Zaparcia

Zaparcia

To jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości cywilizacyjnych świata. Najczęściej jest wynikiem zbyt małej ilości błonnika w pożywieniu człowieka. Błonnik i inne niestrawione resztki pożywienia, występujące w warzywach, kaszach, owocach, chłoną wodę jak gąbka i nie oddają jej do organizmu. Zapewnia to uformowanie wilgotnego, miękkiego i obfitego stolca, z łatwością wydalanego na zewnątrz.

Niedobór błonnika oznacza nadmierne stwardnienie masy kałowej i trudności w wydalaniu jej na zewnątrz. Wówczas cierpimy na zaparcie. Zaparcie wyzwala sie i utrwala stan zapalny jelita wywołany niedoborem bakterii kwaszących. Może on wywołać ogólne zatrucie organizmu. W czasie zaparcia toksyczne produkty przemiany materii wywołują nadżerki w ścianach jelita, przenikają do wnętrza organizmu. Długotrwały stan zapalny grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi z niebezpieczeństwem pojawienia sie nowotworu włącznie. Leczenie naturalne polega na stosowaniu różnych metod.

Zaparcia są to zaburzenia przewodu pokarmowego, pokarmowego następstwie których dochodzi do przedłożenia czasu wchłaniania pokarmów pokarmów jelitach i do opóźnionego wydalania mas kałowych z odbytnicy. Ze względu na częstość tego schorzenia oraz różnorodność czynników, które biorą udział w jego powstawaniu, zaparcia stanowią trudny problem diagnostyczny oraz terapeutyczny dla lekarza. Zaparcia dzielimy na: przypadkowe, na wywołane zmianami organicznymi w jelitach oraz przewlekłe i nawykowe. Zioła mogą okazać się szczególnie pomocne, zwłaszcza w leczeniu zaparć nawykowych.

Akupresura

Należy odnaleźć na stopie punkt jelita grubego i najpierw delikatnie go uciskać przez 1 minutę, następnie masować ruchami okrężnymi przez 5-8 minut. Zabieg można stosować na obu stopach.

Istnieje także inny sposób regulacji pracy jelit. Rano w pozycji leżącej palcem wskazującym lub środkowym nacisnąć pępek i zwiększając nacisk trzymać 1-1,5 minuty. Zabieg powtarzać systematycznie przez 2 tygodnie. Działa silnie pobudzając perystaltykę jelit. Oba sposoby można łączyć.

Dieta

Bardzo istotną rolę regulacji pracy jelit, a więc i wypróżnień odgrywa skład naszego pożywienia. W przypadku zaparć zaleca się dietę zawierającą spore ilości surowych owoców i warzyw. W przypadku nietolerowania przez organizm surowych składników, należy jeść pieczone owoce, zwłaszcza jabłka i śliwki. Aby uzupełnić niedobory błonnika, należy włączyć do jadłospisu groch, fasolę, soję, suszone owoce, a także ziemniaki gotowane w łupinach. Bogatym źródłem błonnika jest pieczywo pełnoziarniste.

Środki przeczyszczające

Wywar z cebuli

  • Dużą cebulę ogrodową obrać i pokroić, zalać 1 szklanką wody, zagotować. Przed wypiciem napój odcedzić. Stosować rano i wieczorem przed posiłkami po 50 g.

Wywar z ziela owsa

  • Dużą łyżkę owsa zalać 1 szklanką wody, zagotować. Po wystudzeniu odcedzić. Pić rano i wieczorem, po pół szklanki ciepłego płynu.

Napój ze słodkich migdałów

  • 10 migdałów pokroić i rozgnieść. Zalać szklanką wystudzonej przegotowanej wody. Odstawić na 1 godzinę . Pić rano i wieczorem, przed posiłkiem po pół szklanki.

Napar z rodzynek

  • Małą garść rodzynek wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Po 15 minutach pić ciepły napar, w zależności od potrzeb, 2-3 razy dziennie.

Śliwki suszone

  • Działają rozwalniająco w każdej postaci. Można jeść suszone, w kompocie, można też przyrządzić z nich napój. Garść śliwek suszonych zalać chłodną przegotowaną wodą. Po kilku godzinach, gdy rozmięknął zjeść śliwki i wypić napój. Najlepiej przygotować do wieczorem i zażywać rano, na czczo, raz dziennie.

Ziołolecznictwo

Herbata z liści senesu

  • Jedną łyżeczkę liści senesu (dostępny w aptekach i drogeriach) zalać 1 szklanką gorącej wody. Przykryć, odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić rano i wieczorem 3/4szklanki.Spodziewana reakcja po mniej więcej dziesięciu godzinach.

Siemię lniane

  • Sproszkować nasiona lnu i sporządzić następującą mieszankę: 3łyżki sproszkowanego siemienia zmieszać z 1 łyżką cukru. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżce popijając mlekiem lub herbatą.

Mieszanka ziołowa przeczyszczająca

  • Zmieszać po 30 g kory kruszyny pospolitej, 20 g kłącza rzewienia dłoniastego, 30 g korzenia arcydzięgla, 10 g owocu anyżu i 10gr korzenia lukrecji gładkiej. Przygotować odwar z 1 łyżki ziół na szklankę wody. Pić 1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Zalecenia praktyczne:

  1. Pić często wieczorem kwaśne mleko z cynamonem i przegotowaną wodą.

  2. Zjadać przed snem 2 - 3 jabłka.

  3. Chodzić wieczorem na spacery lub trochę popracować.

  4. Unikać słodyczy lub czekolady.

  5. Unikać tłustych, smażonych mięs. Jeść dużo jarzyn i owoców.

  6. Jeść zupy jarzynowe, owocowe i mleczne.

  7. Unikać zdenerwowania, stresów i lęków.

  8. Nie hamować odruchów wypróżnienia.

  9. Nie stosować za często i za dużo leków przeczyszczających.

  10. Unikać siedzącego trybu życia.

  11. Nie stosować za często lewatywy.

  12. Jadać pieczywo razowe, otręby pszenne.

  13. Gdy zaparcia nie ustąpią po 2 tygodniach, mimo leczenia ziołowego, udać się do lekarza.

  14. Suszone śliwki (3-4 sztuki) namoczyć na noc w przegotowanej wodzie, którą wypijać rano. Metoda polecana obłożnie chorym, cierpiącym na przewlekłe zaparcia.