Bezpłodność (niepłodność)

Niepłodność (bezpłodność): (steriliatas infertiliatas) może występować u mężczyzn (n.męska) i u kobiet (n.żeńska). U kobiet oznacza brak potomstwa w wyniku niemożności zajścia w ciążę mimo utrzymania prawidłowych stosunków płciowych przez okres co najmniej roku. Niepłodność żeńską dzielimy na pierwotną, która ujawnia się od chwili rozpoczęcia życia seksualnego i wtórną , jaka występuje u kobiety, która uprzednio przebyła ciążę, nawet pozamaciczną, poronienie lub poród, lecz następnie nie jest zdolna do ponownego zajścia w ciążę. Niepłodność może być okresowa, fizjologiczna, np. po przekwitaniu, w czasie ciąży, połogi i karmienia i przed pokwitaniem.Niepłodność czynnościowa stanowi wyraz braku jajeczkowania lub niemożności zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Może być również mechaniczna z powodu niedrożności jajowodów w następstwie przebytego stanu zapalnego. Do tej grupy należy tzw. absolutna niepłodność spowodowana wadami jak np. niedorozwojem lub brakiem jajników, macicy, pochwy. Rozpoznanie opiera się na wywiadach, badaniu ginekologicznym, badaniach laboratoryjnych, hormonalnych, histerosalpigografii, laparoskopii. Stwierdzenie niepłodności wymaga uprzedniego sprawdzenia na podstawie badań fizykalnych i spermogramu zdolności zapłodnienia przez partnera. Leczenie powinno być przyczynowe, niekiedy nawet operacyjne. Stosuje się też metody zachowawcze, jak regulacje hormonalną i balneoterapię.

źródło: Medyczny słownik encyklopedyczny

Bezpłodność

Współczesna medycyna dokonuje wielu starań, aby rozwiązać problem bezpłodności u kobiet i mężczyzn. W tym celu prowadzi się kierunkowe badania, mające wyjaśnić przede wszystkim powody występowania bezpłodności. Specjalistyczna wiedza coraz częściej przynosi spodziewane efekty. Badania ginekologiczne, hormonalne, genetyczne pozwalają usunąć wiele przyczyn uniemożliwiających prokreację. Wśród najczęściej wymienianych czynników bezpłodności u kobiet wymienia się: choroby tarczycy, wątroby, nerek i nadnerczy. Do bezpłodności doprowadza również otyłość i .....niedowaga.

Nie bez wpływu pozostaje także przyjmowanie leków psychotropowych. Mimo to sporo przypadków bezpłodności nadal pozostaje niewyjaśnionych. Medycyna naturalna postrzegała bezpłodność przede wszystkim jako pochodną awitaminozy, stąd zalecenia spożywania naturalnych witamin w postaci warzyw, owoców, świeżych soków, zwłaszcza z udziałem witaminy E.

Kuracja jemiołą

Według Marii Treben, znakomitej austriackiej zielarki, sok z jemioły leczy niektóre przyczyny bezpłodności. Jemiołę należy umyć i z jeszcze wilgotnej wycisnąć sok w sokowirówce. Następnie zażywać po 25 kropli soku na czczo na pół godziny przed śniadaniem i powtórzyć tę dawkę przed pójściem spać. Kurację tę należy stosować przez 14 dni. Krople jemioły dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich.

Kuracja propolisem

Krople propolisowe zażywać dwa razy dziennie po 15 kropel rano i wieczorem.

Kąpiel z liści orzecha

5-6 pełnych garści orzecha włoskiego zalać 2 litrami zimnej wody. Podgrzewać pod przykryciem, na wolnym ogniu. do granicy wrzenia przez 40-50 minut. Odstawić na 2 godziny do naciągnięcia, tak aby nie wystygło, przecedzić i wlać do wody kąpielowej. Czas kąpieli 20 minut.

Kąpiel z miodem

5 stołowych łyżek miodu, najlepiej rzepakowego lub wrzosowego, rozpuścić w wodzie kąpielowej nieprzekraczającej temperatury 40 stopni. Czas kąpieli 15 minut.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej

Podobne

Poczytaj więcej

Endokrynologia

Endokrynologia

"ENDOKRYNOLOGIA"

Przepuklina

Przepuklina

W "CHOROBY MĘŻCZYZN"

zioła - A

zioła - A

W "ZIOŁA"