Lubczyk

Lubczyk

  • ma działanie moczopędne

  • wzmacnia serce

  • działa przeciwzapalnie

  • pobudza miesiączkowanie

  • wzmaga wydzielanie soków trawiennych

Lubczyk ogrodowy

Obecnie uprawia się go w całej Europie.

Surowcem są kłącza i grube korzenie.

Skład: korzeń lubczyku zawiera 1% olejku skrobie, cukry, żywicę, kumarynę, kwasy organiczne.

Zastosowanie

Obecnie korzeń lubczyku stosowany jest jako składnik mieszanek moczopędnych w schorzeniach nerek i innych chorobach przebiegających z skąpym wydzielaniem moczu. Niekiedy bywa stosowany jako środek łagodnie pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. W chodzi w skład mieszanki Cardiosan-nasercowej.

Ze względu na charakterystyczny korzenny zapach i ostry gorzki smak korzeń lubczyku wykorzystuje się w kuchni. Również w przemyśle spirytusowym oraz w przemyśle spożywczym. W medycynie ludowej stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, jako lek pobudzający krwawienie miesiączkowe, a także zwiększający pobudliwość seksualną.

Korzeń lubczyku znakomicie nadaje się do leczenia kamieni nerkowych oraz opłucnej. Korzeń ten ponadto ma ogromne właściwości moczopędne, dlatego też bardzo często stosowany jest na dolegliwości okładu moczowego. Co bardzo ważne lubczyk pobudza krwawienie miesiączkowe, ale przy tym bardzo rozluźnia mięśnie, dzięki czemu niweluje prawie całkowicie bóle menstruacyjne. Ponadto stosując lubczyk możemy pozbyć się tez wszelkich zaburzeń pracy nerek i znakomicie je oczyścić z toksyn. Zioła to ma także ogromne zastosowanie w kuchni polskiej, zioło to znakomicie nadaje się do zup zawierających ziemniaki, fasolkę oraz soczewice, ponieważ znakomicie uwydatnia smak tych warzyw.

Poza zupami może być też dodawany do mięs oczywiście w postaci suszonej.