Nie chcesz mieć raka - pij pokrzywę

Pokrzywa zwyczajna (Utrica dioica)

Termin zbioru

Do celów leczniczych zbiera się od czerwca do września dobrze rozwinięte liście rośliny, a jesienią lub wczesną wiosną korzenie i rozłogi pokrzywy.

Recepta uczonego proboszcza

Od dawna wiedziano także, że ziele to świetnie działa na włosy. Ksiądz Sebastian Kneipp radził na porost włosów 200 g siekanej pokrzywy gotować przez pół godziny w litrze wody i pół litrze octu, a wywarem dokładnie umyć głowę przed snem. Pokrzywowe przetwory skuteczne w walce z łysiną były zresztą domena dawnych zielarzy.

Znakomita na anemię

Niedawno okazało się, że pokrzywa zawiera najwięcej ze wszystkich roślin chlorofilu (zielonych ciałek), którego budowa jest bardzo zbliżona do struktury hemoglobiny czerwonych ciałek krwi. Dziś już wiadomo, że roślina ta nie ustępuje preparatom żelaza w krwiotwórczym działaniu przy leczeniu anemii, przy krwawieniach, w stanach osłabienia,zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Ponadto pokrzywa zawiera wiele witamin: A, C, K (koniecznych do krzepliwości krwi), enzymów, związków mineralnych, mikroelementów, we włoskach parzących posiada sekretynę, czyli specyfik pobudzający czynności i wydzielanie gruczołów dokrewnych. Dlatego pokrzywa nie tylko wzmacnia apetyt, ale i przyspiesza przemianę materii, działa więc odchudzająco. Pokrzywa stosowana jest także przy schorzeniach wątroby, nerek, przy pielęgnacji i wzmacnianiu włosów.

Napar z pokrzywy - profilaktyka antyrakowa

Poleca się stosować napar z suszonej pokrzywy: łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku. Po kwadransie odcedzić. Profilaktycznie (częste picie zapobiega zachorowaniu na raka) pić szklankę odwaru, najlepiej wieczorem.

Wzmacnia potencję

Dla cierpiących na słabą potencję bardzo pomocna będzie taka mieszanka: Należy zmieszać po 50 g

  • liści pokrzywy

  • kwiatów nagietka

  • i ziela krwawnika

oraz po 25 g

  • owoców głogu,

  • ziela dziurawca

  • i korzenia lukrecji.

Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami gorącej wody i postawić na parze na 20 minut pod przykryciem. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Zioła pić w ilości 2/3 szklanki 3 - 4 razy dziennie między posiłkami. Zaleca się jednoczesne przyjmowanie witaminy E3, jeden raz dziennie po kapsułce.

Miód pokrzywowy chroni piersi

Szczególnie wskazany dla pań jest miód pokrzywowy, jako profilaktyczny środek przeciwko rakowi piersi.

Należy sproszkować równe ilości liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego w młynku. Do 500 g miodu płynnego i ogrzanego dodać 3 - 4 łyżki sproszkowanych ziół i dokładnie wymieszać. Przyjmować doustnie po 1 łyżeczce 2 - 3 razy dziennie po jedzeniu.

Biczowanie przy reumatyzmie

Znakomitym, choć niewątpliwie bolesnym sposobem na likwidację bólów reumatycznych jest biczowanie świeżą pokrzywą. Miejsca dotknięte reumatyzmem chłosta się świeżo zerwanymi roślinami. Metoda ta wymaga dużego samozaparcia, gdyż każde dotknięcie ciała parzącą pokrzywą przynosi ból i pieczenie. Biczować należy się raz dziennie, przez około 5 minut. Skora po takim zabiegu jest mocno zaczerwieniona, występują na niej bąble, ale one po niedługim czasie znikają. Nie wolno drapać tych miejsc i poczekać aż pieczenie samo przejdzie.

Jeśli nie potrafimy wytrzymać bólu smagania się świeżą pokrzywą, to można stosować nalewkę pokrzywową.

5 dużych łyżek suchych liści należy zalać ćwiartką litra spirytusu i odstawić na 10 dni. Po tym czasie nalewkę wcierać wieczorem w bolesne miejsca.

źródło: Poradnik Uzdrawiacza - Wydanie Specjalne (ISSN 164-1212)