Różne sposoby na śledzia

< powrót

Zapraszam na śledzika

Musztardowe śledzie

Delikatny i aromatyczny sos musztardowy wspaniale wydobywa śledziową głębię. Filety śledziowe wymocz w mleku, odsącz i pokrój w niewielkie kawałki. Dwa żółtka ubij z łyżką musztardy miodowej Dijon. Dodaj nieco octu z białego wina i powoli ubijając, kilka łyżek dobrego oleju. Drobno posiekaj łagodną cebulkę i korniszon, dodaj do sosu, dopraw pieprzem, solą i ewentualnie odrobiną miodu. W naczyniu ułóż kawałki śledzia, polej sosem i delikatnie wymieszaj. Pozostaw na kilka godzin w chłodzie, aby smaki dobrze się zrównoważyły.

Tatar śledziowy

Do tej wersji użyć można cieńsze fragmenty płatów śledziowych. Śledzie, czerwoną paprykę, korniszony i cebulę bardzo drobno posiekaj. Wszystko wymieszaj z dobrym koncentratem pomidorowym. Dodaj nieco dobrej oliwy z oliwek, dopraw pieprzem, sokiem z cytryny i kilkoma kroplami tabasco. Całość dobrze wymieszaj.

Śledziowe zawijasy w sosie śliwkowym

Jest to oryginalna, słodka, świąteczna wersja śledzika. Wymoczone i osuszone filety zwiń w ruloniki, wkładając do środka po kilka namoczonych wcześniej w rumie lub brandy rodzynek i skrop dobrą oliwą z oliwek. Śliwki węgierki (mogą być oczywiście mrożone) po wypestkowaniu rozgotuj z niewielką ilością wody na papkę. Przetrzyj przez sito, dopraw sokiem z cytryny, cukrem i świeżo zmielonym pieprzem. Do sosu dodaj posiekane orzechy włoskie lub obrane migdały i nieco oliwy. Dokładnie wymieszaj. Sosem polej zawijasy śledziowe.

Śledzie z cytryną

Wspaniały smak rozgryzanego pieprzu mieszający się ze świeżością cytryny i gęstym smakiem śledzi. Wymoczone filety śledziowe pokrój na zgrabne około 4-5-centymetrowe kawałki. Dobrą łagodną cebulę pokrój na cienkie plastry. Umyte dojrzałe cytryny także pokrój na plastry. W szklanym naczyniu układaj na przemian warstwy śledzia, cebulki i cytryn (cytryny może być sporo), przesypując solidnie całymi ziarnami czarnego pieprzu (w wersji bożonarodzeniowej może być czarny zmieszany z czerwonym). Całość zalej dobrym olejem, najlepiej z pestek winogron, delikatnie ugnieć drewnianą łyżką i pozostaw na 2-3 dni. Przed podaniem delikatnie przemieszaj warstwy tak, aby w każdej porcji znalazł się także pieprz.

Śledzie korzenne

Weź kilka płatów śledziowych (około dwóch na osobę) i wymocz w wodzie mineralnej przez kilka godzin.

Osusz i pokrój na niezbyt duże kawałki. W młynku zmiel razem mniej więcej w równych proporcjach: suszony majeranek, ziele angielskie, gorczycę, liście laurowe i kolendrę. Uzyskaną mieszanką solidnie oprósz pokrojone śledzie. Oczyszczony por pokrój na cienkie plasterki i skrop delikatnie cytryną. Wymieszaj ze śledziami. Całość zalej dobrą oliwą z oliwek i jeszcze raz dokładnie wymieszaj. Pozostaw na dzień lub dwa w chłodzie, aby się przegryzły. Przed podaniem jeszcze raz delikatnie wymieszaj. Doskonałe z ciemnym pieczywem z odrobiną masła i malutkim kieliszkiem zmrożonej żubrówki.

Śledzie pod pierzynką

Jest co najmniej kilka wariantów tak zwanej pierzynki, czyli kilku warstw aromatycznych gęstych składników przykrywających głównego bohatera śledzia. Wymoczone i pokrojone w większe kawałki płaty śledziowe ułóż zgrabnie na dnie niezbyt głębokiego, najlepiej krągłego naczynia, posyp warstwą drobniutko posiekanej łagodnej lub lekko sparzonej cebulki i skrop delikatnie oliwą zmieszaną z kilkoma kroplami cytryny. Ugotowane niezbyt miękko ziemniaki w mundurkach obierz, zetrzyj na grubej tarce i ułóż na warstwie cebulki, lekko posypując pieprzem. Upieczone w łupinach buraczki obierz i także zetrzyj na grubej tarce, dodając kilka kropli cytryny ułóż na warstwie ziemniaków.

