Cholesterol

Zacznijmy od encyklopedycznych informacji

Cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi w postaci wolnej oraz w postaci zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie jest oceniana na 150-200 g.

Cholesterol nie działa sam

Do niedawna sądzono, że jedyną przyczyną miażdżycy i zawału jest odkładanie się cholesterolu na ścianach tętnic. Tak nie jest. Okazuje się, że prawie polowa zawałów występuje u osób, które mają prawidłowy poziom lipidów! Badając te przypadki, naukowcy odkryli inne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy i jej powikłań.

Procesy zapalne w tętnicach

Odgrywają istotną rolę w rozwoju arteriosklerozy. Infekcje mogą być wynikiem niewyleczonych zakażeń bakteriami: Chlamydia pneumoniae (wywołuje infekcje dróg oddechowych), Helicobacter pylori (odpowiada za wrzody żołądka) i wirusem Herpes (powoduje opryszczkę). Drobnoustroje te wykrywa się w blaszkach miażdżycowych.

Przyczyną powstawania stanów zapalnych może być również nadmiar cholesterolu LDL. Cząsteczki LDL wnikają bowiem do nabłonka naczyń krwionośnych i ulegają tam utlenieniu. Układ immunologiczny traktuje to jako stan zagrożenia dla organizmu i wysyła na "miejsce zdarzenia" swoje komórki obronne, m.in. limfocyty T. Oczyszczając ściany naczyń, produkują one substancje, które wywołują stan zapalny.

Homocysteina

Substancja ta powstaje w procesie trawienia białka. Pewna jej ilość w osoczu jest więc zjawiskiem normalnym. Jednak nadmiar przyspiesza miażdżycę tętnic, ponieważ uszkadza ich komórki. W takich miejscach łatwiej tworzą się blaszki miażdżycowe.

Najgroźniejsze zakrzepy

Toczący się w tętnicach wieńcowych proces zapalny jest szczególnie niebezpieczny, gdy istnieją już blaszki miażdżycowe. przyczynia się bowiem do ich pękania. W miejscu pęknięcia gromadzą się płytki krwi, co prowadzi do powstania zakrzepu, który blokuje tętnicę, odcinając dopływ krwi do serca.

źródło: Zdrowe serce Vita - wydanie specjalne Nr 7 (48)

Podział

  • LDL - "zły cholesterol"

  • HDL - "dobry cholesterol"

LDL - "zły cholesterol"

Są to lipoproteiny o niskiej gęstości. Powodują podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi przez jego transport z wątroby do tkanek - dlatego przyspieszają rozwój miażdżycy. Podwyższony poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko chorób serca gdyż ta forma cholesterolu osadza się na ścianach tętnic. Aby ograniczyć poziom tej frakcji należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans (produkty pochodzenia zwierzęcego np. mięso, masło, tłuste mleko oraz margaryny utwardzane, ciastka, frytki, chipsy), zwiększyć spożycie żywności zawierającej błonnik rozpuszczalny, utrzymywać prawidłową masę ciała.

HDL - "dobry cholesterol"

Są to lipoproteiny o wysokiej gęstości. Powodują obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu we krwi przez jego transport do wątroby, skąd jest wydalany - dlatego działają korzystnie, hamując rozwój miażdżycy naczyń. HDL zbiera zbędny cholesterol i przenosi go z powrotem do wątroby, żeby został przetworzony przez organizm. Może również usuwać cholesterol zalegający w tętnicach czyli cofać miażdżycę.

Prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi

Prawidłowe stężenie we krwi osób dorosłych:

Cholesterol - poziom

Cholesterol - wysoki poziom we krwi

Nieco inaczej przedstawiają się prawidłowe normy według JAMA - Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarskiego:

  • do 30 roku życia

  • od 30 do 40 roku

  • od 40 do 50 roku

  • od 50 wzwyż

  • do 200 mg/dl

  • do 225 mg/dl

  • do 245 mg/dl

  • do 265 mg/dl

Cholesterol całkowity (mg/dl)

  • wskazane: poniżej 200

  • poziom graniczny: 201-239

  • niewskazane: 240 i powyżej

Cholesterol LDL ("zły cholesterol") (mg/dl)

  • wskazane: poniżej 130

  • poziom graniczny: 131-159

  • niewskazane: 160 i powyżej

Cholesterol HDL ("dobry cholesterol") (mg/dl)

  • wskazane: powyżej 45

  • poziom graniczny: 41-45

  • niewskazane: poniżej 40

Trójglicerydy (mg/dl)

  • wskazane: poniżej 150

  • poziom graniczny: 151-199

  • niewskazane: powyżej 200

Ważnym czynnikiem regulującym poziom cholesterolu jest przede wszystkim żywienie.

Chcesz być zdrowym jedz:

  • Chudy nabiał i jego przetwory. Pij chude mleko, chude jogurty, maślanki i kefiry.

  • Chude szynki, kiełbasy, ryby. Gotuj je częściej niż piecz.

  • Chleb z zawartością pełnego ziarna.

  • Jarzyny i owoce surowe lub gotowane.

  • Oszczędzaj masło, stosuj oleje roślinne.

  • Uzupełniaj pożywienie kaszami, ryżem, płatkami owsianymi, kukurydzą.

Cholesterol

Związek organiczny, należący do steroidów, pochodnych cyklopentanofenantrenu, o dużym znaczeniu w pośredniej przemianie materii. W ustroju człowieka pochodzi częściowo ze źródeł pokarmowych, w większości jednak jest syntetyzowany we własnych komórkach. Jest on głównym prekursorem różnych związków steroidowych ustroju, przede wszystkim hormonów nadnerczowych i płciowych. Jest składnikiem różnych półprzepuszczalnych błon. We krwi występuje w stężeniu 3,6-6,5 mmol/l, w 2/3 związany z kwasami tłuszczowymi na ester.

W stanach patologicznych stężenie może wzrastać, co przyczynia się do jego odkładania się w ścianach naczyń krwionośnych. Cholesterol jest wydalany przez wątrobę do żółci: może się wytrącać w drogach żółciowych, a zwłaszcza w pęcherzyku żółciowym, a kryształki jego stają się zawiązkami kamieni żółciowych.

Natura walczy z cholesterolem

Naturalnie dla serca

Nie zawsze trzeba sięgać po silne leki. Środki roślinne w połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami mogą skutecznie pomóc w walce z nadmiarem cholesterolu.

Niektóre substancje pochodzenia roślinnego usprawniają metabolizm tłuszczów, obniżają poziom cholesterolu całkowitego, a jednocześnie poprawiają między frakcją LDL i HDL. Maja także inne cenne dla serca właściwości: zmniejszają lepkość krwi i działają przeciwzapalnie. Pamiętaj jednak, że preparaty roślinne możesz stosować na własną rękę profilaktycznie lub w początkach miażdżycy.

Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, musisz być pod stałą opieką lekarza.

Bezcenny karczoch

Jest jednym z najlepszych roślinnych "pogromców cholesteroli". To smaczne warzywo bardzo cenią w krajach śródziemnomorskich. W Polsce również istnieją plantacje karczochów, ale dostarczają one wyłącznie surowca do celów leczniczych (czyli liści). Właściwości lecznicze maja tylko preparaty standaryzowane (takie, które zawierają zawsze taka samą substancję czynną).

Wyciągi z karczocha są tak silne, że w badaniach klinicznych udało się zmniejszyć stężenie cholesterolu całkowitego prawie o połowę, a lipidów o 25%. Ich główna substancją aktywną jest cynaryna. Działa ona żółciotwórczo i żółciopędnie, pobudza regenerację wątroby i przeciwdziała jej stłuszczeniu. Poprawia też metabolizm tłuszczu, obniża stężenie cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, powstrzymuje rozwój zmian miażdżycowych.

