. Według riszich, starożytnych mędrców, którzy stworzyli ajurwedę, odpowiednio dobrany jadłospis pomaga zachować zdrowie, młodość i siły życiowe.5 przykazań ajurwedyTraktuj jedzenie jak medytację. Jogini uważają, że w trakcie posiłku symbolicznie spożywa się ciało Brahmy, stwórcy wszechświata.

  • Każdy kęs przeżuwaj po kilkanaście razy, im wolniej, tym lepiej.

  • Nie przejadaj się: tylko jedna trzecia żołądka powinna być wypełniona jedzeniem. Ilość pokarmu spożytego podczas jednego posiłku powinna mieścić się w dwóch garściach, inaczej zatruwamy organizm.

  • Posiłek popijaj niewielką ilością płynu, nie wolno jednak pić bezpośrednio po nim, ponieważ woda zakłóca trawienie.

  • W ciągu jednego dnia w tygodniu (najlepiej wolnego od pracy) jedz same owoce i pij soki.

Narodziła się w Indiach, kilka tysięcy lat temu, lecz jej zasady są uniwersalne i ponadczasowe, a metody niezwykle skuteczne. Według ajurwedy, człowiek jest zdrowy wtedy, gdy niezależnie od wieku ma młode, sprawnie funkcjonujące ciało oraz bystry, zrównoważony umysł. Poza tym jest szczęśliwy i zadowolony z życia, mając na karku nawet ponad 100 lat. Brzmi to niewiarygodnie, zwłaszcza że coraz więcej wśród nas jest schorowanych, gnuśnych, wiecznie niezadowolonych dwudziesto-, trzydziestoletnich starców. Zalecenia hinduskich mędrców pozwalają zachować młodość i sprawność przez długie lata, a specjalne kuracje mogą odmłodzić przywiędłe ciało nawet o kilkadziesiąt lat.W starym piecu nie tylko diabeł paliOrganizm człowieka można porównać do pieca. Płonący w nim ogień to agni, opałem jest pożywienie, a popiół i dym są tym, co wydalamy. Jeżeli ogień jest dobrze wyregulowany, piec działa sprawnie. Humor, witalność, odporność na choroby, żywy umysł - to oznaki prawidłowego poziomu agni. Zbyt słaby ogień powoduje, że piec dymi i kopci, niedopalony, spieczony na żużel opał zalega na rusztach, a ciepła prawie nie ma. Gdy agni jest zbyt słabe, niestrawione resztki pokarmu tworzą w ciele człowieka złogi - ama, które są główną przyczyną starzenia się i chorób. Nadmiernie zaś rozbuchany ogień spopiela zbyt dużą ilość paliwa, dając nadmiar ciepła i grożąc uszkodzeniem pieca. Osoby mające zbyt silne agni, chociaż jedzą bardzo dużo, są szczupłe, a czasem wręcz chude. Często mają też niedobory witamin i składników mineralnych.źródło: Wróżka i Gwiazdy mówią

Słowo Ajurweda pochodzi od słów sanskryckich: "Ajus" - życie i "Veda" - wiedza, nauka.

W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda oznacza – wiedzę o życiu.

Według nauk ajurwedyjskich życie, czyli "Ajus" to nierozerwalny związek: umysłu, ciała i duszy.

Dlatego medycyna ajurwedyjska nie ogranicza się do leczenia fizycznych (cielesnych) objawów chorób, ale dostarcza wszechstronnej wiedzy o zdrowiu duchowym, mentalnym i emocjonalnym.

Tradycyjny system leczenia oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Inaczej mówiąc,

między stanem fizycznym, stanem duchowym i stanem psychicznym człowieka.

Celem Ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych. Zachowanie zdrowia to nie tylko eliminowanie objawów fizycznych choroby ale przede wszystkim przywracanie poczucia szczęścia umysłowi i duszy.Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując naturalną równowagę. Uczy jak żyć w spokoju, miłość, równowadze i harmonii.Ajurweda uczy jak się odżywiać, jak regularnie ćwiczyć w jaki sposób wykonywać codzienne czynności, jaki styl życia prowadzić i wiele więcej, ponieważ ajurweda pozwala zrozumieć nam siebie i nasze potrzeby.Ajurweda naucza, że wszystko składa się z pięciu elementów, powietrza, przestrzeni, ognia, wody, ziemi.Nasze ciało jest zdrowe kiedy tych pięć elementów pozostaje w równowadze, zaś zakłócenie tej równowagi prowadzi do chorób.Wszystko co występuje w naturze można określić za pomocą tych pięciu elementów włączając w to pory roku, pory dnia, geograficzne i topograficzne położenie i nawet tak subtelne aspekty natury jak emocje.Według ajurwedy, w ludzkim ciele pięć elementów składowych natury, występuje jako doshas, energie biologiczne zwane Vata, Pitta i Kapha.

Vata składa się z powietrza i przestrzeni, Pitta z ognia i wody, Kapha z ziemi i wody.

Ajurwedyjska definicja piękna brzmi "subhanga karanam" czyli dążenie do przekształcenia (zmiany) własnego ciała i umysłu do najwyższego poziomu. Pojęcie piękna w ajurwedzie jest znacznie głębsze niż ładna cera, lśniące włosy i zgrabne ciało.

