Bezsenność

Na wesoło

Rada na bezsenność

Koleś cierpiał na bezsenność. Poszedł, więc do lekarza, jak mu doradził kolega. Spotykają się po paru dniach:

- Hej, i co Ci zalecił lekarz?

- Walnąć sobie pięćdziesiątkę przed snem.

- I co, pomaga?

- Pewnie, wczoraj kładłem się osiem razy.

Sposób joginów

60 sekund i... śpisz! Metodę 4-7-8 pokocha każdy, kto walczy z bezsennością

"Sposób, na podstawie praktyk medytacyjnych indyjskich joginów, opracował lekarz z Harvardu Andrew Weil.

Co należy zrobić? To proste. Rozluźnij się i usiądź na łóżku tak, żebyś czuł się wygodnie i komfortowo. Weź głęboki oddech - powinien trwać 4 sekundy. Następnie wstrzymaj powietrze na siedem sekund, a przez osiem spokojnie je wydychaj. Powtarzaj ćwiczenie, a szybko poczujesz, że zasypiasz."

Bezsenność

Przed położeniem się do łóżka zjeść 1-2 łyżki miodu zmieszanego z 1 łyżeczką octu jabłkowego.

Sen zjawi się prędzej, jeśli wieczorem zastosujemy inhalację z kropli walerianowych.

Warto wiedzieć

Bezsenność

  • pokarmy, które mogą pomóc przy bezsenności - miód, cukier, kapusta, dynia, owies, morele

  • pokarmy, które mogą powodować bezsenność - kawa, jaja, alkohol

  • pokarmy ciężko strawne jedzone wieczorem

Bezsenność

Jest to stan wywołany nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego przez choroby ogólne o znacznym nasileniu bólu (np. kamicę żółciową, kamicę moczową, gościec, dnę), kaszel (np. podczas grypy), biegunki czy też inne dolegliwości, a także przez choroby organiczne (np. nowotwór, miażdżycę naczyń mózgowych) i choroby układu nerwowego (np. nerwicę, nerwobóle). Niekiedy bezsenność występuje również u osób zdrowych, przemęczonych nadmierną pracą umysłową. Konieczne jest leczenie istotnych przyczyn bezsenności. Leki roślinne mogą być szczególnie pomocne w przypadkach przemęczenia umysłowego oraz bezsenności na tle nerwowym.

Ziołolecznictwo

Napar z kwiatu rumianku

  • Jedną czubatą łyżeczkę kwiatu rumianku zalać 1/4 litra wrzątku, odstawić do naparzenia na 5 minut. Pić przed pójściem do łóżka. Kuracja 2- tygodniowa.

Bezsenność

Jest to stan wywołany nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego przez choroby ogólne o znacznym nasileniu bólu (np. kamicę żółciową, kamicę moczową, gościec, dnę), kaszel (np. podczas grypy), biegunki czy też inne dolegliwości, a także przez choroby organiczne (np. nowotwór, miażdżycę naczyń mózgowych) i choroby układu nerwowego (np. nerwicę, nerwobóle). Niekiedy bezsenność występuje również u osób zdrowych, przemęczonych nadmierną pracą umysłową. Konieczne jest leczenie istotnych przyczyn bezsenności. Leki roślinne mogą być szczególnie pomocne w przypadkach przemęczenia umysłowego oraz bezsenności na tle nerwowym.

Mieszanki ziołowe

  • Zmieszać po 50 g liścia mięty

  • liścia melisy

  • koszyczka rumianku

  • szyszki chmieli

  • i ziela serdecznika

1 łyżkę stołową mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić do naciągnięcia na 5 minut. Pić ciepłe przed snem. Kuracja 2-tygodniowa

Nerwica emocjonalna i ruchowa

to różne zaburzenia psychogenne, głównie emocjonalne, spowodowane czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi (np. lekiem, histerią),

z licznymi objawami.

