Fenyloalanina
Fenyloalanina - niezbędna do syntezy hormonów tyroksyny i adrenaliny. Ponieważ przekształca się w tyrozynę, dlatego też ma zastosowanie w leczeniu depresji. Jest prekursorem adrenaliny i noradrenaliny, hormonów tarczycy oraz barwników melaninowych włosów i skóry. Jest naturalna substancją przeciwdepresyjną, zmniejsza odczuwanie bólu.
Fenyloalanina (fenyl + alanina – łc. alpha + amina) biochem. kwas 2-amino-3-fenylopropionowy, aminokwas występujący w większości białek, w organizmach ludzi i zwierząt ulega procesowi utlenienia do tyrozyny, a genetyczne zaburzenie tej przemiany wywołuje fenyloketonurię
Symbol: fenyloalanina (Phe)*
Wzór: C6H5CH2CH(NH2)COOH
Występowanie: we wszystkich białkach (3-5%), białko wirusa mozaiki tytoniowej (10%)
Fenyloketonuria (phenyloketonuria; oligophrenia phenylpyruvica) genetycznie uwarunkowany niedobór enzymu (hydroksylazy fenyloalaniny) uniemożliwoający przemianę fenyloalaniny w tyrozynę. Gromadzona we krwi nadmierna ilość fenyloalaniny i produktów jej rozpadu (np. kwasu fenylopirogronowego) prowadzi do uszkodzenia mózgu.
Objawy: znacznego stopnia upośledzenie rozwoju umysłowego oraz motorycznego. Niedobór melaniny, będący przyczyna bardzo jasnej skóry, włosów i tęczówek. Mogą występować drgawki. W moczu obecne duże ilości kwasu fenylopirogronowego, jest to podstawa do szybkiego postawienia diagnozy (test z chlorkiem żelazowym dodatni dopiero w czwartym tygodniu). Do wczesnej diagnostyki służy test Guthriego, który wykonywany jest u wszystkich noworodków w Polsce.
Leczenie: jak najwcześniejsze zastosowanie diety ubogiej w fenyloalaninę.
Fenyloalanina
Fenyloalanina – należy do grupy aminokwasów egzogennych, a więc organizm ludzki nie ma możliwości jej endogennej syntezy, stąd też musi być dostarczana z zewnątrz w pożywieniu i/lub w postaci suplementu. Fenyloalanina jest prekursorem innego aminokwasu - tyrozyny, a także hormonów i neuroprzekaźników takich jak adrenalina, noradrenalina i dopamina, oraz neuromodulatora - fenyloetylaminy.
Odpowiednia dawka fenyloalaniny jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Źródłem fenyloalaniny są pokarmy bogate w białko oraz suplementy diety i odżywki dla sportowców. Fenyloalanina wykazuje potencjał przeciwbólowy i przeciwdepresyjny, stanowi często dodatek do środkach o działaniu termogenicznym i stymulującym , znaleźć ją można także w koncentratach proteinowych i preparatach aminokwasowych.
Fenyloalanina wchodzi także w skład aspartamu (wraz z kwasem asparaginowym). Fenyloalanina powinna być spożywana z umiarem zwłaszcza przez osoby z problemami neurologicznymi, gdyż spore jej dawki mogą obniżyć dostępność tryptofanu, dla tkanki nerwowej, co prowadzić może do zbytniego obniżenia poziomu serotoniny i np. zaostrzyć objawy depresji.
Dawki zwyczajowo używane w suplementacji:
Brak precyzyjnych wytycznych.
Fenyloalanina jest aminokwasem normalnie znajdowanym w mózgu. Osoby z wadą genetyczną, fenyloketonurią (PKN) nie mogą metabolizować fenyloalaniny. Prowadzi to do niebezpiecznie wysokich poziomów fenyloalaniny w mózgu (czasami śmiertelnych). Zostało wykazane, że spożywanie aspartamu, szczególnie razem z węglowodanami może prowadzić do nadmiernego poziomu fenyloalaniny w mózgu nawet u osób, które nie mają fenyloketonurii.
Nie jest to tylko teoria, gdyż badania prowadzone u wielu ludzi nie mających fenyloketonurii, którzy zjadali duże ilości aspartamu przez długi okres czasu, wykazały nadmierne poziomy fenyloalaniny we krwi. Nadmierne poziomy fenyloalaniny w mózgu mogą powodować obniżenie poziomu serotoniny w mózgu, prowadząc do zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja. W testach prowadzonych na ludziach zostało wykazane, że u osób, które nieustannie używały aspartamu, poziom fenyloalaniny we krwi był znacznie podwyższony. Nawet pojedyncze spożycie aspartamu podnosiło poziom fenyloalaniny we krwi. W swoim oświadczeniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, Dr Louis J. Elsa pokazał, że w przypadku podwyższonego poziomu we krwi, fenyloalanina może być kumulowana w częściach mózgu i jest specjalnie niebezpieczna dla noworodków i płodów. Pokazał on również, że fenyloalanina jest dużo wydajniej metabolizowana przez gryzonie (myszy laboratoryjne) niż przez ludzi. (.....) Jeden z przypadków nadzwyczajnie wysokich poziomów fenyloalaniny we krwi spowodowanych aspartamem opublikowano ostatnio w Wednesday Journal w artykule zatytułowanym.
An Aspartame Nightmare (Aspartamowa Zmora Nocna). John Cook zaczął wypijać 6 do 8 napojów dietetycznych każdego dnia. Jego symptomy zaczęły się od utraty pamięci i częstych bólów głowy. Zaczął odczuwać głód większej ilości napojów słodzonych aspartamem. Jego stan pogarszał się na tyle, że zaczął doznawać szerokiej huśtawki nastrojów i gwałtownych napadów wściekłości. Mimo iż nie cierpiał on na fenyloketonurię, badanie krwi wykazywało poziom fenyloalaniny 80 mg/dl. Stwierdzano też u niego nienormalne funkcjonowanie mózgu i uszkodzenia mózgu. Gdy odrzucił zwyczaj spożywania aspartamu, jego symptomy uległy dramatycznej poprawie. Jak wykazuje w swej książce Blaylock, wcześniejsze badania określające gromadzenie się fenyloalaniny w mózgu nie są wiarygodne. Badacze którzy badali poziom fenyloalaniny w poszczególnych obszarach mózgu i nie uśredniali wyników na cały mózg, zauważają znaczące wzrosty poziomów fenyloalaniny. Szczególnie podwzgórze, rdzeń przedłużony i obszary prążkowia miały największe przyrosty poziomów fenyloalaniny. Blaylock idzie dalej wykazując, że nadmierne gromadzenie się fenyloalaniny w mózgu może powodować schizofrenię lub podatność na napady padaczkowe.
Dlatego, długotrwałe, nadmierne używanie aspartamu może spowodować wzrost sprzedaży inhibitorów resorbcji seratoniny takich, jak Prozac i leków kontrolujących schizofrenię i napady padaczki.
źródło: http://www.drnatura.pl/aspartam_31.htm
zmniejsza uczucie głodu
zwiększa popęd seksualny
poprawia pamięć i refleks
łagodzi stany depresyjne
Źródła naturalne żywność bogata w białko, soja, ser biały, kefir, migdały, orzeszki ziemne, fasola, dynia, ziarno sezamowe
należy pamiętać że fenyloalanina ulega przemianom jedynie w obecności witaminy C.
fenyloalanina może wywołać wzrost ciśnienia krwi, zapobiec temu można przyjmując suplementy po posiłkach.
Stosować jedynie po konsultacji z lekarzem na zalecenia!