Boże Narodzenie

Życzenia na Boże Narodzenie

Wszystkim odwiedzającym nas internautom życzymy, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2021 Roku.

Sporo czasu jesteśmy z naszymi Czytelnikami, rok (2012) z życzeniami świadczy o upływającym czasie, zostawiam ku pamięci.

Życzenia nadal aktualne - rok 2020, a następujący Nowy 2021 Rok

Wszystkiego najlepszego życzymy naszym Czytelnikom

W ten piękny zimowy czas zdrowia, szczęścia, pożegnania smutków,

wielu uśmiechów

i drobnych radości życzymy.

W noc wigilijną,

w blasku świec melodia kolęd płynie w mrok.

Niech Wam przyniesie radości moc

i wiele szczęścia w Nowy Rok.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęśliwego Nowego 2021 Roku

Boże Narodzenie Chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa z Nazaretu obchodzone 25 grudnia.

Historia i Geneza

Pierwsze informacja o święcie Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia pochodzi z roku 356 n.e.

Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest dokładny rok narodzin Jezusa, wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 (zero) nie jest rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod zmarł w 4 roku p.n.e. toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako roku narodzin Jezusa, inni natomiast podejrzewają, że 'gwiazda betlejemska' towarzysząca narodzinom była kometą Haleya widoczną w 12 roku p.n.e lub kometą opisaną także przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.

W średniowieczu święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym i obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja jaką znamy do dziś, a więc święta radosnego ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.

Tradycje i zwyczaje

Do głównych tradycji Bożego Narodzenia, zwanego także od 'Gwiazdy Betlejemskiej' Gwiazdką, należy biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach (także polskim) większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedniego - Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.

Kolędy Bożonarodzeniowe

Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni na swoją cześć (calendae - początek miesiąca). Z biegiem czasu pieśni te przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Do najbardziej znanych kolęd należą :

Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki.

Jeszcze do dziś w niektórych regionach Polski w Boże Narodzenie chodzą po domach kolędnicy - przebierańcy śpiewający kolędy - jest wśród nich, w zależności od regionu: Anioł, Diabeł, Turoń, Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, Baba, Muzykanci.

czytaj też na naszych innych stronach: