Len zwyczajny

Spis podstron

Len zwyczajny

  • Siemię lniane

Len (nasiona)

  • ma działanie lekko przeczyszczające

  • pomocne przy stanach zapalnych dróg oddechowych

  • pomocne w zapaleniu nerek

  • stosuje się w schorzeniach żołądka

  • zewnętrznie stosuje się w przypadku ropienia ran i stanów zapalnych skóry

Len zwyczajny

Len jest najstarszą rośliną uprawną.

Surowiec to nasiona lnu.

Nasiona zawierają śluz, olej tłusty, białka, glikozydy, kwasy organiczne.

Len zwyczajny zawiera 30% do 40% oleju zestalonego (w skład którego wchodzi od 36% do 50% kwasu linolenowego oraz 23% do 24% kwasu linolowego), 6% śluzu (klej roślinny), 25% białek, kwasy tłuszczowe omega -3, fitosteryny, fitoestrogeny, flawonoidy, niewielkie ilości linamaryny (rodzaj glikozydu). Linamaryna posiada właściwości uspokajające na układ oddechowy. Len zwyczajny bogaty jest również w witaminę E oraz w cynk. Wszystkie związki chemiczne wyodrębnione w siemieniu lnianym posiadają właściwości obniżające zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zioło to posiada także właściwości zmniejszające krzepliwość krwi, co może być skuteczne w ochronie serca przed takimi chorobami, jak zawał czy choroba wieńcowa (objawia się niedostatecznym ukrwieniem serca, a co za tym idzie serce jest niewystarczająco zaopatrzone w tlen).

Zastosowanie

Obecnie nasiona lnu stosuje się jako śluzowy środek powlekający śluzówki przewodu pokarmowego:przy zatruciach żrącymi substancjami, wrzodach trawiennych, w schorzeniach dróg moczowych i żółciowych, chrypce, kaszlu, zapaleniu dróg oddechowych. Nasiona lnu mają działanie przeczyszczające.

Zewnętrznie stosuje się do okładów na stany zapalne skory, egzemy, wrzody.

Olej lniany zawiera witaminę F, wykazującą korzystne działanie w różnego rodzaju schorzeniach skóry.

Len zwyczajny (nasiona) stosowany jest przy zaparciach oraz biegunkach. Można go stosować zapobiegawczo dla zapewnienia prawidłowej pracy jelit. Nasiona lnu zwyczajnego są szczególnie cenne przy wszelkich nieżytach żołądka, jego nadkwasocie, czy wrzodach żołądkowych. Konsumowanie nasion zioła to również świetny sposób na dostarczenie wielu cennych substancji naszemu organizmowi. Nasiona zawierają wiele cennych mikroelementów, oraz cholinę (znajduje się ona w lecytynie). Dzięki temu, że siemię lniane jest wyjątkowo bogate w tzw.fitohormony, jest przez to zalecane jako środek wzmacniający oraz wspomagający w walce z rakiem. Dzięki temu, że siemię lniane zawiera dużo śluzu, jest stosowane w przypadkach suchego kaszlu, gdyż śluz zwiększa wilgotność śluzówki.

Nasiona lnu zwyczajnego są bogatym źródłem kleju roślinnego (śluzu) oraz nienasyconych tłuszczów. Dzięki temu nasiona zioła są cennym środkiem leczniczym w przypadku problemów żołądkowych oraz układu oddechowego. Nasiona lnu mają przede wszystkim działanie stabilizujące oraz osłonowe. Używane w całości wewnętrznie, nasiona lnu zwyczajnego łagodzą podrażnienia układu pokarmowego. Nasiona również absorbują płyny i "puchną", wyciągając toksyny z organizmu i formując masę podobną do galaretki, która działa jako skuteczna masa przeczyszczająca.Jeśli nasiona lnu zwyczajnego są przełamane przed spożyciem ich, dostarczają nam kwasów tłuszczowych. W mniejszym stopniu, nasiona zioła posiadają właściwości pożyteczne dla układu moczowego.

Zewnętrznie, nasiona lnu (zmiażdżone) stosuje się jako pożyteczny i skuteczny okład w leczeniu takich problemów układu oddechowego, jak: chroniczny kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej oraz rozedma płuc. Okładu z nasion zioła lub okładu sporządzonego z tzw. mąki lnianej używa się na bolesne czyraki. Przepis z Portugalii rekomenduje olej z lnu zwyczajnego zmieszany z czerwonym winem w leczeniu ran.