Mieszanki ziołowe

Kuracje ks. Sebastiana Kneippa


  • Jeśli nerwica objawia się nieregularnym tętnem serca, zimnymi stopami, uczuciem strachu i lęku, leczy się ja skutecznie w następujący sposób...czytaj dalej >

Zmieszać w równych częściach

  • liść melisy

  • korzeń kozłka

  • szyszki chmielu

1 stołową łyżkę mieszanki zalać 1 szklaną wrzątku. Zaparzać 5 minut. Przecedzić i pić ciepłe przed snem. Kuracja 2-tygodniowa.


Zmieszać

  • 10 g kwiatu nagietka

  • 10 g korzenia kozłka

  • 50 g szyszki chmielu

1 łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku. Zaparzać 5 minut. Przecedzić i pić przed snem. Kuracja 2-tygodniowa.

Hydroterapia

Wypróbowanym środkiem ułatwiającym zaśnięcie jest oblewanie nóg zimną wodą od kolan w dół. Po zabiegu należy położyć się do łóżka. Kuracja kilkunastodniowa.

Kuracje ludowe

  • Przed snem wypić szklankę ciepłego mleka zmieszanego z łyżką miodu.

  • Można też okładać kark i stopy liśćmi białej kapusty.

Kąpiele

Dwie duże garście suszonego kwiatu lipy zalać 1 litrem wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 5-10 minut. Przecedzić i wlać do wanny

z ciepłą wodą. Czas kąpieli 15 minut. Powtarzać parokrotnie.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej



Bezsenność

Na pewno każdy człowiek w swoim życiu zetknął się kiedyś z bezsennością. Nieprzespane noce, ciągłe budzenie się, zmęczenie oraz brak nocnego odpoczynku. Badania wykazały, że około 22% Europejczyków cierpi na bezsenność. Przyczyną bezsenności najczęściej jest lęk, stres, nadmiar przeżyć, a czasem po prostu niewygodne łóżko. Powodem naszej bezsenności może też być partner, który za głośno chrapie albo zajmuje za wiele miejsca w łóżku. Zamiast zamartwiać się naszym problemem, warto wypróbować naturalne preparaty wspomagające, które pomogą odzyskać sen i zasłużony odpoczynek nocny.

Objawy bezsenności, które powinny zaniepokoić to:


• Trudności z zasypianiem.

• Bardzo częste budzenie się co noc.

• Przerywany, męczący sen.

• Ciągłe zbyt wczesne budzenie się.

• Bezsenność trwa dłużej niż miesiąc.

• Problemy ze snem spowodowało najprawdopodobniej ciężkie przeżycie, np. utrata pracy, ukochanej osoby, zła sytuacja rodzinna, stres.

• Przez cały dzień czujesz się zmęczony i bardzo śpiący.

• Bardzo często zdarza ci się drzemać w międzyczasie.

• Jesteś tak zmęczony, że nie możesz normalnie funkcjonować, nie masz ochoty do działania.

Co to jest bezsenność?


Wiele osób twierdzi, że bezsenność to nie choroba ani żaden poważny problem. Uważają, że to tylko zwykłe trudności z zasypianiem. Częste budzenie się w nocy czyli przerywany sen i ciągłe zbyt wczesne budzenie się rano. Sporadyczne problemy ze snem trwające kilka nocy lub kilka tygodni są często związane ze stresem lub nadmiernym pobudzeniem. Jednak nie należy lekceważyć objawów bezsenności, ponieważ, zdarza się, że bezsenność staje się przewlekłą i bardzo uciążliwą dolegliwością, która może trwać miesiącami, a nawet latami.

