zioła - N

Zioła

Spis podstron

zioła - N

  • Nagietek


Można go spotkać w ogródkach. Surowiec - kwiat nagietka. Skład - kwiat zawiera barwniki flawonoidowe, karotenoidy, olejek gorycze, saponiny, substancje żywicowe, witaminę C, sole mineralne z dużą zawartością magnezu.

Zastosowanie - obecnie w medycynie używa się w stanach zapalnych oczu, nosa, gardła, w chorobach skóry, na odmrożenia, na trudno gojące się rany oraz do płukań przy upławach oraz zapaleniu pochwy i szyjki macicy. Wewnętrznie odwary stosowane w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz przy zaburzeniach miesiączkowania. Nagietek wchodzi w skład leków stosowanych w schorzeniach kobiecych: mieszanki ziołowej Vagosan, tabletek Calendulin, płynu do irygacji Azucalen. Jest również składnikiem maści Arcalen stosowanej przy stłuczeniach, siniakach, naciągnięciu ścięgien i mięśni. Maria Treben zaleca - herbatka czyszcząca krew: żółtaczce zakaźnej, pobudzenie krążenia, schorzeniach nowotworowych, naczyniaka jamistego, przewodu pokarmowego, skurczach, wrzodach, zapaleniu jelita grubego, obrzękach, krwiomoczu, schorzeniach wątroby, rakowate wrzody, guzy, próchnica kości, owrzodzenia ud, biegunkę maść - żylaki, zapalenia żył, przetokach, odmrożeniach, oparzeniach, wrzody piersi, grzybicy okolicy pochwy, grzybica stóp, rany, zmiażdżenia, krwawe wybroczyny, odleżyny, guzy, narośle.

Uprawiana jest w ogródkach. Surowiec - liście i owoc. Skład - wszystkie części zawierają glikozyd glikotropeolinę, olejek, witaminę C, karotenoidy, sole mineralne, zwłaszcza siarkę i fosfor. ZastosowanieWspółczesne badania dowiodły działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Obecnie stosowana w schorzeniach górnych dróg oddechowych [grypa, bronchit], jako środek dezynfekujący w schorzeniach nerek i dróg moczowych oraz w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. W Polsce jest stosowana oficjalnie. Jest doskonałym środkiem na wypadanie włosów i pobudzającym ich wzrost. Świeże liście w wielu krajach są spożywane jako sałatka.

Nawłoć występuje w suchych lasach, na zboczach, na brzegach lasów.

Surowiec - ziele nawłoci.

Skład - saponiny, olejek, gorycze, garbniki, flawony, śluz, cukry.

Zastosowanie

Obecnie ziele nawłoci jest stosowane jako środek moczopędny, dezynfekujący i rozkurczowy w schorzeniach dróg moczowych. Według badań surowiec i jego przetwory podawane w przypadkach zapaleń pęcherza moczowego przywracają klarowność moczu i uśmierzają bóle przy jego oddawaniu.Ponadto nawłoć jest stosowana w nieżytach przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji jelitowej, drobnych krwawieniach z przewodu pokarmowego, biegunkach zwłaszcza u dzieci,a we Włoszech nawet przy czerwonce. Zewnętrznie przy okładach na rany, wrzody, wykwity skórne, do płukania jamy ustnej i gardła. Wchodzi w skład leków układu moczowego granulatu Urogan i pasty ziołowej Fitolizyna.

Maria Treben poleca: herbatka-nawłoć razem z przytulią i jasnotą białą skutkuje wodonerczu, marskości nerek, sama nawłoć przy wstrząsie psychicznym, psychiczne obciążenia.

Występuje na przydrożach, skarpach, w zaroślach,często większych skupiskach. Surowiec - ziele nostrzyka. Skład - ziele zawiera kumarynę podobną do budową chemiczną, dwukumarol, olejek, kwasy organiczne, alantoinę, związki flawonowe, garbniki.

Zastosowanie Obecnie rzadko stosuje się w zapaleniu zakrzepowym żył, miażdżycy oraz bezsenności, newralgiach, bólu głowy, migrenie, bólach reumatycznych. Głównie stosuje się zewnętrznie w postaci kataplazmów, maści, przemywań, lewatyw, kąpieli, kompresów na wrzody, czyraki, trądzik, trudno gojące się i ropiejące rany oraz do przemywań oczu-zapalenie spojówek, powiek, zmęczeniu wzroku, łzawieniu. Stosowanie długo wewnętrznie może spowodować krwawienia ze względu na kumarynę.

Pochodzi z nad Morza Śródziemnego, lecz rośnie w okolicach podzwrotnikowych całego świata.

Zastosowanie

Niepokalanek stosowano na kobiece dolegliwości już za czasów Hipokratesa. Nie zawiera on hormonów, ale pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych.Te z kolei pobudzają jajniki do wydzielania żeńskiego hormonu - progesteronu. Niepokalanek hamuje też nadmierne wytwarzanie prolaktyny czyli hormonu regulującego wytwarzanie mleka przez gruczoły sutkowe.

Główne korzyści

Badania przeprowadzone w Niemczech udowodniły, że niepokalanek przynosi ulgę kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego, niepokalanek zmniejsza stężenie prolaktyny, dzięki temu zmniejsza się bolesność sutków i ich wrażliwość na dotyk.

Dodatkowe korzyści

Ponieważ duże stężenie prolaktyny i małe progesteronu w organizmie może hamować ewolucję, niepokalanek pomaga kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Kiedy nadmiar prolaktyny powoduje wstrzymanie miesiączki, niepokalanek może pomóc przywrócić cykl miesięczny. Uderzenia gorąca pojawiające się w okresie menopauzy są rezultatem zmian hormonalnych wywołanych przez przysadkę mózgową, dlatego kobiety przechodzące menopauzę powinny wypróbować niepokalanek. Przyjmowany pojedynczo lub w połączeniu z innymi ziołami dzięgiel chiński lub pluskwicą sercolistną, zapobiega okresowym uderzeniom gorąca i potów. Niepokalanek stosuje się czasami również w przypadku trądziku z miesiączką.

góra