Tętniak aorty brzusznej

<< początek

< powrót

Tętniak - balon w brzuchu

Najczęściej powstaje w wyniku uszkodzenia ściany tętnicy. To granat z odbezpieczoną zawleczką, który w każdej chwili może wybuchnąć, czyli pęknąć. Krwotok niemal w każdym przypadku powoduje natychmiastową śmierć.

Profesor Arkadiusz Jawień uważa, że za mało się o nich mówi i że taka gwałtowna, niezrozumiała śmierć jest najczęściej przypisywana zawałom lub udarom, a nie pękniętym tętniakom.

- Sekcje zwłok ludziom gwałtownie zmarłym robi się zbyt rzadko, więc nie wiadomo, co było przyczyną ich odejścia. Nie wiadomo, dlaczego kierowca nagle skręcił na przeciwny pas, dlaczego zjechał i uderzył w drzewo. Mówi się, że pewnie miał zawał serca. A może wybuchł mu ten "granat" na tętnicy...- mówi profesor.

Nie bardzo wiemy, co jest przyczyną tętniaków, ale u chorych z tętniakiem aorty zauważa się nadciśnienie, miażdżycę, często też osoby te palą namiętnie papierosy. Warto pamiętać, że tętniak nie boli, ale powolutku rośnie. Owe pulsujące balony wypełnione krwią mogą powstawać we wszystkich tętnicach oraz w sercu. Mogą być też umiejscowione na różnych odcinkach aorty. Wykrywa się je przypadkowo - podczas USG lub zdjęć rentgenowskich. Czasami chorzy czują tętniące "drugie serce" w brzuchu.

Od października 2009 roku prof. Jawień i jego lekarze prowadzą bardzo ważną akcję badań przesiewowych -"program wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej". Liczby są okrutne. Z powodu pęknięcia tętniaka umiera 80% chorych!

A po 65 roku życia śmiertelność wzrasta. Badania dowodzą, że na 100 tysięcy mężczyzn w wieku 65 lat aż czterystu z nich ma w brzuchu tętnicy balon, który w każdej chwili może pęknąć.

Czytaj też

- Stąd nasze badania przesiewowe dotyczą wyłącznie mężczyzn w wieku 65 lat. W ubiegłym roku dotyczyły tych urodzonych w 1944 roku, w tym z rocznika 1945, a w przyszłym 1946.

I tak dalej. - mówi prof. Jawień.

W tej chwili 16 ośrodków w województwie prowadzi takie badania i można się do nich zwracać. Ich wykaz jest na stronie internetowej: www.programtab.pl

Tam też można znaleźć pełną informację o badaniach na tętniakach. Profesor chciałby, żeby świadomość tej choroby przybliżyć starszym panom. I paniom też...

- Do pewnego momentu tętniaki rzadko były diagnozowane u kobiet. Od chwili gdy wzrosła ilość palących pań, stały się też zagrożone. Tętniaki można skutecznie operować wstawiając w uszkodzone miejsce specjalną protezę albo wprowadzając do wnętrza tętniaka stent.

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum nowy adres https://www.twoje-choroby.pl