Gotowe preparaty z karczocha to np. Cynacholin (płyn), Cynarecaps (kapsułki), Cynarex (tabletki).

Wszechstronny czosnek

Kolejne lecznicze warzywo. Nie wszystkie jego składniki zostały zbadane, ale wiadomo, że jego możliwości lecznicze są duże. jedna z nich jest właśnie zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto czosnek działa przeciwzakrzepowo i poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych, regulując ciśnienie. Ochronne działanie ma już jeden ząbek czosnku dziennie. Najlepiej posiekać go i wymieszać z 1/2 szklanki mleka.

Zdrowy wiesiołek

Olej z wiesiołka dwuletniego (inna nazwa to ogórecznik lekarski) zawiera kwas gamma linolenowy, który poprawia przemianę materii. Ponadto obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, hamuje zlepianie się płytek krwi i tworzenie się zakrzepów wewnątrznaczyniowych.

Tam, gdzie rosną poziomki ...

lub truskawki. Działanie tych dwóch roślin jest jednakowe, a surowcem leczniczym są liście i owoce. Jednak jedzenie samych apetycznych poziomek nie pomoże w obniżeniu cholesterolu. Dopiero napar z ich liści ma działanie żółciotwórcze, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Obniża również ciśnienie krwi, reguluje pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne. Wszystko to dzięki zawartości flawonoidów, dużej ilości witamin (zwłaszcza B, która jest przeciwutleniaczem) i składników mineralnych.

Cenne warzywa i owoce

Nie tylko preparaty z roślin mają działanie lecznicze. Można się również przekonać o antycholesterolowej mocy jabłek. Podobne właściwości mają przeciwutleniaczy brokuły, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają zmianom w naczyniach krwionośnych. Warto również zwrócić uwagę na soję. Jak wszystkie warzywa strączkowe zawiera dużo błonnika, który w przewodzie pokarmowym wiąże się z tłuszczem pochodzącym z jedzenia i pomaga go usunąć, zanim przeniknie do krwi. Ponadto białko sojowe sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu. Dlatego warto polubić mleko sojowe, desery, serek tofu, a zamiast schabowych smażyć kotlety z soi.

Czy wysoki cholesterol to główny sprawca miażdżycy?Czy Twoi bliscy znajomi wiedzą jak powstaje i jaka jest przyczyna miażdżycy? Będą wiedzieli jedynie to, co usłyszeli od swoich bliskich, a informacje te nie zawsze mogą być prawdziwe.

Wyliczą Ci po kolei osoby, które zmarły na skutek tych chorób, lub tych którzy długo już chorują. Pewnie Ty także myślisz, że cholesterol ma największy wpływ na rozwój miażdżycy, choroby serca, chorób wieńcowych? Czy posiadasz wystarczającą wiedzę, żeby móc tak myśleć?

Miażdżyca polega na odkładaniu się nadmiaru cholesterolu w ścianach naczyń tętniczych. Tętnice to nasza autostrada do poruszania się krwi po całym ciele, więc gdy na jej drodze zbierają się złogi cholesterolu, dochodzi do zwężenia naszej drogi czyli tętnic. Tętnice stają się w ten sposób mniej elastyczne, bardziej kruche i podatne na pęknięcia. Żeby tego było jeszcze mało, w tych miejscach zmian występują ubytki śródbłonka, gromadzą się tam płytki krwi i powstają zakrzepy. Gdy taki zakrzep pęknie, może dojść do udaru mózgu, choroby serca.

Cholesterol-wróg, terrorysta,

prawda - czy mit

Nadal uważasz, że wysoki cholesterol prowadzi do miażdżycy?

Zachęcam Cię do zapoznania się z książką pt. "Mity o cholesterolu", autorem jest profesor Walter Hartenbach. Walter Hartenbach twierdzi, że cholesterol nie ma żadnego wpływu na rozwój miażdżycy i choroby serca.

