Choroby układu nerwowego

Leczenie depresji

  • Leczenie preparatami ziołowymi depresji jest tylko pomocnicze.50 g liść melisy

  • 50 g kwiat lawendy

  • 50 g korzeń kozłka

  • 50 g owoc głogu

  • 20 g korzeń arcydzięgla

  • 20 g koszyczek rumianku

Zioła zmieszać, łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić, pić 2x dziennie rano i wieczorem przed snem.

Bezsenność - Jest to stan wywołany nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego przez choroby ogólne o znacznym nasileniu bólu (np. kamicę żółciową, kamicę moczową, gościec, dnę), kaszel (np. podczas grypy), biegunki czy też inne dolegliwości, a także przez choroby organiczne (np. nowotwór, miażdżycę naczyń mózgowych) i choroby układu nerwowego (np. nerwicę, nerwobóle). Niekiedy bezsenność występuje również u osób zdrowych, przemęczonych nadmierną pracą umysłową. Konieczne jest leczenie istotnych przyczyn bezsenności. Leki roślinne mogą być szczególnie pomocne w przypadkach przemęczenia umysłowego oraz bezsenności na tle nerwowym....czytaj dalej >

Mieszanki ziołowe Zmieszać po 50 g czytaj dalej >

  • liścia mięty

  • liścia melisy

  • koszyczka rumianku

  • szyszki chmieli

  • i ziela serdecznika

1 łyżkę stołową mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić na 5 minut

Nerwica emocjonalna i ruchowa to różne zaburzenia psychogenne, głównie emocjonalne, spowodowane czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi (np. lekiem, histerią), z licznymi objawami (np. bezsennością, przyspieszonym biciem serca, zaczerwienieniem twarzy, drżeniem rąk, dusznością a nawet biegunką). Zalicza się tu również stan zwiększonego napięcia nerwowego, określany popularnie "zdenerwowaniem".

Leki roślinne, tzw. uspokajające, mają duże znaczenie w łagodzeniu tych stanów i są powszechnie stosowane. ... czytaj dalej >

Kuracje ks. Sebastiana KneippaObmyć rano całe ciało zimna wodą, a po wyjściu z kąpieli położyć się i przykryć kocem. Dodatkowo w ciągu tygodnia wziąć trzy zimne półkąpiele: po kąpieli główną rzeczą jest natychmiastowe rozgrzanie ciała. Chodzić boso, nawet w zimie po mokrych kamieniach, latem po trawie. Wewnętrznie - dla polepszenia pracy żołądka - pić napar z owoców jałowca, a także herbatę z ziela piołunu w małych ilościach. Postępować tak przez 4 tygodnie, a potem zmniejszyć liczbę zabiegów o połowę. Stosować je znów przez 4 kolejne tygodnie. Później 2-3 półkąpiele. I tak do ustąpienia nerwicy...czytaj dalej >

Zioła używane w przypadku choroby układu nerwowego:

  • Działające pobudzająco na układ nerwowy: kwiat lawendy, korzeń pokrzyku, owoc kolendry oraz liść pokrzyku.

  • Działające uspokajająco na układ nerwowy: korzeń kozłka, kora kaliny, kwiat głogu wraz z liściem, szyszki chmielu, kwiat polnego maku oraz ziele serdecznika.

  • Działające wzmacniająco na system nerwowy: kwiaty arniki i lawendy, liście bobrka, liść ruty oraz melisy.

  • Zioła zapobiegające gorączce: kora wierzby i berberysu, kwiat rumianku, lipy i słonecznika, ziele nostrzyka i owoc róży.

zioła ojców Bonifratrów

Chrapać każdy może, ale czy musi?

Autor: ania.majewska

Chrapanie może zdarzyć się każdemu, nawet osobom, które na co dzień nie chrapią zdarza się "chrapnąć" po alkoholu albo wyjątkowo wyczerpującym dniu. Takie sporadyczne przypadki nie są alarmujące, gorzej gdy chrapanie staje się zjawiskiem stale towarzyszącym nocnemu wypoczynkowi. Jeszcze gorzej gdy towarzyszą mu tzw. bezdechy.

Bezdech śródsenny jest zjawiskiem, które jest niemal nierozłącznie związane z chrapaniem. W efekcie zwiotczenia miękkich części gardła dochodzi do całkowitej blokady cieśni gardłowej przez co pojawia się specyficzna blokada oddechu. Osoba cierpiąca na bezdech nie może zrobić wdechu, zaczyna rozpaczliwie walczyć o tlen, po czym budzi się (najczęściej nieświadomie) i ponownie zasypia - ponownie chrapiąc i ponownie narażając się na bezdechy. Sen przerywany takimi zjawiskami trudno nazwać zdrowym i relaksującym. Osoby chrapiące i cierpiące na bezdech śródsenny budzą się niewyspane i zmęczone. Nic dziwnego - w warunkach permanentnego stresu organizmowi trudno jest się zregenerować.

Kto chrapie?

