Zioła na włosy

Odżywki z naftą

używa się nafty kosmetycznej dostępnej w aptekach lub sklepach z kosmetykami.

    • - łyżeczka soku z cytryny.- łyżeczka oleju rycynowego

    • - żółtko

    • - utarta cytryna

    • - 2 łyżeczki nafty.

Mieszamy dokładnie składniki i otrzymany preparat wcieramy w skórę głowy. Owijamy głowę starym ręcznikiem i trzymamy tak jedną godzinę, potem myjemy głowę.

Zabieg stosujemy najpierw 2 co tydzień, potem 3 co dwa tygodnie, a na koniec po upływie miesiąca jeszcze raz powtarzamy. W sumie kuracja trwa 3 miesiące.

    • - 1 łyżka nafty

    • - 1 łyżeczka oleju rycynowego

    • - 1 żółtko.

składniki dobrze mieszamy, otrzymany preparat wcieramy dokładnie w skórę głowy i włosy, pozostawiamy na godzinę, potem myjemy głowę, powtarzamy co tydzień.

Jest to odżywka dla włosów suchych i słabych.

    • -1 łyżeczka nafty

    • -1 żółtko

    • -2 łyżki wody.

wszystko dokładnie mieszamy i wcieramy w skórę głowy i włosy, pozostawiamy na godzinę, przykrywając głowę na godzinę ręcznikiem, potem myjemy głowę, stosujemy raz na tydzień dla włosów skłonnych do przetłuszczenia i słabych.

fot. Liv friis-larsenShutterstock.com

Olej lniany

Nierafinowany - wcieramy w skórę głowy, zakładamy czepek na noc, rano dokładnie zmywamy. Zawiera cenne witaminy.

Cebula

Wcieraj ją w skórę głowy przed myciem.

Chrzan

Utarty korzeń chrzanu wcieramy w skórę głowy i włosy, po czym dokładnie spłukujemy.

Nalewka brzozowo - pokrzywowa

Po 3 łyżki liści brzozy i pokrzywy zalewamy 3/4 litra wódki i odstawiamy na 1--`14 dni, wstrząsając naczyniem. Po przecedzeniu wcieramy w skórę głowy co drugi dzień.

Nalewka nasturcjowo-pokrzywowa

Bierzemy świeże ziele nasturcji i świeżą pokrzywę [1:1], przepuszczamy przez sokowirówkę, odcedzamy sok zalewamy spirytusem w takiej samej ilości, odstawiamy na 2 tygodnie, wcieramy w skórę głowy, rozczesujemy włosy, myjemy po 12 godzinach.

Oliwka z oliwek i witamina

Mieszankę z łyżeczki oliwy z oliwek, żółtka i 4-5 kropli witaminy A, nakładamy na włosy na 20-30 minut, po czym spłukujemy niezbyt ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny i myjemy głowę.

Olej słonecznikowy i chmiel

Łyżkę oleju słonecznikowego mieszamy z garścią zmiksowanych szyszek chmielu. Nakładamy na wilgotne włosy i po kilkunastu minutach spłukujemy i myjemy głowę.

Sok z cytryny

Sok z 2 cytryn delikatnie wmasować w skórę głowy, po 30 minutach zmywamy, włosy stają się błyszczące, łatwo można je układać.

Jaja i piwo

Jajka mieszamy z około 40 ml. jasnego piwa i rozprowadzamy na włosach (mokrych), po 15 minutach spłukujemy i myjemy głowę.

Miód i ocet

Bierzemy łyżeczkę miodu, szklankę gorącej wody i troszkę octu winnego, rozpuszczamy składniki i mieszankę wcieramy we włosy i skórę głowy, włosy będą błyszczeć i łatwo się układać.

Bławatki

Z bławatków (na siwe włosy) garść wysuszonych bławatków zalać 1/4 l. wrzącej wody, odstawić na 30 minut, przecedzić, naparem traktować włosy kilkanaście

fot. Fot. Solovieva Ekaterina Shutterstock.com

Kilka prostych przepisów na maseczki - na włosy

Maseczki są proste w wykonaniu, a po kilku zastosowaniach przynoszą rewelacyjne efekty.

Można je wykonać prostymi domowymi sposobami. Są tanie i niezbyt kłopotliwe, prawie wszystkie artykuły dostępne w naszej spiżarni.

Nafta kosmetyczna (która zajęła już główne miejsce strony)

Jest doskonałym środkiem, nabłyszcza i sprawia, że nasze włosy są miękkie, ładnie się układają i są delikatne w dotyku.

Cytryna

To drugi dostępny powszechnie produkt, który nabłyszcza włosy, sprawia wrażenie, że są one świeże, zdrowe, wspaniale odżywione.

Należy jednak wiedzieć, że dość duża ilość soku z cytryny sprawi, że włosy będą jak po dużej ilości lakieru. Wystarczy po każdym myciu wycisnąć sok z dość grubego plasterka cytryny i natrzeć nim głowę i włosy.

Piwo (nie tylko do picia)

Od niepamiętnych czasów kobiety stosowały je na włosy. Sprawia że są lśniące, miękkie i gładkie.Głównie służyło do układania fryzury, zakręcone włosy dłużej utrzymują skręt.

Olej rycynowy

Idealnie odżywia, dobrze nawilża i wspaniale regeneruje zniszczone końcówki.

Mleko

Również może być kosmetykiem do nawilżania włosów, jak i spękanych rąk. Regeneracji naskórka. Jeszcze lepszym kosmetykiem jest świeża śmietanka, o którą teraz raczej trudno.

Z mleka można również sporządzić płukankę do włosów:

płukankę mleczną - na włosy nałóż kilka łyżek pełnotłustego mleka. Pozostaw pod ręcznikiem na jakieś 15 minut, dokładnie spłucz.

Stosuj raz w tygodniu.

Wymienione wyżej piwo również można zastosować jako płukankę,

płukanka piwna: 3 szklanki piwa mieszamy ze szklanką wody. Standardowo myjemy włosy szamponem (najlepiej ziołowym), następnie umyte włosy płuczemy naszą recepturą. Zapach minie, kiedy włosy wyschną.

A także szklanka soku z cytryny + woda - płuczemy włosy w powstałym płynie. Nie stosuj jednak zbyt często tego zabiegu, bo

nadmiar cytryny może odrobinę wysuszyć Twoje włosy.

Maseczki

O maseczkach wiele już zostało powiedziane w innym dziale, ale warto dodać jeszcze kilka.

  • maseczka z żółtka i oliwy: odrobinę oliwy z oliwek (2-3 łyżeczki) lekko podgrzewamy. Dodajemy do tego kilka kropli witaminy A (ilości w zależności o długości i gęstości włosów). Następnie dodajemy żółtko. Nakładamy precyzyjnie na włosy i skórę głowy. Przytrzymujemy 20- 30 minut, stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie,

  • maseczka z jajka i piwa: 1/3 szklanki piwa łączymy dokładnie z jajkiem. rozprowadzamy na wilgotnych włosach, spłukujemy po 15 minutach,

  • maseczka z oleju rycynowego lub kokosowego: 3 łyżki stołowe (zależne od długości włosów, porcja dla długich) oleju, który mamy dostępny w domu podgrzewamy w niewielkim naczyniu. Dodajemy łyżkę miodu, dokładnie mieszamy, następnie wbijamy 2 żółtka, ponownie mieszamy. Można dodać kilka kropli soku z cytryny. Nakładamy na włosy i trzymamy 30 minut. Następnie dokładnie spłukujemy. Maseczka doskonale odżywia włosy.