Z medycznego punktu widzenia przyczyny zaburzeń bezsenności podyktowane są wieloma złożonymi i trudnymi do zidentyfikowania czynnikami oraz zjawiskami. Sposób życia, odżywiania się oraz otoczenie jak i warunki życia, np. poważne choroby, dolegliwości, silne leki, ból fizyczny czy nawet niewygodne łóżko, mogą najczęściej wywoływać problemy ze snem. Przyczyną bezsenności jest często stres, problemy, napięcie, lęk i depresja. Znalezienie przyczyn bezsenności jest bardzo trudne jednak nie należy się poddawać, ponieważ jest to dolegliwość bardzo męcząca jak i zarówno uciążliwa i dlatego najlepiej jej się pozbyć.

Preparaty, które mogą pomóc zwalczyć bezsenność:


Istnieje wiele preparatów wspomagających, które mogą pomóc zwalczyć problemy z bezsennością. Większość z tych preparatów najlepiej jest stosować łącznie, ponieważ wtedy działają skuteczniej, chyba że lekarz zaleci inaczej. Aby uzyskać jak najszybsze efekty leczenia bezsenności należy przyjmować lekarstwa codziennie, co najmniej 45 min przed położeniem się do łóżka. Dla bezpieczeństwa najlepiej zacząć od pojedynczego preparatu.

Jedną z najlepszych i najsłynniejszych roślin na bezsenność jest kozłek lekarski, popularnie nazywany też walerianą. Waleriana jest bardzo dobrym środkiem nasennym, lego działanie uspokajające, kojące i odstresowujące wzmacniają takie zioła, jak rumianek, męczennica czy pieprz metystynowy. Dlatego najlepiej jest stosować łącznie wszystkie te lecznicze rośliny. Przyczyną bezsenności może też być niedobór magnezu w organizmie, dlatego krople walerianowe są najlepszym preparatem, który go uzupełni, ponieważ krople te są najbezpieczniejszym środkiem nasennym.

Przyjmowanie rumianku, męczennicy czy pieprzu metystynowego w postaci kapsułek, tabletek, kropli, naparów, herbatek lub nalewek pozwala się człowiekowi odprężyć i odstresować, przez co łatwiej później zasnąć.

Niedobory pewnych witamin lub minerałów w organizmie, np. magnezu, wapnia lub witaminy B6, mogą powodować zaburzenia snu. Po dostarczeniu tych substancji, a zwłaszcza magnezu zaburzenia często ustępują, a bezsenność znika na zawsze. Najlepszym sposobem w walce z bezsennością jest także przyjmowanie magnezu lub witaminy B6 wraz z 5-HTP, czyli pochodną aminokwasu tryptofanu. Zwiększa on stężenie serotoniny, prościej mówiąc jest to neuroprzekaźnik regulujący m.in. sen, i skutecznie zastępuje środki ziołowe.

Inne zioła, które równie dobrze pomogą zwalczyć bezsenność i ułatwią zasypianie, to mak kalifornijski, melisa, chmiel, kwiat lipy, sałata oraz werbena. Żeby przygotować napar, potrzeba około 10 g wybranych lub zalecanych wcześniej suszonych ziół zalać na 10 min, około 200 ml wrzątku, następnie należy przecedzić i wypić najlepiej przed pójściem do łóżka, to na pewno pomoże w szybkim zaśnięciu. Wymienione wyżej zioła można także stosować pojedynczo lub w mieszankach. W niektórych przypadkach mogą też pomóc tabletki z dziurawca. Dziurawiec jest bardzo pospolitym ziołem, rośnie prawie na każdej łące, i można go kupić w każdej aptece więc ze zdobyciem go nie będzie większych kłopotów. Zioło to ma podobne działanie do waleriany dlatego można go stosować równie dobrze jak koziołek lekarski, ponieważ ma działanie uspokajające i rozluźniające.


Zalecane dawkowanie preparatów wspomagających wyleczenie bezsenności:


• Koziołek lekarski – waleriana:

Aby uzyskać najlepsze efekty kuracji należy stosować walerianę codziennie przed pójściem spać. Na początku najlepiej rozpocząć od przyjmowania małych dawek i stopniowo przechodzić do coraz większych np. od 250 mg waleriany na początku do 500 mg w późniejszym okresie.


