Grzybica

Grzybica skóry

Zakażenia grzybicze należą do najczęstszych chorób skóry. Grzyby znajdują się niemal wszędzie. U każdego człowieka mogą się znajdować na skórze i na śluzówkach. Jeżeli nastąpi spadek odporności organizmu lub uszkodzenie naskórka i błon śluzowych, może się rozwinąć zakażenie grzybicze. Najbardziej rozpowszechniona jest grzybica stóp. Zmiany chorobowe mogą zajmować przestrzenie międzypalcowe, grzbiety stóp, podeszwy i piety. Chorobie towarzyszą pogrubienie naskórka podeszew, wtórne infekcje bakteryjne, świąd oraz maceracja. U pacjentów z tą ciężką postacią grzybicy stóp często występują nawroty. Wprowadzenie w latach osiemdziesiątych nowych preparatów przeciwgrzybiczych i rozwój nowych strategii terapeutycznych umożliwiają szybkie i skuteczne leczenie tych rozpowszechnionych zakażeń (Lamisil, Diflucan).

Medycyna naturalna zna również skuteczne środki przeciwgrzybicze.

Kąpiele

  • 100 g suchych kwiatów ślazu, 100 g suchego ziela skrzypu zalać 1 l zimnej wody. Gotować 5 minut. Ostawić pod przykryciem na 30 minut. Przecedzić, wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli - 20 minut.

  • Zetrzeć na tarce 300 g szarego mydła i zalać 2 l zimnej wody. Podgrzać i mieszać aż do rozpuszczenia. Przelać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli 15 minut. Po kąpieli spłukać ciało ciepłą wodą.

  • Zmieszać po 500 g suchego siana, 500 g trąb pszennych, 100 g koszyczka arniki, 100 g mieszanki Septosan (gotowa). Pięć szklanek mieszanki zalać 3 l wody, gotować 5 minut aż do wrzenia, odstawić na 30 minut, przecedzić wprost do gorącej wody w wannie. Czas kąpieli 15 minut, co drugi dzień.

Obmywanie

  • jedną czubatą łyżkę stołową kwiatu nagietka zalać 1 szklanka wrzącej wody i utrzymywać na parze pod przykryciem przez 15 minut. Po schłodzeniu obmywać miejsca chore.

Maść nagietkowa

  • Można ja kupić w aptekach i drogeriach. Miejsca zmienione chorobowo smarować kilka razy dziennie.

Maść propolisowa

  • Można ja także nabyć w aptekach i drogeriach. Smarować parę razy w ciągu doby.

Sok z liści aloesu

  • Mięsisty liść aloesu drzewiastego przeciąć i wycisnąć galaretowaty płyn. Smarować miejsca zmienione chorobowo. Zabieg powtarzać aż do skutku.

Grzybica stóp

Moczyć nogi w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego.

Co lubi grzybica stóp?

Swędzi, piecze, nieestetycznie wygląda i przynosi wstyd.

Przeczytaj co lubi i rób na odwrót.

  1. Pożyczane buty.

  2. Spocone stopy.

  3. Skarpetki z dużą domieszką sztucznych włókien.

  4. Nieprzewiewne i ciasne obuwie.

  5. Brak klapek na basenie.

  6. Cudze przybory kosmetyczne - pilniczki do paznokci, gąbki, ręczniki.

  7. Nieodkażony sprzęt w salonach kosmetycznych.

  8. Paznokcie obcinane na okrągło.

Grzybica stóp zwana jest także tinea pedis lub grzybica stóp wywołaną przez dermatofity. Grzyb Trichophyton (grzyb strzygący) wywołuje zaczerwienienie, swędzenie, pękanie i łuszczenie się skóry stóp, może również wywołać zakażenie skóry głowy. Konsekwencja zakażenia skóry głowy jest wypadanie włosów i łuszczące się wykwity na skórze głowy oraz wystąpienie swędzących, łuszczących się wykwitów na skórze ciała oraz pachwinach.

To najczęściej występujące zakażenie skóry, częściej u mężczyzn niż kobiet. Możliwe że powodem jest ciężkie obuwie męskie, najczęściej zakryte podczas gdy kobiety noszą lekkie przewiewne sandały. Grzybica uwielbia gorące, ciemne i wilgotne środowisko.

Wbrew panującej opinii, że można się zarazić tylko na pływalniach czy basenach, niektórzy lekarze uważają, że jest on obecny przez cały czas w naszej łazience i na butach. Bardzo ważne jest aby przymierzając buty zachować dużą ostrożność, nakładając swoje "stopki" czy skarpety. Właściwie nie ma sposobu skutecznego aby się przed nim uchronić.

Skóra większości ludzi jest siedliskiem grzyba. Pod kontrola utrzymują go bakterie żyjące na skórze. Jest więc obecny prawie wszędzie, lekarze jednak nie wiedzą czemu jedni chorują a inne osoby nie. Prawdopodobnie niektórzy ludzie mają większe predyspozycje genetyczne do rozwoju grzybicy stóp, podobnie jak w innych chorobach np. astma, gorączka sienna.

U Niektórych osób, najprawdopodobniej można powiązać to schorzenie z dziedzicznością a także ze stycznością z dermatofitami w wilgotnym środowisku. W większości nie wywołuje większych problemów poza kłopotliwym swędzeniem, zaczerwienieniem się skóry i łuszczeniu skóry na podeszwie stopy oraz między palcami. W ciężkich przypadka pojawiają się na podeszwach stóp pęcherzyki potne, które mogą roznosić ją dalej po ciele. Kiedy obejmuje paznokcie mogą one zgrubieć i się odbarwić.

Należy pamiętać, że nie leczona grzybica może również zarazić inne części ciała.

Poczytaj więcej na Forum