Inne zastosowania

Trądzik, Uzależnienia, Rak prostaty, Zmarszczki.

Stare i zapomniane źródło zdrowia - siemię lniane Z pewnością słyszałeś od wielu osob pogardliwe stwierdzenie, że siemię lniane zażywają staruszkowie próbujący pozbyć się zaparć i kłopotów z jelitami.

Tymczasem stare i zapomniane, wraca triumfalnie do łask, a nawet uznawane jest jako lek przez wielu specjalistów medycznych.

Bez wahania można go nazwać polskim, złotym, cudownym nasieniem, niosącym zdrowie w różnorodny i podkreślmy, bardzo tani sposób.

Siemię lniane to współcześnie jeden z nielicznych produktów pochodzenia roślinnego uznanych przez Narodowy Instytut Raka jako skuteczny środek przeciwrakowy.

Jakie składniki zawiera?

Włóknik regulujący prace przewodu pokarmowego i zmniejszający zaparcia.

Nie tylko w formie nierozpuszczalnej, tej szczotkującej skutecznie jelita, ale i w formie rozpuszczalnej, tak potrzebnej do zmniejszenia poziomu cholesterolu.

To doskonały dodatek do diety odchudzającej, wypełniający żołądek i zmniejszający uczucie głodu.

Zawiera minerały, witaminy i aminokwasy, jednym słowem bardzo zdrowy pokarm.

Jest najbogatszym znanym źródłem roślinnym zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz słabych, roślinnych estrogenów.

Badacze z Uniwersytetu Toronto leczą nim kobiety chore na raka piersi.

Lilian Thompson podaje kobietom siemię od momentu pełnego rozpoznania nowotworu i wykazała wielokrotnie zmniejszanie guzów do czasu operacji.

Dr Budwig, siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla niemiecka biochemik poleca pacjentom chorym na raka duże ilości siemienia lnianego i stwierdza u 80% ludzi niedobory leczniczych kwasów omega-3.

UWAGA! Ważne, by nasiona zostały zmielone, bo w ten sposób rozdrabnia się zewnętrzna, twarda łuskę i enzymy maja łatwiejszy dostęp do drogocennych składników ziarna.

Bloker estrogenów, tak potrzebny kobietom z rakiem piersi powstaje w jelitach po strawieniu siemienia lnianego, co oznacza, że tylko nasiona, a nie olej lniany maja oczekiwane lecznicze działanie. Nigdy nie przechowuj ziaren w ciepłym miejscu, najlepiej trzymaj siemię w lodowce, pamiętając, ze duża ilość kwasów omega-3, czyli zdrowego tłuszczu ma skłonność do szkodliwego utleniania, czyli jełczenia. Kwasy omega-3 to ochrona serca, zmniejszenie skłonności do stanów zapalnych stawów, naczyń, skóry, śluzówki jelit.

Brak tych składników to skłonność do podenerwowania, depresji, nad aktywności.

Wielu chorych na toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby z autoagresji odczuwa poprawę przy systematycznym stosowaniu siemienia lnianego.

Złote, niewielkie nasiona siemienia lnianego z kwasami omega-3 przyniosą Ci zdrowie. Zdrowie za grosik :)

Lecznicze dawki to 3-4 g dziennie (dla tych, co kupują kapsułki), bo dobre tłuszcze, to i olej rybi, a jeśli dobrze oczyszczony z metali ciężkich, no to i drogi.

Siemię lniane zmielić, trzymać w lodowce porcje na około tydzień. Używać 2 łyżki stołowe dziennie, a jeśli olej, to w jednej łyżeczce od herbaty mieści się około 2 g drogocennych tłuszczów omega-3. Trzeba pamiętać, że w oleju zostają dobre tłuszcze, ale pozbawiamy się tych innych cennych składników.

przepis na podwieczorek:

  • porcja owoców jagodowych (nawet z zamrażarki)

  • jogurt

  • łyżka stołowa siemienia zmielonego

Po skończeniu jedzenia wypijam pełna szklankę wody, włóknik pęcznieje i przez jakiś czas nie jest się głodnym. (stawy nie bolą, PMS nie jest odczuwalny, skóra się poprawia, nastrój też).

źródło: (http://tiny.pl/bt8b)