Jego badania dowodzą, że nie istnieje zależność między stężeniem cholesterolu we krwi, a miażdżycą. Ten znany specjalista w dziedzinie chirurgii przez kilkadziesiąt lat badał związki nieprawidłowego odżywiania z nowotworami i chorobami naczyń. Uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Dzieje się tak, dlatego, że w naszym organizmie brakuje odpowiedniej dawki witaminy A, C, E. Dlaczego tak się dzieje? Osłabienie ścian naczyń krwionośnych, ich pęknięcia spowodowane są chronicznym niedoborem witamin. Te drobne uszkodzenia nic nas nie bolą, dlatego możemy być zupełnie nie świadomi tego co się dzieje w naszych krwiobiegu. Do najważniejszych zadań naczyń krwionośnych należy bezpieczne transportowanie krwi po obiegu całego organizmu. W momencie gdy pękają szczeliny, organizm broni się, żeby nie doszło do wyciekania krwi. Może dojść do śmierci w momencie, kiedy krew wydostanie się na zewnątrz przez dziurawe naczynia. Niedobór witamin i minerałów to główny czynnik osłabienia naczyń krwionośnych, ale swój duży udział mają w tym jeszcze:

  • nadmierny stres,

  • palenie wyrobów tytoniowych

  • i picie alkoholu w dużych ilościach,

  • brak aktywności fizycznej,

  • dieta mało bogata w minerały i witaminy,

System obronny naszego organizmu automatycznie pomaga nam w uszkodzeniach. W trybie natychmiastowym wysyła swoich pomocników do zaklejenia dziur w Twoich naczyniach krwionośnych. Cholesterol jest składnikiem opatrunków, które są wykorzystywane przy łataniu uszkodzeń. Takie przeszkody powodują, że czasem do najważniejszego narządu jakim jest serce nie dopływa wystarczająca ilość krwi. Miażdżyca powstaje więc poprzez próbę naprawczą naszych osłabionych naczyń krwionośnych.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.


Kuracje ludowe

Kuracja miodowo-cytrynowo-czosnkowa

  • 10 dużych nieobranych cytryn sparzyć wrzątkiem i pozostawić w nim na 15 minut. Wycisnąć sok i dodać 1 kg miodu lipowego, a następnie zmiażdżonych 10 dużych główek czosnku. Całość dokładnie wymieszać i wlać do słoja. Odstawić na 10 dni do lodówki lub w chłodne, ciemne miejsce. Miksturę pić 4 razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty. Stosować przez kilka miesięcy.

Kuracja ziołowa z miodem

  • Pełną szklankę nasion kopru włoskiego zemleć w młynku do kawy i zmieszać z 2 łyżkami stołowymi rozdrobnionego korzenia kozłka lekarskiego. Dodać 2 szklanki płynnego miodu i ponownie zmieszać, dolewając około 1 litra wrzątku. Całość odstawić na parę dni. Po przecedzeniu pić 3 razy dziennie po 1 stołowej łyżce przed jedzeniem.

Kuracja imbirowa

  • Utrzeć kawałek imbiru wielkości średniej fasoli i dodając go do niegorących potraw, zjadać taka porcję 1 raz dziennie. Zarówno medycyna ludowa, jak i naukowa wykorzystuje właściwości imbiru do obniżenia cholesterolu, rozrzedzenia krwi i leczenia chorób reumatycznych.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej

Na zawyżony cholesterol to skuteczne są zwykłe płatki owsiane z wodą i miodem lub z mlekiem jak kto woli, codziennie rano.

Na wysoki cholesterol

Na zawyżony cholesterol to skuteczne są zwykłe płatki owsiane z wodą i miodem lub z mlekiem jak kto woli, codziennie rano. Systematycznie zażywane obniżają znacznie cholesterol (wieczorem sparzyć w miseczce płatki gorącą wodą, zostawić na noc pod przykryciem, a rano dodać ciepłe mleko, lub wodę z miodem - ja lubię z jogurtem naturalnym na zimno - smacznego).

