Lipa

Lipa drobnolistna, szerokolistna

Lipa jest rozpowszechniona w parkach, alejach, drogach.

Surowcem jest kwiatostan lipy.

Składa się: związki flawonowe, garbniki, śluz, kwasy organiczne, pochodne Witaminy P, sole mineralne w tym dużo manganu.

Zastosowanie

Obecnie kwiat lipy używany jest jako środek napotny w chorobach dróg oddechowych-przeziębienie, oskrzela, zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Ponadto jako lek moczopędny i rozkurczający w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.

Zewnętrznie naparem z kwiatów lipy stosuje się płukanie jamy ustnej i gardła oraz dodaje się do kąpieli szczególnie dzieci nerwowych.

Kwiatostan lipy jest składnikiem mieszanek ziołowych egrosan-przemiana materii, Pyrosan-przeciwgorączkowa.

W wielu krajach kwiat lipy stosowany jest jako namiastka herbaty. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce.

Lipa (kwiat)

  • ma działanie napotne

  • działa uspokajająco

  • obniża poziom cukru we krwi

  • zmniejsza lepkość krwi

  • zwiększa odporność organizmu

  • stosuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych

  • pomocna przy reumatyzmie

  • ma działanie moczopędne

  • wzmacnia żołądek

Rośliny lecznicze

Surowiec zielarski: Kwiatostan (lipa drobnolistna i lipa szerokolistna), do leczenia dawniej używano nie tylko kwiatów lecz również kory i liści. Kwiatostan zawiera ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.

Działanie: Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie, sokopędnie, uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Łagodzi także kaszel.

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych (wg systemu Reveala). Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski:gatunek rodzimy lub zadomowiony.

  • Działanie: kwiatostan zawiera ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP. Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.

  • Z kwiatostanów lipy można przyrządzać wartościową herbatę.

Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna (Tilia platyphyllos L.) – gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych. Występuje w Europie i w Turcji. W Polsce występuje głównie na południu i jest rzadsza od lipy drobnolistnej.

  • Działanie: napotne, osłaniające, przeciwskurczowe, moczopędne. Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.

źródło: Wikipedia