Statystyki wskazują, że chrapanie jest bardzo powszechnym problemem. Dotyczy około połowy mężczyzn. Chrapie też jedna trzecia kobiet. To w skali globalnej ogromny odsetek osób.

A czy wiemy co z chrapaniem robić? Niekoniecznie. Wciąż tkwimy w przekonaniu, że na chrapanie może pomóc... gwizdanie. Niestety nie tędy droga. Nie pomoże też spanie na boku, a i różnego rodzaju plastry czy aerozole charakteryzują się raczej słabym działaniem. Skuteczna walka z chrapaniem wymaga udrożnienia cieśni gardła tj. zapanowania nad bezwładnością jej miękkich części (np. podniebienia). Stąd też chrapanie i bezdech śródsenny najskuteczniej leczy się zabiegowo.

Leczenie chrapania

Zanim lekarz je zaordynuje konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, niejednokrotnie łącznie z polisomnografią (badaniem odbywającym się w szpitalu). W następnej kolejności dobierane są środki lecznicze lub zabieg. Wśród metod, które zdobywają sobie coraz większą popularność należy wymienić implanty podniebienne (tzw. technika Pillar), które usztywniając miękką część podniebienia już po zabiegu niwelują zagrożenia i niedogodności związane z bezdechem i chrapaniem.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku.

Zespół nerwicowy a bezsenność

Nerwice stanowią grupę zaburzeń psychogennych, głównie emocjonalnych, cechujących się uczuciem lęku oraz przykrymi dolegliwościami psychicznymi i cielesnymi, które mogą być wywołane bezpośrednio przez lęk lub mają stanowić obronę psychologiczną przed lękiem powstającym w wyniku wewnętrznego konfliktu. Wyróżnia się następujące nerwice: lękową, histeryczną, fobiczną, natręctw, depresyjną, neurasteniczną, hipochondryczną.

W zależności od nasilenia objawów nerwica powoduje mniejsze lub większe nieprzystosowanie osobnicze jednostki i sprzyja powstawaniu konfliktów z otoczeniem. Objawy nerwicowe uważane są za mniejsze zaburzenie niż psychozy.

Zasadniczą metodą leczenia nerwic jest psychoterapia, która ma na celu doprowadzenie chorego do skutecznego radzenia sobie z lękiem. Pomocne mogą okazać się też zioła i leki ziołowe, które powodują zmniejszenie aktywności niektórych ośrodków mózgu, tłumienie nadmiernych odruchów i osłabienie szkodliwych bodźców zewnętrznych.

Osoby, które nigdy nie miały nerwicy i uważają, że to żadna choroba niech przypomną sobie jakiś ważny egzamin w swoim życiu . Jak się czujesz wtedy przez te kilka godzin? Chorzy na nerwicę czują się tak miesiącami a nawet latami.

Zalecenia praktyczne:

  1. Unikać palenia papierosów, picia alkoholu i prawdziwej kawy.

  2. Unormować swój tryb życia i przestrzegać programu wyznaczonego w danym dniu.

  3. Wyzbyć się pesymizmu, radośnie podchodzić do rozwiązywania codziennych obowiązków.

  4. Unikać sytuacji prowadzących do nerwic, np. kłótni z błahej przyczyny.

  5. Unikać przeziębień i nadmiernych wysiłków, pracę wykonywać często z drugą osobą.

  6. Zaufać lekarzowi, jest on twoim przyjacielem.

  7. Stosować krople przeciwnerwicowe lub mieszankę na schorzenia systemu nerwowego O. Grzegorza.

  8. Korzystnie działa miód z dodatkiem olejku melissowego 2-3 razy dziennie.

  9. Udać się do psychologa - psychoterapeuty.


Bezsenność może być spowodowana różnymi przyczynami: lękiem, przemęczeniem oraz niedyspozycjami ze strony przewodu pokarmowego. Dobrze działa na bezsenność praca fizyczna.


Zalecenia praktyczne:

  1. Pójść wieczorem przed snem na przechadzkę.

  2. Zjeść przed spaniem 1-2 jabłka lub wypić 1 szklanki soku z marchwi.

  3. Wieczorem pić mleko kwaśne lub ciepłe osłodzone łyżeczką miodu.

  4. Nie spożywać obfitych kolacji, nawet odczuwać głód.

  5. Unikać zdenerwowań, stresów, zmartwień, leków, obaw.

  6. Przed snem nie pić prawdziwej kawy ani mocnej herbaty.

  7. Unikać przemęczeń. Spać w spokojnych, cichych, wietrzonych pomieszczeniach (hałas utrudnia zasypianie).

  8. Unikać spania w dzień, dotyczy to też dzieci starszych.

  9. Unikać spania w pokoju gdzie jest telewizor.

  10. Spać w luźniej bieliźnie.

  11. Zażywać przed snem 1/2 - 1 łyżeczki kropli ziołowych przeciwnerwicowych Ojca Grzegorza.

  12. Przed snem dobrze robi zażycie 2 łyżek miodu z olejkiem melissowym.



Podobne