Błonnik rozpuszczalny: najlepszy prezent dla twojego serca

2011.06.27

Płatki owsiane dobrze działają na serce." Z pewnością słyszałeś już to stwierdzenie wiele razy, i nie tylko od producentów płatków owsianych. Według wielu kardiologów i pracowników służby zdrowia, śniadanie składające się z miski płatków owsianych jest dobrym rozpoczęciem dnia. Mają powody tak twierdzić: płatki owsiane są w grupie produktów zawierających błonnik rozpuszczalny - substancję pozytywnie działającą na serce i redukującą poziom złego" cholesterolu LDL we krwi (1). Dane statystyczne sugerują, że nawet niewielki wzrost spożywanego w diecie błonnika rozpuszczalnego prawdopodobnie obniża ryzyko zachorowania na choroby serca. Jeżeli ktoś choruje już na schorzenia tego typu, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik spowalnia rozwój choroby. To jeszcze nie wszystko: błonnik rozpuszczalny może również zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wyniki badań przeprowadzonych w 2009 roku pokazują, że błonnik rozpuszczalny podawany dzieciom pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania w przyszłości na choroby przewlekłe takie jak rak, choroba serca oraz cukrzyca. Ryzyko zachorowania jest mniejsze ponieważ błonnik pomaga w kontroli normalnego poziomu cukru w organizmie i ciśnienia krwi (2).

czytaj dalej...http://vivo.co/ne...st-friend/

Źródła:

1. The American Journal of Clinical Nutrition

2. Nutritional Reviews

3. American Heart Association

4. Mayo Clinic

5. TheVisualMD.com

6. Centers for Disease Control and Prevention

Wiesiołek chroni przed miażdżycą i chorobami serca

Jeszcze w latach 80 wiesiołkiem prawie wcale nie interesowali się znawcy ziołolecznictwa. Rósł powszechnie na nasypach kolejowych, piaszczystych ugorach, miedzach. W Polsce doliczono się ponad 30 gatunków wiesiołka. Najbardziej popularny jest wiesiołek dwuletni. Zasłynął w ziołolecznictwie przede wszystkim dzięki nasionom zawierającym nadzwyczaj wartościowy olej. W ostatnich latach zaczęto się jednak przyglądać w laboratoriach składowi chemicznemu innych części tej rośliny i okazało się że z powodzeniem można wykorzystywać w leczeniu także liście, ziele, kwiaty.Pochwała dla oleju wiesiołkowego

Olej z nasion wiesiołka stanowi dobrodziejstwo dla ludzi zagrożonych miażdżycą, gdyż dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych nie tylko posiada zdolności obniżania poziomu cholesterolu we krwi, ale również zapobiega utlenianiu się frakcji LDL i odkładaniu się w postaci złogów w ściankach naczyń krwionośnych. poleca się go osobą o dużym stopniu ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, choroby wieńcowej a także tym u których występują mrowienia i uczucia zimna w nogach (konsekwencja miażdżycy). Olej z wiesiołka wpływa przeciwzakrzepowo.

Kwas alfa - linolowy w nim zawarty jest ważnym źródłem innego pożytecznego kwasu - DHA a ten jest składnikiem komórek mózgowych. Zauważono że kiedy w organizmie brakuje kwasu DHA

odczuwamy zmiany nastroju, upośledzenie myślenia, osłabienie lub brak pamięci.

Olej wiesiołkowy jest szczególnie przydatny dla dzieci i młodzieży uczącej się. Jest też polecany osobom starszym z objawami zmian miażdżycowych w mózgu (demencja - otępienie starcze, szum w uszach, zawroty głowy).

Olej ten okazał się pomocny jako środek uzupełniający w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) i sklerodermii. Daje ponadto dobre efekty w postępie choroby Raynauda. Od lat wiadomo że olej z nasion wiesiołka zdecydowanie zapobiega schizofrenii (tu najlepsze wyniki osiąga się stosując go w pierwszych 5 latach od stwierdzenia choroby).