Ugotowane na twardo jajka obierz i oddziel żółtka od białek. Żółtka dokładnie rozdrobnij widelcem, dodając nieco soli i pieprzu i ułóż na warstwie buraczków. Bardzo delikatnie, używając folii lub papieru śniadaniowego, ugnieć powstały tort. Na wierzchu połóż warstwę bardzo dobrej gęstej śmietany i posyp drobniutko posiekanym białkiem. Podawaj krojone tak jak tort, pokazując wszystkie kolorowe warstwy. Ważna jest kolejność, tak aby buraczki jak najmniej przesiąkały do kolejnych warstw. Jeżeli nie zniszczymy struktury przy podawaniu, są także wspaniałe na drugi dzień.

Śledzie z marynatami

Potrzebne będą oryginalne filety z matiasów. Filety odsącz z zalewy, delikatnie opłucz i pokrój na mniejsze kawałki. W moździerzu utłucz liść laurowy, ziele angielskie i pieprz tak, aby przyprawy nie były zbyt drobne. W naczyniu ułóż śledzie, przesypując je przyprawami, zalej dobrym olejem i pozostaw na 2-3 dni. Wyjmij śledzie z zalewy delikatnie odsączając z oleju. Dobre marynowane na słodko korzenne gruszki, śliwki i pikantne ogórki konserwowe (najlepiej kaszubskie) pokrój w drobną kostkę i obłóż marynatami filety śledziowe. Całość polej słodkawą zalewą z gruszek.

przepisy na śledzia pochodzą z Wróżki

Więcej o śledziu

  • Dobry śledź to jedna z najzdrowszych ryb. Zawiera pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko oraz niezwykle cenne nienasycone tłuszcze, kwas omega-3 i witaminy A D E B6 i B12. Choć to ryba tłusta, nie jest wcale kaloryczny (100 g to tylko 160 kcal). Zwiększa także poziom serotoniny w organizmie, przez co zdecydowanie poprawia nastrój!

  • Świeże śledzie (trafiają do dobrych sklepów rybnych) znakomicie nadają się do smażenia.

  • Popularne śledzie lub płaty śledziowe do dalszego przetwarzania zazwyczaj są mocno solone. Aby pozbawić je nadmiaru soli, moczymy je w wodzie mineralnej (dobry efekt daje woda lekko gazowana) lub w mleku są wtedy delikatniejsze.

  • Moczymy śledzie kilka godzin; gdy czas się przedłuży i śledzie są zbyt mdłe, można lekko skropić je cytryną i delikatnie posolić.

  • Wybierajmy płaty jak najjaśniejsze i grubsze są najlepsze. Najlepiej kupować płaty tylko solone, bez dodatku octu lub oleju, zachowują najwięcej walorów smakowych i są mniej przetworzone.

  • Do eleganckich świątecznych dań wybierajmy części środkowe płatów o równej grubości. Z pozostałych można zrobić pastę śledziową lub tatara śledziowego, tam grubość nie gra roli.

  • Zamiast cebuli do śledzi można użyć cienko pokrojonego pora jest znacznie delikatniejszy i nie przyćmiewa smaku śledzi. Dobra jest także cebulka cukrowa lub czerwona.

Rodzina matiasa

  • Najlepsze śledzie to holenderskie matiasy u nas do kupienia mrożone w sklepach Makro lub dobrych sklepach rybnych.

  • Popularny wędzony pikling to także śledź solony i wędzony w wysokiej temperaturze w gorącym dymie.

  • Kipery to brytyjskie niewielkie śledziki wędzone na zimno.

  • Zielone śledzie to młodziutkie śledziki, które można jeść na surowo, robiąc domowe sashimi.

  • Rolmopsy to specjalne zawijasy z płatów śledziowych zazwyczaj z cebulką, kaparami i korniszonami w aromatycznej octowej marynacie.