Wpływ szamponów na zdrowie skóry głowy

Opublikowane: 2010-05-11 w poradnikmedyczny.pl

Dziedzina : dermatologia

Wbrew pozorom wybór właściwego, odpowiedniego naszym potrzebom szamponu, nie powinien być uzależniony tylko i wyłącznie od rodzaju włosów. Jeśli więc jesteś posiadaczką włosów farbowanych, a jednak po zastosowaniu szamponu stworzonego właśnie z myślą o pasmach po zabiegu koloryzacji czujesz, że skóra Twojej głowy stała się swędząca, a na domiar złego nieprzyjemnemu uczuciu świądu towarzyszyć zaczął również łupież, to znak, że być może wybrany szampon nie jest odpowiednim kosmetykiem do pielęgnacji Twojej skóry głowy. Jak w takim razie zdecydować się na szampon w pełni spełniający oczekiwania naszej… skóry głowy? Kiedy dokonać zmiany dotychczas używanego kosmetyku? Jakie negatywne, a jakie pozytywne skutki wywrzeć może na skórę głowy, konkretny kosmetyk? I wreszcie: jaki jest – w praktyce – wpływ szamponów na zdrowie skóry głowy?

Szampon szamponowi nierówny…

Postarajmy wyobrazić sobie następującą sytuację. Jest południe, sam środek wielkiego, zatłoczonego miasta. Ty, nieco spóźniona, pędzisz właśnie na ważne, od dawna oczekiwane spotkanie. Jeszcze przed wyjściem z domu myjesz swoje włosy, aby na przyszłym rozmówcy zrobić jak najlepsze wrażenie zadbanej, wypielęgnowanej kobiety. Nagle, kiedy już znajdujesz się o krok od swojego docelowego miejsca spotkania, czujesz, iż zaczyna Cię... swędzić skóra głowy. Co robisz w takiej sytuacji? Oczywiście pierwszym odruchem będzie drapanie wspomnianej skóry głowy, zaś rezultatem kompletnie zniszczona fryzura, podrażniona skóra oraz… jeszcze mocniej odczuwalne uczucie świądu. Nie musimy chyba nikomu uzmysławiać, iż tak rozpoczęte spotkanie rzadko zakończyć może się pomyślnym dla obu stron rozwiązaniem konkretnej sprawy. I choć powyżej opisana sytuacja może wydawać Ci się nieco irracjonalna, to jednak podrażniona skóra głowy, jak każda inna przypadłość zdrowotna, skutecznie popsuć może nie tylko samopoczucie, ale również plany osobiste. Jakie w takim razie kroki podjąć należy, w celu uniknięcia nieprzyjemnych, podobnych powyżej opisanemu, wypadków? Otóż w pierwszej kolejności powinnaś dokładnie przyjrzeć się dotychczas używanemu kosmetykowi. Jeśli już teraz wywołuje on świąd, uczucie pieczenia skóry, czy nawet przyczynił się już do powstania łupieżu, to powinnaś jak najszybciej wymienić szampon na taki, który to odpowiadać będzie potrzebom skóry Twojej głowy. Niektóre kosmetyki przyczynić mogą się do wywołania reakcji uczuleniowej. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, iż – w teorii – stanowią one produkt spełniający oczekiwania określonego rodzaju włosów. Nawet, jeśli jesteś blondynką i używasz szamponu stworzonego z myślą o potrzebach pasm jasnych, może okazać się, że wybrany produkt nie będzie odpowiedni do Twojego rodzaju skóry głowy. Warto również zauważyć, iż na wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe narażone są w znacznej mierze osoby obdarzone wrażliwą skórą głowy.

Skóra wrażliwa – jaki szampon wybrać?

Zarówno półki osiedlowych sklepików, regały wielkich supermarketów jak i gabloty typowych drogerii, wręcz uginają się od różnego rodzajów szamponów. Niemniej jednak warto zauważyć, że zarówno Panie, jak i Panowie obdarzeni wrażliwą skórą głowy, powinni niezwykle skrupulatnie dokonywać wyboru właściwego do ich potrzeb, kosmetyku pielęgnacyjnego, jakim bez wątpienia powinien być powszechnie używany szampon do włosów. Należy bowiem zauważyć, iż kosmetyk pielęgnacyjny, to nie to samo co kosmetyk myjący. Używanie produktów o właściwościach pielęgnacyjnych ma bowiem na celu nie tylko zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny osobistej, ale ponadto jego użycie wiąże się z możliwością uzyskania szeregu konkretnych korzyści. Do takowych zaliczyć należy więc – oczywiście w przypadku szamponów – dodatkowe nawilżenie, ochronę oraz łagodzenie powstałych podrażnień czy nawet drobnych stanów zapalnych skóry głowy. Jaki więc, w praktyce, szampon wybrać powinna osoba obdarzona skórą wrażliwą? Przede wszystkim powinien być to produkt pozbawiony dodatków szkodliwych substancji chemicznych, takich jak na przykład stosowana w celu neutralizacji wapna w wodzie EDTA, parabenów, olejów mineralnych, środków koloryzujących, alkoholu, filtrów chemicznych czy też składników syntezy z petrochemii. A co w takim razie produkt powinien zawierać? Szampony pielęgnacyjne stworzone z myślą o wrażliwej skórze głowy to w większości produkty delikatne, których receptury z reguły wzbogacane są szeregiem wyciągów roślinnych. Do zwyczajowo używanych, wspomnianych wyciągów zaliczyć należy przede wszystkim wyciąg z miodu, lipy, pszenicy, hawajskiego imbiru, mięty pieprzowej, jaśminu czy też jagód Laurie. Naturalnie receptury tego typu produktów zawierają w swoim składzie również substancje mające na celu nawilżenie podrażnionej skóry głowy. Do tego typu, najczęściej spotykanych składników, zaliczyć należy więc przede wszystkim olej arganowy, karite, kozie mleko, czy też ekstrakty z oliwek. W praktyce tego typu, wymienione powyżej, w pełni naturalne składniki, spotkać możemy w tak zwanych szamponach bio, a więc kosmetykach naturalnych jak również kosmetykach organicznych. Warto dodać, iż kosmetyk organiczny tym różnić może się od kosmetyku naturalnego, że jego receptura wzbogacona została dodatkowo w składniki wytworzone przez organizmy żywe; dla przykładu może to być mleko czy też miód. Jeśli jednak nie przepadasz za kosmetykami naturalnymi, do Twojej dyspozycji pozostaje szereg szamponów o charakterze typowo leczniczym. W ich składzie znajdziesz zwłaszcza składniki przeciwzapalne, a więc głównie związki miedzi bądź też cynku. Warto zauważyć, iż w tego typu produkty najlepiej zaopatrzyć się w aptece. Tam również zasięgnąć możemy opinii farmaceuty dotyczącej naturalnie wybranego przez nas produktu leczniczego stworzonego z myślą o potrzebach skóry wrażliwej.

Materiał został przygotowany przez Klinikę Handsome Men www.handsomemen.pl

Autor: inf. pras.

Opublikowany: 2010-05-11

fot. sxc.hu

^ góra