Jęczmień

Jęczmień

Potrzeć jęczmień złotym pierścionkiem lub obrączką. Stosować ciepłe okłady z naparu ziela świetlika na powieki.

Uwaga

Jęczmienie mnogie i uporczywie nawracające bywają czasem związane z niewyrównaną lub nie leczoną cukrzycą.

Jęczmień - hordeolum, ostre zapalenie gruczołu tarczkowego Meiboma (jęczmień wewnętrzny) lub gruczołu łojowego przyrzęsowego (jęczmień zewnętrzny).

Objawy

  • Obrzęk, ból i zaczerwienienie na brzegu powieki

  • wydzielina ropna, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs (jęczmień zewnętrzny), ale czasem do wewnątrz, pod powiekę (jęczmień wewnętrzny)

  • Łzawienie

  • światłowstręt

Przyczyny

Jęczmień zewnętrzny (mały ropień mieszka włosowego rzęsy powieki górnej lub dolnej) jest wywoływany przez gronkowce.

Ryzyko zachorowania: Zwiększa się u osób cierpiących na trądzik różowaty i łojotokowe zapalenia skóry, a także używają soczewek kontaktowych, nie dbających o higienę.

Powikłania: Infekcja może rozszerzyć się na inne mieszki włosowe rzęs i całą powiekę.

Diagnostyka: Podstawowe badania okulistyczne.

Lecznie: miejscowe (antybiotyki w maści, nagrzewanie). Przy jęczmieniach mnogich niekiedy podaje się antybiotyki doustnie. Czasami ropień pod powieka wymaga nacięcia. W lżejszych przypadkach pomagają ciepłe okłady (buteleczka z ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik) przez 15-20 minut (2-4 razy dziennie) stosowane na zamknięte powieki.

Profilaktyka: Leczenie stanów zapalnych skóry twarzy, np. trądziku różowatego, zapalenia łojotokowego.

"Jest to torbielowata infekcja powieki, często spowodowana zakażeniem gronkowca. Bywa usytuowana na brzegach powiek, gruczołów tarczkowych a także przyrzęsowych. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę – wywołaną przez blokadę gruczołów łojowych, natłuszczających powiekę. Jęczmień zwykle pęka samoistnie uwalniając ropę lub zasycha w ciągu tygodnia – nie należy próbować go rozcinać samodzielnie." (wg.Wikipedii)

Jęczmień może być spowodowany brakiem higieny, a także towarzyszyć niektórym stanom zapalnym jak i chorobom np. cukrzycy, zapaleniu spojówek, przy braku odporności a nawet spowodowany stresem.

Charakteryzuje się obrzękiem i dużą bolesnością, zaczerwienieniem.

czytaj inne tematy

zobacz też