Olej ten za sprawą zawartych w nim steroli z powodzeniem leczy przerost gruczołu krokowego. Ostatnie badania dowiodły że może on pomagać w zredukowaniu tkanki tłuszczowej. Jest również niezastąpiony dla chorych na cukrzycę, gdyż nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale broni przed spustoszeniem w obrębie naczyń krwionośnych (zwłaszcza w kończynach). Działa skutecznie przeciwzapalnie, stąd proponuje się go w stanach zapalnych stawów, w gośćcu postępującym oraz w stanach zwyrodnieniowych kręgosłupa. pozwala też złagodzić stany depresyjne, lękowe i napady wewnętrznego niepokoju.

Olej z nasion wiesiołka okazał się też pomocny w leczeniu chorób o podłożu alergicznym: alergia atopowa u dzieci, alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna.

Tu ważna uwaga dla matek karmiących piersią, u których w mleku stwierdzono zbyt małą ilość kwasu gamma - linolenowego stosowały dodatkowo jedną kapsułkę OEPAROLU 3x dziennie po posiłkach. Zauważono bowiem że kwas przenika do mleka i uodparnia niemowlęta na większość alergii.

Regularne zażywanie tego oleju daje ulgę w łuszczycy, egzemie, trądziku, wysypkach alergicznych i innych chorobach skóry.

Zawartość luteiny w oleju z nasion wiesiołka czyni go skutecznym środkiem zapobiegającym degeneracji plamki żółtej oka. Olej ten chroni przed tzw. "zespołem suchego oka" - częstą dolegliwością osób np. zbyt długo pracujących na komputerze. Olej z wiesiołka działa też immunostymulująco, dlatego warto go podawać zarówno dzieciom jak i dorosłym w obniżonej odporności na choroby infekcyjne. Według najnowszych badań klinicznych olej posiada też zdolność hamowania rozwoju nowotworów szczególnie mózgu, kości, wątroby oraz zapobiega ich przerzutom. Wiesiołek w kuracji ojca Grzegorza

Ojciec Grzegorz Sroka zawsze aplikował olej z nasion wiesiołka w postaci kapsułek Oeparol kobietom mającym problem z zajściem w ciążę. Okazuje się bowiem że olej ten zwiększa wytwarzanie śluzu szyjkowego u kobiet sprzyjającego żywotności plemników oraz pomaga uregulować gospodarkę hormonalną. Zdaniem ojca Grzegorza, olej wiesiołkowy łagodzi i usuwa objawy towarzyszące klimakterium: nagłe uderzenia gorąca do głowy, nerwowość, nieustabilizowane ciśnienie krwi.

Udowodniono naukowo że olej tłoczony na zimno usuwa bądź łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego.

UWAGA !

Odradzane jest stosowanie w kuracji zmielonych nasion wiesiołka, bo drażnią przełyki, często pokrywają je szkodliwe grzyby z rodzaju pleśni oraz zawierają inhibitor trypsyny (mogą zakłócić pracę trzustki). Najlepiej zaufać preparatom w postaci kapsułek z olejem z nasion tej rośliny - koniecznie tłoczonym na zimno (np. polski OEPAROL).

źródło : Poradnik Uzdrawiacza lipiec 2010


Statyny − grupa leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Leki te działają przez hamowanie enzymu reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylokoenzymu A (HMG-CoA). Stosowane są w leczeniu hiperlipidemii zarówno w mono- jak i politerapii; zmniejszają liczbę incydentów wieńcowych, zgonów wieńcowych, udarów mózgu i zabiegów rewaskularyzacyjnych. Są dobrze tolerowane, a ich najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest miopatia.

