Miażdżyca

Miażdżyca

Powstawanie blaszki miażdżycowej w świetle naczyń wieńcowych jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Wyróżniamy różne postaci choroby niedokrwiennej: dławica piersiowa stabilna (angina pectoris stabilis), dławica piersiowa niestabilna (angina pectoris instabilis), zawał serca (infarctus cordis) i nagła śmierć sercowa. Narastanie blaszki miażdżycowej w świetle naczynia powoduje jego zwężenie a co za tym idzie pogorszenie ukrwienia mięśnia sercowego. Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje uruchomienie całej kaskady procesów wykrzepiania w świetle naczynia co powoduje zamknięcie naczynia a w rezultacie zawał serca. Powstawanie blaszki miażdżycowej jest procesem patologicznym i polega na stwardnieniu i pogrubieniu ściany naczyń. Podstawą tego procesu jest gromadzenie się złogów lipidów, elementów morfotycznych krwi, węglowodanów i włóknika. Procesy te prowadzą do odkładania się złogów wapnia i zwapnienia blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa zbudowana jest z centralnie położonego jądra ,który zbudowany jest z lipidów. Zawartość procentowa lipidów decyduje o stabilności blaszki (im więcej lipidów tym blaszka jest bardziej niestabilna. Powierzchnia blaszki miażdżycowej może być gładka rób nierówna (chropowata. Powstawanie blaszki miażdżycowej zainicjowane jest uszkodzeniem śródbłonka (wewnętrzna błona wyścielająca światło naczyń. Przypuszcza się, że utlenione cząsteczki cholesterolu LDL mają właściwości cytotoksyczne i są głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie śródbłonka. Uszkodzenie śródbłonka powoduje powstanie procesu zapalnego a co za tym idzie uwalnianie mediatorów zapalenia. W miejsce zapalenia naciekają makrofagi (tzw. komórki żerne). Makrofagi wychwytują cząsteczki cholesterolu LDL (low density cholesterol). Makrofagi obładowane utlenowanymi cząsteczkami cholesterolu estryfikują je co prowadzi do powstania tzw. komórek piankowatych. Podwyższony poziom cholesterolu LDL sprzyja powstawaniu blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa może być stabilna lub niestabilna (podatna na uszkodzenie). Rdzeń blaszki miażdżycowej wypełniony jest lipidami i mięśniówką gładką. Blaszki stabilne mają zazwyczają grubszą warstwę włóknika, która je pokrywa.

źródło: eioba

Miażdżyca tętnic i zaburzenia ukrwienia mózgu

Miażdżyca jest to przewlekła choroba dużych i średnich tętnic, której główną cechą są złożone zmiany w błonie wewnętrznej tych naczyń. Wystąpienie zmian miażdżycowych wywołane jest czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnątrzustrojowymi. Wśród nich duże znaczenie ma tryb życia, odżywianie, warunki pracy i jej rodzaj, miejsce zamieszkania. Miażdżyca związana jest z zaburzeniem przemiany materii w ustroju, szczególnie tłuszczów. Jednym z objawów miażdżycy jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol ten następnie odkłada się na ściankach tętnic. Dlatego też przy miażdżycy konieczne jest zmniejszenie zawartości związków tłuszczowych we krwi. Człowiek dorosły zużywa dziennie 80-100 mg cholesterolu, część wydala, ale wiele też zatrzymuje.

Z miażdżycy tętnic wynikają inne schorzenia. Przede wszystkim zaburzenia ukrwienia mózgu i choroba niedokrwienia serca.

Zalecenia praktyczne:

    1. Leczenie miażdżycy to walka z podwyższonym poziomem cholesterolu w surowicy krwi. Dlatego też dieta ma podstawowe znaczenie. Tłuszcze zdecydowanie przeciwwskazane to: smalec, słonina, tłuszcz spod pieczeni, twarde margaryny i duże ilości masła.

    2. Dopuszczalne jest spożywanie w niewielkiej ilości chudej wołowiny i młodej baraniny. Z mięs stosunkowo mało cholesterolu mają cielęcina, króliki, kurczaki, indyki oraz dziczyzna.

    3. Popularnie uważa się, że ryby są wskazane w miażdżycy, ale tylko ryby z rusztu, gotowane lub wędzone. W żadnym razie ryby tłuste, np. karp.

    4. Należy zdecydowanie unikać mleka pełnego, śmietany, mleka skondensowanego, tłustych serów, zwłaszcza topionych, żółtek jaj i zabielaczy do kawy.

    5. Zupy należy przyrządzać na chudych wywarach mięsnych.

    6. Najbardziej wskazane w miażdżycy pożywienie to pieczywo z pełnego ziarna,kasze, zwłaszcza kasza gryczana, płatki kukurydziane, ryż, owsianka. Z produktów zbożowych unikać należy białych, słodkich bułek, ciast, ciasteczek oraz większości produktów cukierniczych oraz czekolady i kokosu.

