Przepuklina

Przepuklina

W chorobach związanych z płcią - u mężczyzn jak i u kobiet - istnieje ścisła więź między ciałem a umysłem i emocjami, dlatego też wiele problemów może mieć naturę zarówno fizyczną, jak i psychologiczną. Przykładem jest impotencja u mężczyzn (brak lub zbyt krótkie utrzymywanie się wzwodu).

Dolegliwości męskich narządów płciowych

Miednica mniejsza jest miejscem występowania licznych dolegliwości.

Przepuklina

Przepuklina inaczej ruptura, często powstaje w okolicy pachwinowej, ale może być też zlokalizowana w innych częściach brzucha. Jest to przemieszczanie się narządów wewnętrznych - głównie jelit - przez słabsze miejsce w ścianie jamy brzusznej, co powoduje obrzęk i często jest bolesne. Najczęściej przyczyny to wysiłek przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów i silne parcie podczas oddawania stolca. Nie należy jej mylić z przepukliną roztworu przełykowego. czytaj dalej >

Zawartość przepukliny wprowadza się z powrotem na właściwe miejsce, przez delikatny, lecz stanowczy nacisk w kierunku jamy brzusznej, a następnie stosuje pas przepuklinowy, aby utrzymać narządy w prawidłowym położeniu. Nie wolno jednak stosować pasa w przypadku przepukliny, która nie daje się odprowadzić do jamy brzusznej. Przepuklina uwięźnięta, szczególnie gdy dochodzi do upośledzenia krążenia grożącego martwicą, jest niebezpieczna i wymaga leczenia chirurgicznego, podobnie przepuklina nawracająca.

Przepuklina pachwinowa

Jest to uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez kanał pachwinowy. Schorzenie to występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną jest również gwałtowny, nadmierny wysiłek fizyczny, po którym pojawia się początkowo bezbolesna wypukłość. Daje się ona zmniejszać pod wpływem nacisku, ale kolejny wysiłek fizyczny czy kaszel nie tylko przywraca, ale i powiększa wypukłość. Rozległe przepukliny leczy się przede wszystkim operacyjnie. Metody ziołolecznicze pozwalają jednak często uniknąć chirurgicznego zabiegu.

Ziołolecznictwo

Osobom cierpiącym na ogólne osłabienie mięśni, osłabienie wiązadeł macicy (obniżenie macicy) i różnego rodzaju przepukliny medycyna ludowa od dawna poleca picie herbaty i okłady z odwaru przywrotnika pospolitego. Zioło to przywraca elastyczność mięśniom, wzmacnia je i nierzadko oddala konieczność zabiegu chirurgicznego.

Herbata z przywrotnika pospolitego

  • 1 czubatą łyżeczkę do herbaty przywrotnika pospolitego zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i na parę minut pozostawić do naciągnięcia. pić ciepłe od 2 do 4 szklanek dziennie. Kuracja 3-tygodniowa.

Okłady z przywrotnika pospolitego

  • Jeśli mamy świeże, zielone liście możemy wykorzystać je, przykładając do zmienionego chorobowo miejsca. W tym celu należy je najpierw rozwałkować i rozgnieść na papkę. Tak spreparowane ziele umieszczamy na gazie lub bawełnianej szmatce i przykładamy do ciała. Okład wzmacnia lecznicze działanie ziołowej herbaty. Należy go stosować codziennie przez 3 tygodnie.

Okład parowy z przywrotnika pospolitego

  • W przypadku niemożności zastosowania okładu z zielonych liści, można stosować okład parowy. Dwie garście suszonych ziół nasypać na sitko, które wieszamy nad parującą, gotującą się wodą, tak jednak, by nie zamaczać sitka w wodzie. parować pod przykryciem na wolnym ogniu przez 10 minut. Ciepłe wilgotne zioła przełożyć na gazę i przykładać do zmienionego chorobowo miejsca. Zabieg powtarzać do skutku.

Herbata z tasznika pospolitego

Doskonałym środkiem w leczeniu schorzeń mięśni jest również tasznik pospolity. Należy go pić w postaci herbaty i stosować jako okład.

  • 1 kopiastą łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć, pozostawiając na 5 minut do naciągnięcia. Pić 2 do 4 szklanek dziennie. Kuracja 3 tygodniowa.

Okład parowy

  • 3 pełne garście tasznika pospolitego wsypać na sitko i zawiesić nad parującą wodą. przykryć i parować około 10 minut. Wilgotne i ciepłe zioła umieścić na gazie, a następnie przyłożyć do chorego miejsca.

Nalewka z tasznika pospolitego

  • Świeże ziele tasznika rozdrobnić (pokroić lub przepuścić przez maszynkę, do mielenia mięsa) i wsypać do butelki, wypełniając ja po szyjkę. Zalać do pełna alkoholem 40%. Odstawić do naciągnięcia na 14 dni w nasłonecznionym lub ciepłym miejscu. Wcierać w chore miejsca parę razy dziennie.

Podobne

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Homocysteina przyczyną miażdżycy?

Homocysteina przyczyną miażdżycy?