Kąpiele ziołowe

Kąpiele ziołowe

Kąpiel z arcydzięgla

100-150g rozdrobnionego korzenia gotujemy przez 2 minuty w 1 litrze wody. Przecedzamy odwar i wlewamy do wanny. Kąpiel winna trwać 20 minut.

Niektórzy zielarze zalecają kurację uspokajającą powtarzaną po miesięcznej przerwie.

Kąpiel z gorczycą

Do ciepłej wody 38 stopni wkładamy torebkę z cienkiego płótna (dobrze związaną)

ze świeżo zmieloną gorczycą (100-150g) i trzymamy aż woda zmętnieje.

Czas trwania kąpieli 15 minut.

Stosuje się w chorobach przeziębieniowych.

Kąpiel jałowcowa

Około 1kg. młodych gałązek krzewu i garść owoców gotujemy przez kilka minut w 2 litrach wody.

Po przecedzeniu wywar wlewamy do wanny, by przygotować 15-minutową kąpiel w reumatyzmie, artretyzmie i wysypkach skórnych.

Kąpiel z kory dębu

Około 5 łyżek rozdrobnionej kory zalać 2 litrami wody i gotować około 10 minut, następnie przecedzić i wlać do wanny. Czas kąpieli 20 minut.

Pomaga w 2 infekcji bakteryjnej, grzybiczej i zapaleniu skóry.

Kąpiel z kłącza tataraku, liści pokrzywy i kwiatów lipy

Zmieszać około

  • 50 g kłącza tataraku,

  • 20 g liści pokrzywy,

  • 25 g kwiatów lipy.

Zalać 3 litrami wody, zagotować na kilka minut pod przykryciem.

Wlać do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wiodą. Tę 20 minutową kąpiel można stosować przez 2 tygodnie co 2-3 dni. Działa ogólnie wzmacniająco.

Kąpiel z kozłka lekarskiego

Do naczynia z gotującą się wodą wrzucamy dwie garście suszonego korzenia kozłka. Gotujemy 30 minut i pozostawiamy do naciągnięcia

na następne 30 minut. Odwar wlewamy do wany z przygotowaną do kąpieli wodą o temperaturze 35-37 stopni. Kąpiel może trwać 30 minut.

Wskazana przy wszystkich chorobach nerwowych, łagodzi podrażnienia skóry, a także uelastycznia skórę i oczyszcza pory z tłuszczu.

Kąpiel z macierzanki

150 g ziela zalewamy 3 litrami wrzącej wody, gotujemy przez 5 minut na małym ogniu i odstawiamy na 30 minut pod przykryciem. Po przestudzeniu wlewamy do wanny wypełnionej wodą w 1/3 objętości. Tak 20 minutowa kąpiel działa dezynfekująco na skórę oraz wzmacniająco i regenerująco, szczególnie wtedy gdy po wyjściu z wanny nie wycieramy się tylko w szlafroku kąpielowym położymy się do łóżka.

Kąpiel z liści orzecha włoskiego

200 g świeżych lub 100 g suszonych liści orzecha gotujemy w 2 litrach wody, aż płyn wygotuje się do połowy. Po przecedzeniu wlewamy do wanny z przygotowaną do kąpieli wodą o temperaturze 37 stopni. Dodajemy garść soli z Bochni lub Kłodawy. Czas trwania kąpieli 20 minut. Stosuje się przy krzywicach i bronchitach.

Kąpiel z siana

Płócienną torbę napełnioną sianem 100-220 g wkładamy do garnka z gotującą się wodą odstawiamy z ognia i pozostawiamy pod przykryciem na 30 minut do naciągnięcia. Odwar wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 37 stopni. Czas trwania kąpieli 20 minut.

Jest to kąpiel rozgrzewająca, wzmaga krwioobieg, pomaga przy chronicznych bronchitach.

Kąpiel ze słomy owsianej

200-250 g. słomy owsianej wkładamy do naczynia z wrzącą wodą i gotujemy około 30 minut. Następnie pozostawiamy ok. pół godziny

do naciągnięcia.

Odwar po przecedzeniu wlewamy do przegotowanej wody o temperaturze ok. 37 stopni.

Czas trwania kąpieli 20 minut. Kąpiel skuteczna przy chorobach nerek, pęcherza moczowego i chorobach reumatycznych.

Kąpiel z gałązek sosnowych lub jałowcowych 3-4 garście posiekanych młodych gałązek sosny lub jałowca z igłami oraz zielonych świeżych szyszek sosnowych lub jodłowych (również posiekanych) gotujemy w wodzie przez 30 minut. Pozostawiamy odwar pod przykryciem do naciągnięcia ok.30 minut. Następnie wlewamy do wanny o temperaturze 35-46 stopni. Czas trwania kąpieli 10 minut. Kąpiel działa skutecznie przy zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, odświeża i wzmacnia skórę.

Kąpiel sosnowa Około 500 g świeżych igieł gotujemy przez 5 minut w 3 litrach wody, odcedzamy i wlewamy do wanny napełnionej wodą. Taka kąpiel odświeża całe ciało, nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Kąpiel w szałwii 100 g liści parzymy przez 20 minut w 1 litrze wody, przecedzamy i wlewamy do wanny napełnionej wodą do połowy. Taka 25-minutowa kąpiel łagodzi nerwobóle, bóle mięśniowe, kostne i stawowe, działa łagodząco na skórę, np: egzemy i oparzenia.

Kąpiel tymiankowa 100 g ziela zalewamy 4 litrami wody, doprowadzamy na małym ogniu do wrzenia, gotujemy 5 minut i odstawiamy na kwadrans pod przykryciem. Po przecedzeniu wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel winna trwać 15 minut, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regenerująco na skórę.

przepisy użytkownika Forum


Podobne