Akacja

Akacja

Kwiat akacji

Ma kwiaty białe, pachnące w zwisającym gronie, również w nieparzystej liczbie, po których ukazuje się znacznie mniejsza liczba strąków z nasionami. Kwiat akacji ma działanie trawienne, moczopędnie – stosuje się go również jako aromatyczny dodatek do innych ziół trawiennych.

Napar z akacji na trawienie

Największą zaletą tego surowca jest zdolność odkwaszania ustroju i dlatego stosuje się go mniej niż pół łyżeczki sproszkowanego kwiatu na ½ szklanki wody przy nieświeżym zapachu z ust, zgadze, nadkwasocie ogólnej, w innych schorzeniach przebiegających z nadkwasotą, nerwicach żołądka, wrzodzie żołądka i dwunastnicy, nieżytach przewodu trawiennego, zaparciu. Należy zalać suszone zioła wrzątkiem i pić gorące.

Kwiat akacji jest środkiem tak łagodnie działającym, że można go stosować nawet u osób nawet ciężko schorowanych.

Znane są jej właściwości uspokajające – pomaga w walce ze stresem oraz ogólnym zdenerwowaniem. Posiada również właściwości wzmacniające organizm, wspomaga leczenie przeziębień – łagodzi kaszel i działa przeciwzapalnie. Kwiaty akacji polecane są w chorobach układu moczowego, ponieważ działają moczopędnie, zatem świetnie sprawdza się również u osób, które mają problem z krążeniem i obrzękami, hamuje zatrzymywanie wody w organizmie. Sprawdza się również w chorobach związanych z zaburzeniami wydzielania żółci, jak również w bolesnych skurczach dróg żółciowych. Obecnie stosuje się ją pomocniczo przy wrzodach żołądka oraz w wielu schorzeniach gastrycznych.

Wczasach historycznych leczono nią również hemoroidy. Wśród papirusów egipskich (Edwina i Ebersa) datowanych na 1700 rok p.n.e. odnaleziono przepis na maść ochronną sporządzaną z liści akacji.

Ciekawostki z Wikipedia

  • Potocznie (i niewłaściwie) mianem "akacji" określa się robinię akacjową wywodzącą się z Ameryki Północnej.

  • Gałązki akacji wchodzą w skład herbu Australii i innych symboli tego kraju. Uproszczone przedstawienie graficzne nie pozwala na określenie konkretnego gatunku, niemniej w dwustulecie brytyjskiej kolonizacji Australii (rok 1988) za symbol narodowy Związku Australijskiego uznano Acacia pycnantha, a kilka lat później ustanowiono państwowe święto tejże rośliny.

  • Akacje wymienione zostały w Starym Testamencie w opisie głównych materiałów, z których wykonano Arkę Przymierza i jej wyposażenie.

akacja robinia