Wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Nasz nieunormowany tryb życia, stres, bezustanne napięcie, zbyt intensywne tempo życia towarzyszące nam na każdym kroku sprawiają, że odżywiamy się źle i nieregularnie (co jest kwestią sporną). Goniąc mało się zastanawiamy nad konsekwencjami takiego trybu życia.

Z czasem zauważymy, że taki styl życia - nieprawidłowe nawyki żywieniowe, wysoko przetworzona żywność oraz zanieczyszczenie środowiska wywołują ogromne spustoszenie w naszym organizmie. I wcale nie dotyczy to osób starszych, coraz częściej chorują młodzi.

Od jakości żywienia, a przede wszystkim składu posiłku zależy nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Wszyscy lekarze naturaliści traktują człowieka jako jeden biologiczny "silnik", który by pracować dobrze i bez zakłóceń musi mieć dostarczane "paliwo" i to doskonałej jakości i odpowiednim składzie. Zła jakość czy brak choćby jednego składnika będzie powodować awarie czyli choroby. Jedna choroba będzie przyczyną następnej.

Nie mamy jednak wyboru, albo zaczniemy stosować się do rad i zaczniemy żyć pełnią życia, albo pozostaniemy przy starych nawykach i będziemy stałymi klientami przychodni i szpitali, co obecnie jest czynnością nader stresującą.

Definicja medyczna określa chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy w następujący sposób: powstaje w następstwie zachwiania równowagi między zdolnością ochronną błony śluzowej a działaniem trawiącym soku żołądkowego. Zmiany polegają na tworzeniu się w żołądku lub dwunastnicy okrągłego albo owalnego owrzodzenia, tzw. niszy wrzodowej. Występują one częściej w dwunastnicy niż w żołądku. Choroba jest bardzo rozpowszechniona na świecie, występuje u 5-10% ludności, częściej u mężczyzn. Podstawowe znaczenie w rozpoznaniu choroby wrzodowej ma badanie gastroskopowe, fiberoskopowe i radiologiczne.

Główne powikłania choroby, to: przedziurawienie wrzodu, krwotok wrzodu, zwężenie odźwiernika i zrakowacenie wrzodu, które występuje u około 10% wrzodów żołądka.

Leczenie operacyjne choroby wrzodowej: może być przeprowadzone różnymi sposobami:

  1. we wrzodzie żołądka - częściowe wycięcie żołądka, wycięcie części odźwiernikowej żołądka z równoczesnym przecięciem nerwów błędnych.

  2. we wrzodzie dwunastnicy - przecięcie nerwów błędnych wybiórcze, częściowe wycięcie żołądka, wycięcie części odźwiernikowej żołądka, plastyka odźwiernika z przecięciem nerwów błędnych.

Powikłanie choroby wrzodowej leczy się operacyjnie. W przypadkach przedziurawienia wrzodu wykonuje się doraźne zabiegi analogiczne jak we wrzodzie przewlekłym. Jedynie u chorych w bardzo ciężkim stanie ogólnym stosuje się zeszycie wrzodu. Krwotok z wrzodu w pierwszych godzinach leczy się zachowawczo przetaczaniem krwi. Jednak leczenie operacyjne jest konieczne, gdy mimo przetaczań krwi krwotok utrzymuje się i zagraża życiu chorego.

Jak widzimy zagrożenia są duże, biorąc pod uwagę powszechność występowania choroby wrzodowej. Wrzody żołądka i dwunastnicy noszą nazwę wrzodów trawiennych, ale zwykle stosuje się nazwę określającą miejsce położenia. Silne, powracające bóle żołądka najczęściej świadczą o istnieniu choroby wrzodowej, ale w większości przypadków występują wcześniejsze objawy ostrzegawcze, ponieważ pojawienie się wrzodów poprzedzone jest zwykle stanem zapalnym żołądka. Są klasycznym przykładem choroby, której przyczyną jest stres - o czym mówimy na wstępie - i niepokój w połączeniu z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Dochodzi więc do uszkodzenia błony śluzowej wyściełającej żołądek i dwunastnicę i utworzenia bolesnego ubytku w ścianie któregoś z tych narządów. W przypadku wrzodów żołądka ból jest silniejszy, obejmuje powierzchnię zbliżoną do wielkości dłoni i pojawia się po jedzeniu. Przy wrzodzie dwunastnicy ból jest słabszy, znacznie mniej związany z porą posiłków i ma charakter punktowy.