• Magnez i wapń:

Podobnie jak przy walerianie najlepiej zaczynać od niewielkich dawek na początek najlepiej zażywać 500 mg wapnia i 250 mg magnezu. Magnez i wapń należy przyjmować codziennie podczas kolacji przed snem. Wtedy efekty będą najlepsze.


• Rumianek:

Rumianek można pić codziennie ale najlepiej przed snem. Można go pić wraz z innymi ziołami o działaniu uspokajającym, ponieważ nie powoduje on skutków ubocznych. Zalecana proporcja to herbatka z 2 łyżeczek suszonego rumianku na około szklankę wody.


• Witamina B6:

Najlepiej obie te witaminy zażywać codziennie przed pójściem spać. Zalecana dawka to 50 mg B6 i 500 mg nikotynamidu.


Co sami możemy zrobić aby uniknąć bezsenności?


  • Najważniejsza sprawa, o której powinniśmy zawsze pamiętać to kategorycznie unikać mieszania preparatów wspomagających z konwencjonalnymi lekami uspokajającymi, ponieważ mogą one powodować nadmierną senność, a ich połączenie może być niebezpieczne dla zdrowia i mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne.

  • Osoby cierpiące na bezsenność nie powinny stosować pobudzających ziół, takich jak żeńszeń, orzeszki koła oraz imbir, nie powinny też pić dużo kawy i napojów energetycznych, ponieważ mogą one utrudniać zaśnięcie.

  • Rumianek, kozłek lekarski i inne ziołowe środki uspokajające to najlepsze preparaty na bezsenność.

  • Aby sen był właściwy należy zawsze przestrzegać stałej pory zasypiania.

  • Wielu z nas przed snem często ogląda telewizję lub czyta książki na leżąco, wbrew przekonaniu wpływa to bardzo źle na zaśnięcie. Należy się zawsze kłaść do łóżka, po ta aby zaraz zasnąć.

  • Najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia i nagromadzonej energii są ćwiczenia. To właśnie napięcie i stres przeszkadza nam w normalnym śnie. Dlatego regularne chodzenie na siłownię, pomoże nam znacznie w spokojnym codziennym zasypianiu. Ale ważne jest także, żeby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem.

  • Oczywiste jest także, aby znacznie ograniczyć alkohol, kofeinę oraz papierosy. W spokojnym zaśnięciu na pewno pomoże nam medytacja zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Naprawdę warto spróbować, ponieważ medytacja odpręża i uspokaja, co z pewnością wpłynie na nasz dobry sen.

  • Podstawą spokojnego i dobrego snu jest wygodne łóżko, przewietrzony pokój oraz poduszka z relaksujących ziół.

  • Bardzo ważne jest także aby przed pójściem do łóżka wziąć gorącą kąpiel z kroplami olejku lawendowego, a dla wzmocnienia efektu można wypić gorące mleko z miodem.

  • Bardzo łatwym sposobem na dobry sen jest około 40 min szybkiego spaceru lub biegu 4 razy w tygodniu nie tylko pomoże to w zaśnięciu, ale zapewni głęboki i spokojny sen przez całą noc.


źródło: dooktor.pl


Zespół nerwicowy a bezsenność

Nerwice stanowią grupę zaburzeń psychogennych, głównie emocjonalnych, cechujących się uczuciem lęku oraz przykrymi dolegliwościami psychicznymi i cielesnymi, które mogą być wywołane bezpośrednio przez lęk lub mają stanowić obronę psychologiczną przed lękiem powstającym w wyniku wewnętrznego konfliktu. Wyróżnia się następujące nerwice: lękową, histeryczną, fobiczną, natręctw, depresyjną, neurasteniczną, hipochondryczną.

W zależności od nasilenia objawów nerwica powoduje mniejsze lub większe nieprzystosowanie osobnicze jednostki i sprzyja powstawaniu konfliktów z otoczeniem. Objawy nerwicowe uważane są za mniejsze zaburzenie niż psychozy.

