Nerwoból (neuralgia)

Nerwoból (neuralgia)

Jest to napad silnego rwącego lub piekącego bólu w obrębie jednego z pni nerwowych lub jego gałązek, np. nerwu twarzowego, nerwu językowo-gardłowego, splotu ramiennego i jego rozgałęzień oraz nerwu kulszowego (ischias). Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, znieczulających oraz stosowaniu fizykoterapii, gimnastyki. Większe możliwości stwarzają leki ziołowe o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, drażniącym skórę.

Ból neurogenny

Stosuje się kilka terminów określających różne rodzaje dolegliwości, przy których występuje ból neurogenny. Główne z nich to nerwoból, czyli neuralgia (spowodowana uszkodzeniem nerwu, najczęściej trójdzielnego unerwiającego twarz), rwa kulszowa - ból wzdłuż nerwu kulszowego biegnącego od dolnej części rdzenia kręgowego do nóg oraz zapalenie nerwu (może dotyczyć wszystkich części ciała).

Przyczyna bólu neurogennego, który odczuwamy jako mrowienie, szczypanie, kłucie lub pieczenie, może być wiele czynników fizycznych i psychicznych, ale do najważniejszych należą: niewydolność krążenia, nieprawidłowa postawa, niewłaściwe odżywianie, stres i nadmierny wysiłek. Terapie naturalne łagodzą dolegliwości i przyspieszają powrót do zdrowia.

Leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych

Należy jeść dużo zielonych warzyw i świeżych owoców. Jeśli przypuszczamy, że zaszkodził nam składnik jakiegoś posiłku ("uczulenie" lub nietolerancja) pomóc może 48-godzinna dieta oczyszczająca, na którą składa się sok z owoców (np. jabłek i gruszek) lub warzyw (buraków i marchwi). Poleca się podawanie witaminy A, C, E, B complex, związków mineralnych, magnezu, wapnia i selenu oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (np. oleju rybiego, lnianego i z ogórecznika). Naturalnym środkiem przeciwdziałającym zapaleniu nerwów jest enzym ananasowy (3 g dziennie między posiłkami). Dobre jakościowo preparaty uzupełniające dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością zawierają większość wymienionych składników.

Ziołolecznictwo w neuralgii

Ziołolecznictwo

Przy bólach neurogennych zalecane są napary z żeń-szenia, chmielu, kruszyny, sasanki, męczennicy, dziurawca, tarczycy (Scutellaria) i kozłka lekarskiego.

Na dolegliwości spowodowane rwą kulszową może pomóc pite codziennie "mleczko czosnkowe" (do szklanki mleka, zimnego lub gorącego, dodajemy 2 zmiażdżone ząbki czosnku).

W przypadku niezbyt silnych bólów neurogennych pomóc może 48-godzinna dieta z soku marchwi i buraków.

Relaksacja i joga

Korzystnie działają terapie kontrolujące napięcie, np. medytacja (szczególnie trening autogenny) i biologiczne sprzężenie zwrotne, wraz z ćwiczeniami korygującymi

postawę, działającymi rozciągająco, zwłaszcza napinającymi kręgosłup i mięśnie grzbietu przy jednoczesnym ćwiczeniu oddechu. W obu przypadkach najlepiej poradzić się wykwalifikowanego terapeuty.

Okłady

Nerwobóle lędźwiowe, stany zapalne nerwy trójdzielnego

  • Wyraźna ulgę w łagodzeniu nerwobólu lędźwiowego przynieść mogą także kataplazmy z kapusty. Kilka liści białej kapusty, jedną dużą cebulę i jedną łyżkę otrąb gotować przez 1/2 godziny. Kiedy woda odparuje i utworzy się zagęszczona masa, nałożyć ją na gazę i ciepłą przyłożyć do bolącego miejsca. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

  • W porze kwitnienia rumianku, krwawnika i tymianku zebrać kilka garści tych kwiatów i umieścić w płóciennym woreczku. Przykładać do miejsc bolących. Olejki eteryczne tych ziół leczą stany zapalne nerwu trójdzielnego, zapalenia korzonków, rwę kulszową.

  • Wypróbowanym sposobem leczenia nerwobólu są okłady ze szwedzkich ziół. Miejsca bolesne należy kompresować parokrotnie w ciągu dnia.

Sposób znachorski

  • Na bolące miejsce przyłożyć gorące połówki jaja ugotowanego na twardo. Wraz ze stygnięciem jaja ból będzie malał aż do zupełnego zniknięcia.

Bioterapia

  • Wypróbowanym, skutecznym sposobem usuwania bólu jest zabieg bioenergoterapeutyczny. Często po jednym seansie ból znika na długo.

Wodolecznictwo

  • Stosowanie na przemian gorących i zimnych okładów uśmierza ból i przyśpiesza powrót do zdrowia. Kojąco działa "kąpiel obojętna", czyli w wodzie o temperaturze ciała. Pomaga również pływanie połączone z korzystaniem z sauny lub łaźni parowej.

Podobne

Choroby gosćcowo – reumatyczne

Choroby gosćcowo – reumatyczne

W "CHOROBY GOŚCOWO REUMATYCZNE"