Uwaga! Jeśli podejrzewamy chorobę wrzodową, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Wrzody żołądka a Helicobacter Pylori

Jesienny numer kwartalnika "Zioła dla Zdrowia" (3/2011) zwraca się do osób mających problemy z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Osoby, które mają nawracające jesienią i wiosną dolegliwości przewodu pokarmowego są najczęściej dobrze wyedukowane na temat swojego schorzenia. Jedną z często podkreślanych przyczyn wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori (Hp). Lekarze u chorych zalecają "zniszczenie" tej bakterii poprzez antybiotykoterapię połączoną ze stosowaniem blokerów pompy protonowej.

Nasuwa się jednak pytanie czy niszczenie tej bakterii jest dla naszego organizmu na pewno korzystne. Od pewnego czasu znane są doniesienia naukowców, którzy wątpią, że jest ona odpowiedzialna za całe zło związane z wrzodami, zwłaszcza, że jest to bakteria powszechnie występująca w naszym przewodzie pokarmowym i normalnie nie robiąca naszemu organizmowi krzywdy. W krajach rozwijających się 90% i to dzieci jest zakażonych Helicobakter pylori, ale nie słyszymy, aby dochodziło tam do epidemii wrzodów żołądka. Niektórzy naukowcy uważają wręcz, że eliminacja tej bakterii jest niekorzystna dla naszego organizmu.

Uczeni z Uniwersytetu Nowojorskiego opublikowali w 2007 roku badania, z których wynika, że dzieci zakażone rzadziej chorują na astmę oskrzelową, a w wieku dorosłym rzadziej mają alergię na pyłki lub inne alergeny wziewne. W świetle tych informacji i biorąc pod uwagę, że cały świat naukowy krzyczy: Stosujecie mniej antybiotyków! Eksterminacja Helicobakter pylori wydaje się być co najmniej kontrowersyjna, choć typowa dla współczesnej medycyny, która za swoim "ojcem" Kartezjuszem, twierdzi, że człowiek jest wielką maszyną, którą można umiejętnie regulować.

Przykład roli Helicobakter pylori w naszym zdrowiu mówi nam, że nie jest tak łatwo regulować nasz organizm. Należy do zdrowia podchodzić w sposób bardziej holistyczny i z wielką pokorą, o którą apelujemy do luminarzy nauk medycznych.

Helicobacter pylori, jejuni: dawna nazwa Vibrio foetus. Wywołuje epizootie o dużej śmiertelności młodych zwierząt hodowlanych. U człowieka helicobacteri pylori uznany jest za pierwotny względnie wtórny czynnik etiologiczny w chorobie wrzodowej żołądka.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wg Grzegorza Sroki

Apibon (ekstrakt z propolisu i pyłku pszczelego), czasami jednak nie od pierwszego dnia, gdyż jeżeli zaawansowanie choroby jest duże niektórzy chorzy źle tolerują kapsułki żelatynowe, w których znajduje się Apibon.

Jako, że za główny czynnik etiologiczny choroby wrzodowej uważa się bakterie Helicobacter pylori dobrze jest zażywać preparaty zawierające w swym składzie ekstrakt z owoców żurawiny, która eliminuje Helicobacter pylori ze ścian żołądka, poprzez działanie antyadhezyjne na tą bakterię.

Nadkwaśność (wrzody żołądka i dwunastnicy) - istotne znaczenie ma jarska dieta, dużo surówek. Pokarm powinien być bardzo rozdrobniony. Należy choremu zapewnić bezwzględny spokój. Przy ostrych stanach - kilkudniowe posty, pije się wtedy surowy sok z marchwi oraz soki owocowe z dodatkiem mleka lnianego (świeżo zmielone siemię lnu macerujemy wrzątkiem). Po okresie postu zaczynamy od spożywania surówek.

Dobre efekty lecznicze daje surowy sok z ziemniaków (3 - 4 razy 1/4 - 1/2 szklanki). Pijemy sok z marchwi (280 g), buraka (85 g), ogórka (85 g). Miód aloesowy.

Poczytaj więcej

zobacz też