Matki Boskiej Zielnej

Matki Boskiej Zielnej

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej Jedno z kościelnych Świąt nakazanych (świąt, w których wierni zobowiązani są do uczestnictwa w Mszy Swiętej ) obchodzone w Kościele Katloickim na całym świecie.

Święto Wniebowzięcia wiążę się z wiarą Chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną lecz została wzięta do nieba. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg)ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

Geneza Jako, że w Nowym Testamencie nie ma słowa o śmierci Maryi Panny, Kościóły Wschodu już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Boskiej (gr. koimesis) od VII wieku święto to zostało przejęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

Zwyczaje

W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone jest ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem było święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonie ogniska domowego.

Obchody Święta Wniebowzięcia

We wszystkich kościołach obchodzone są uroczyste Msze Święte.

15 Sierpnia Święto Państwowe i Kościelne związane z rocznicą Cudu Nad Wisłą (Święto Wojska Polskiego), Świętem Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej.

Dzień 15 sierpnia jest od 1992 roku (ustawa Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992) dniem wolnym od pracy jest więc kolejnym dniem, po 1, 3 maja i Bożym Ciele, który 'generuje' długi weekend. Od 2007 roku 15 sierpnia jest także dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu.

W 2010 roku 15 sierpnia wypada w niedzielę więc nici z długiego weekendu sierpniowego.

Assumption of the Virgin Annibale Carracci, 1600-1601

Santa Maria del Popolo, Rome

Zdjęcie pochodzi z wikipedii