Zasadniczą metodą leczenia nerwic jest psychoterapia, która ma na celu doprowadzenie chorego do skutecznego radzenia sobie z lękiem. Pomocne mogą okazać się też zioła i leki ziołowe, które powodują zmniejszenie aktywności niektórych ośrodków mózgu, tłumienie nadmiernych odruchów i osłabienie szkodliwych bodźców zewnętrznych.

Osoby, które nigdy nie miały nerwicy i uważają, że to żadna choroba niech przypomną sobie jakiś ważny egzamin w swoim życiu . Jak się czujesz wtedy przez te kilka godzin? Chorzy na nerwicę czują się tak miesiącami a nawet latami.


Zalecenia praktyczne:

  1. Unikać palenia papierosów, picia alkoholu i prawdziwej kawy.

  2. Unormować swój tryb życia i przestrzegać programu wyznaczonego w danym dniu.

  3. Wyzbyć się pesymizmu, radośnie podchodzić do rozwiązywania codziennych obowiązków.

  4. Unikać sytuacji prowadzących do nerwic, np. kłótni z błahej przyczyny.

  5. Unikać przeziębień i nadmiernych wysiłków, pracę wykonywać często z drugą osobą.

  6. Zaufać lekarzowi, jest on twoim przyjacielem.

  7. Stosować krople przeciwnerwicowe lub mieszankę na schorzenia systemu nerwowego O. Grzegorza.

  8. Korzystnie działa miód z dodatkiem olejku melissowego 2-3 razy dziennie.

  9. Udać się do psychologa - psychoterapeuty.


Bezsenność może być spowodowana różnymi przyczynami: lękiem, przemęczeniem oraz niedyspozycjami ze strony przewodu pokarmowego. Dobrze działa na bezsenność praca fizyczna.


Zalecenia praktyczne:

  1. Pójść wieczorem przed snem na przechadzkę.

  2. Zjeść przed spaniem 1-2 jabłka lub wypić 1 szklanki soku z marchwi.

  3. Wieczorem pić mleko kwaśne lub ciepłe osłodzone łyżeczką miodu.

  4. Nie spożywać obfitych kolacji, nawet odczuwać głód.

  5. Unikać zdenerwowań, stresów, zmartwień, leków, obaw.

  6. Przed snem nie pić prawdziwej kawy ani mocnej herbaty.

  7. Unikać przemęczeń. Spać w spokojnych, cichych, wietrzonych pomieszczeniach (hałas utrudnia zasypianie).

  8. Unikać spania w dzień, dotyczy to też dzieci starszych.

  9. Unikać spania w pokoju gdzie jest telewizor.

  10. Spać w luźniej bieliźnie.

  11. Zażywać przed snem 1/2 - 1 łyżeczki kropli ziołowych przeciwnerwicowych Ojca Grzegorza.

  12. Przed snem dobrze robi zażycie 2 łyżek miodu z olejkiem melissowym.



Podobne

Poczytaj więcej

Leczenie preparatami ziołowymi depresji jest tylko pomocnicze. Zioła zmieszać, łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku

Depresja (depressio) – obniżenie nastroju. Może być wywołane konkretną ciężką sytuacją życiową, może jednak być też objawem choroby.

Znajdziecie tutaj Państwo opisy warzyw, ich właściwości, składniki niezbędne dla życia oraz wiele innych informacji

Nie daj się grypie Zmęczenie

Poczytaj więcej - zobacz też - Lista chorób

Chore zatoki – czynniki wywołujące zapalenie zatok

Najbardziej powszechnymi czynnikami wywołującymi zapalenie zatok są alergie (zwłaszcza u dzieci) i przeziębienia.

Choroby oczu

Oko, gałka oczna: (okulus, bulbus oculi) narząd umożliwiający widzenie otaczającego nas świata, będący receptorem fal elektromagnetycznych