Pierwsza statyna, mewastatyna, została wyizolowana z pleśni Penicillium citrinium przez Akirę Endo i Masao Kurodę z Japonii w 1976 roku. Obecnie zdecydowanie zaleca się stosowanie statyn przez każdego chorego ze stężeniem cholesterolu LDL w osoczu powyżej 2,6 mmol/l (100 mg%), i każdego chorego ze stabilną dławicą piersiową. Statyny należą do najczęściej sprzedawanych i stosowanych leków, wartość sprzedaży tylko jednego preparatu atorwastatyny firmy Pfizer pod nazwą handlową Lipitor wyniosła w 2006 roku 12,9 miliardów dolarów, co czyni z niej najpopularniejszy lek na receptę na świecie.

źródło: Wikipedia

_________________________________________________________

statyny vs fibraty

na jednym z for Użytkownik zapytał: co częściej powoduje miopatię: statyny czy fibraty?

odpowiedź pozwolę sobie wkleić. wydaje się że statyny, ale może dlatego że są częściej stosowane...

"Najpoważniejszym powikłaniem występującym podczas leczenia statynami jest miopatia. Zespół ten objawia się bólami mięśniowymi bądź osłabieniem mięśni i/lub wzrostem stężenia fosfokinazy kreatyny (CPK). Występuje u 0,1 do 0,2% leczonych lowastatyną, prawastatyna i simwastatyną, a w przypadku fluwastatyny procent ten jest nawet mniejszy i porównywalny do obserwowanego u osób otrzymujących placebo. Prawdopodobieństwo wystąpienia miopatii i rabdomiolizy prowadzącej do niewydolności nerek u osób leczonych statynami wzrasta, gdy są one równocześnie stosowane z takimi lekami, jak: cyklosporyna, erytromycyna, kwas nikotynowy, fibraty, leki przeciwgrzybicze. Jedynie podczas skojarzonego stosowania fluwastatyny z tymi lekami nie obserwowano wystąpienia miopatii i rabdomiolizy. Natomiast najczęściej zaburzenie to stwierdzano przy skojarzeniu lowastatyny z gemfibrozilem.

i

Działania niepożądane fibratów występują klinicznie u 5 – 15% leczonych, ale zwykle nie wymagają zaprzestania kuracji. Do najczęściej obserwowanych (5 – 10 % chorych) należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: zaparcia, biegunki, wzdęcia, suchość w ustach, brak łaknienia bóle brzucha. Dolegliwości ze strony innych narządów to zapalenia i bóle mięśni, alergiczne odczyny skórne, wypadanie włosów, bóle głowy zaburzenia potencji, uczucie zmęczenia. Wyjątkowo rzadko może dojść do rabdomiolizy z mioglobinurią i ostrą niewydolnością nerek. Częstość występowania tego powikłania wzrasta u chorych z współistniejącą niewydolnością nerek lub przy terapii skojarzonej ze statynami.

Wg mnie ryzyko wystapienia miopatii:

statyny+fibraty > statyny > fibraty

Info ze strony termedia i kluczowe słowo "zwlaszcza" wskazuje, że statyny.

Poważnym objawem niepożądanym może być miopatia z rabdomiolizą. Dlatego też podczas stosowania leków hipolipemicznych, zwłaszcza statynpodawanych pojedynczo, bądź w skojarzeniu z fibratami lub kwasem nikotynowym, należy monitorować CPK (fosfokinaza kreatyny) i zwracać uwagę na objawy mogące wskazywać na miopatię (osłabienie, bóle i tkliwość mięśniowa, podwyższona temperatura, ciemny mocz). Wzrost CPK ponad 10-krotność górnej granicy normy jest wskazaniem do przerwania terapii. Częstość występowania miopatii może nasilać się, zwłaszcza gdy statyny podawane są równocześnie z innymi lekami, takimi jak cyklosporyna, antybiotyki makrolidowe, diltiazem, verapamil, intrakonazol oraz sok grejpfrutowy. "

Podobne

czytaj inne tematy

zobacz też