Sekret prawdziwego piękna według Ajurwedy ukryty jest wewnątrz nas, to równowaga pomiędzy naszym ciałem, dusza a umysłem. Według ajurwedy nie ma piękna zewnętrznego bez piękna wewnętrznego, aby je osiągnąć trzeba mieć pozytywny stosunek do otaczającego nas świata i ludzi, ćwiczyć Jogę, pranajamę (oddechy) i medytować.

Jedną z najważniejszych czynności zapewniających według ajurwedy zdrowie, młodość i piękny wygląd, jest oczyszczanie organizmu z toksyn.

Według ajurwedy powstające z niestrawionego do końca jedzenia toksyny nazywają się „ama”, mają one charakter śluzu i odkładają się w organizmie w miejscach które, w danym momencie są osłabione. Ajurweda ma wiele sposobów na pozbycie sie ich z organizmu. Stosuje się masaże olejem sezamowym, dietę, oddechy, lewatywy, wymioty oraz leki ziołowe.

Kilka praktycznych rad dotyczących oczyszczania:

  1. Bardzo ważne jest, aby codziennie rano, jako pierwsza rzecz po przebudzeniu wypróżniać się (Jeśli mamy z tym problemy, należy pić ciepła wodę z cytryną, pijemy dwa do trzech kubków).

  2. Bardzo dobry dla zdrowia i pomocny przy oczyszczaniu jest masaż całego ciała ciepłym olejem sezamowy (ma on właściwości oczyszczające). Masaż taki wykonujemy 2-3 razy w tygodniu. W całe ciało wmasowujemy ciepły olej sezamowy, masaż zaczynamy od głowy, potem bierzemy gorący prysznic(bardzo dobrze jest posmarować się olejem sezamowym przed pójściem do sauny).

  3. Doskonale oczyszcza z toksyn lek przygotowany z przypraw, zażywamy go 3 razy dziennie po posiłku: 10 g sproszkowanego imbiru, 10 g kminku indyjskiego(rzymskiego) sproszkowanego, 10 sproszkowanej kolendry, 20 g suchej sproszkowanej mięty, 20 g sproszkowanego fenkułu - wszystko to razem mieszamy, z tej mieszanki zażywamy jedną łyżkę od herbaty 3x dziennie po posiłku.

W ajurwedzie jedzenie, jest tak samo ważnym lekarstwem dla ciała jak i dla umysłu.

Aby zredukować stres, zachować zdrowie i młody wygląd należy spożywać jedzenie „sattwiczne”.

Pożywienie i produkty „sattwiczne” to takie, które oczyszczają ciało i wyciszają umysł oraz są zasobne w "pranę" - siłę życiową.

Jest to jedzenie, nie zawierające konserwantów, świeże owoce, świeże soki owocowe i warzywne, warzywa(surowe i gotowane), kiełki, orzechy, suszone owoce, miód, mleko, ghee (sklarowane masło), maślanka, brązowy ryż, pszenica, owies oraz przyprawy jak imbir, kardamon, cynamon i kurkuma.Droga do zdrowia, młodości i piękna to droga przemiany, to ciągłe dążenie do "satwicznego" sposobu na życie, to przede wszystkim mówienie prawdy, pomaganie innym, unikanie negatywnych uczuć jak złość, duma, zazdrość i zawiść.

Źródła: Zdrowa Rodzina

Masło ghee

W kuchni ajurwedyskiej poleca się ghee, czyli sklarowane masło. Można go używać do chleba, smażyć na nim, piec i dusić. Weź 1 kilogram niesolonego, świeżego masła. Roztop je w dużym, ciężkim garnku na średnim ogniu. Gdy się zagotuje i na powierzchni utworzy się biała piana, zmniejsz ogień do minimum, gotuj 30 minut bez przykrycia, od czasu do czasu zbierając pianę z powierzchni. Gotowe ghee powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor. W zamkniętym pojemniku możesz je trzymać nawet kilka miesięcy.

Zioło dające kopa

Niektóre przyprawy i zioła wspomagają agni. Wśród nich najlepszy i najbardziej uniwersalny jest imbir. Wystarczy niewielka jego ilość, by poprawić trawienie. Można stosować zarówno świeży korzeń imbiru, jak i proszek. Dodajemy go do potraw słodkich, ryżu, gotowanych warzyw, sałatek i surówek. Można też lekko posypać gotowe danie drobno posiekanym imbirem, albo żuć kawałek korzenia w trakcie posiłku. Świetnie też działa słaba herbatka imbirowa. Łyżeczkę posiekanego imbiru zalej szklanką wrzątku, po kilku minutach przecedź. Jeśli nie masz świeżego, dużą szczyptę suszonego imbiru gotuj w szklance wody, aż 1/4 płynu wyparuje, potem przecedź. Taką herbatkę można dosłodzić miodem lub cukrem, ewentualnie dodać plasterek cytryny. Pijemy ją przed posiłkiem lub w jego trakcie. Agni zwiększają też: czarny pieprz, pieprz kajeński, goździki, cynamon, kardamon, chrzan, musztarda (gorczyca). Osoby szybko trawiące powinny stosować je z umiarem.Na cudowną poprawę z dnia na dzień nie ma jednak co liczyć, gdyż metody naturalne to nie terapia szokowa. Z reguły potrzeba około trzech tygodni. Potem, jeśli nawyki ajurwedyczne wejdą nam w krew, nasz biologiczny zegar cofnie się, zatrzyma na jakiś czas lub przynajmniej zwolni...