    7. Owoce i warzywa są z reguły bardzo wskazane dla chorych na miażdżycę.

    8. Unikać frytek i chipsów.

    9. Nie pić kawy z zabielaczami w proszku, płynnej czekolady, sztucznie dosładzanych soków. Alkohol jest dozwolony i mały kieliszek (25 g) - (lecz nie więcej) - koniaku, wódki lub lampka czerwonego wina może zmniejszać prawdopodobieństwo zawału serca.

    10. Wskazane jest stosowanie dużej ilości przypraw poprawiających trawienie: pieprz, musztarda, zioła, przyprawy korzenne, przeciwskazana jest sól. Zalecane jest również stosowanie preparatów ziołowych, które poprawiają trawienie, a więc kminek, koperek, majeranek.

    11. Dietę należy uzupełnić o rośliny, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Jest to przede wszystkim czosnek, najważniejsza roślina stosowana w fitoterapii miażdżycy. Oprócz niego powinno się jadać cebulę i karczochy, można również uciec się do preparatów ziołowych.

    12. Przyjmować krople geriatryczne O. Grzegorza - po 1/2 łyżeczki 3 razy dziennie.

    13. Polecam nalewkę czosnkowo-ziołową 1 raz dziennie po 2,5 g.

    14. Korzystnie jest stosować wyciągi alkoholowe miłorzębu i karczochów.

    15. W wypadku zaburzeń ukrwienia mózgu na tle miażdżycowym tzw. "sklerozy" dobre efekty przynosi stosowanie pyłku pszczelego i propolisu rozpuszczonego w miodzie.


żywność

Istotą choroby są zmiany patologiczne wewnętrznej ściany tętnic, spowodowane odkładaniem się złogów , zawierających głównie cholesterol. Następuje zwężenie światła tętnic, zmniejszenie przepływu krwi i niedokrwienie tkanek, w szczególności mózgu, mięśnia sercowego, nerek i kończyn dolnych. Grozi to udarem mózgu, zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym lub chorobą Burgera. Odpowiednia dieta oraz preparaty ziołowe mają duże znaczenie w zapobieganiu i leczeniu tej choroby, jeżeli są stosowane regularnie i przez długi czas.

Ziołolecznictwo

Czosnek należy do najstarszych naturalnych środków mających działanie przeciwmiażdżycowe, więc należy jeść go w każdej postaci. Można też przygotować nalewkę.

Nalewka czosnkowa

  • 100 g oczyszczonych ząbków czosnku utrzeć na tarce, zalać 1/2 l 40% alkoholu i pozostawić w zamkniętym, naczyniu w temperaturze pokojowej na 5 dni, często wstrząsając. Odcedzić na gęstym sitku i przechowywać w lodówce. Nalewkę pić 2 razy dziennie po 30 kropli. Stosować przez 2 tygodnie. Kuracje przerwać na tydzień i ponowić.

Napar z ziela skrzypu

  • 1 łyżkę ziela skrzypu zalać 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Pić raz lub dwa razy dziennie. Doskonały środek odwapniający naczynia krwionośne.

  • Podobne działanie ma ziele rdestu ptasiego. Dawkowanie i sposób przyrządzania - jak w przypadku skrzypu.

Mieszanka ziołowa

Zmieszać po

  • 20 g ziela świetlika łąkowego,

  • 30 g ziela jemioły pospolitej,

  • 80 g ziela dziurawca zwyczajnego,

  • 80 g liści borówki czernicy,

  • 50 g liści poziomki pospolitej.

Dwie łyżki ziół zalać 1/2 l ciepłej wody. Odstawić na noc. Pić przez kilka dni rano i wieczorem.

Kąpiel na miażdżycę tętnic kończyn dolnych

  • 20 dag liści suszonej pokrzywy zalać 5 l zimnej wody. Odstawić na 12 godzin, następnie podgrzać, przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Woda w wannie nie powinna sięgać wysokości serca. Czas kąpieli 15-20 minut. Przed stosowaniem w cięższych przypadkach (schorzeniach) należy zasięgnąć rady lekarza.

Kuracje ludowe

Sok z cebuli z miodem

  • Cebule zetrzeć na tarce lub wycisnąć w sokowirówce. Zmieszać szklankę soku ze szklanka miodu (można zmniejszyć ilość, ale zawsze w proporcji 1:1). Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu. Profilaktycznie - 3 łyżeczki dziennie.

Okład z miazgi cebuli

  • Utrzeć na drobnej tarce dwie cebule. Miazgę przełożyć na gazę, nałożyć na głowę i owinąć ją cienką chustką oraz grubym frotowym ręcznikiem. Wytworzone ciepło zwiększa parowanie i uwalnianie olejków eterycznych wnikających w głąb głowy. Zabieg trwa aż do wyschnięcia miazgi cebulowej.

Jest to lek stosowany w stwardnieniach tętnic mózgu, ale zalecany także przy migrenach.

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum