Kukurydza

Kukurydza

  • zapobiega nowotworom zwłaszcza jelita grubego i sutka

  • zapobiega chorobom serca i układu krążenia

  • działa przeciwpróchniczo

  • obniża poziom cholesterolu

  • stosuje się w chorobach wątroby

  • reguluje pracę tarczycy

  • podnosi poziom estrogenów

Wartości odżywcze kukurydzy

Ziarno kukurydzy jest niezwykle pożywne, zawiera duże ilości skrobi i białka. Dodatkowo w odróżnieniu od innych zbóż, kukurydza zawiera spore ilości tłuszczów i fosforu. Niewątpliwym atutem ziarna jest brak białek glutenowych i stanowi podstawę diety bezglutenowej.

Z kukurydzy oprócz popcornu wyrabiamy mąkę, kasze i płatki. Kukurydza konserwowa jest cennym dodatkiem do sałatek i potraw wegetariańskich.

Kiełki kukurydzy są doskonałym źródłem witamin, soli mineralnych i składników wzmacniających. Kiełki zawierają witaminy C, E, H, K i PP oraz wapń, żelazo, magnes, potas i wiele mikroelementów.

Kukurydza odgrywa olbrzymia rolę w hodowli zwierząt. Z ziarna wyrabiamy śrutę kukurydzianą, która jest niezwykle cenną paszą. Całe rośliny wykorzystujemy do produkcji kiszonki kukurydzanej, która jest doskonałą karmą dla zwierząt, zwłaszcza dla krów mlecznych.

Kukurydza zwyczajna

Uprawa jest rozpowszechniona w Europie.

Surowcem są znamiona kukurydzy-pęczki nitkowate, znamiona młode.

Znamiona zawierają saponiny, flawonoidy, olej tłusty, garbniki, substancje gorzkie, żywice, związki mineralne z dużą zawartością krzemionki.

Znamię kukurydzy

Kukurydza zwyczajna (Zea mays), roślina zielona, roczna, z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanej trawy (Gramineae), pochodzącej z Ameryki podzwrotnikowej, uprawianej na całym świecie. Kukurydza występuje w różnych odmianach i formach uprawowych, w zależności od budowy i kształtu znamiona. Do głównych należą: Kukurydza zwykła (Z.m. ssp. indurata), kukurydza cukrowa (Z.m. ssp. saccharata), kukurydza pękająca (Z.m. ssp.everta), kukurydza mączysta (Z.m. ssp. amylacea).

W lecznictwie stosowane są znamiona kukurydzy – Maydis stigma, skrobia kukurydziana – Maydis amylum oraz olej kukurydziany – Maydis oleum. Znamiona są zbierane w czasie kwitnienia rośliny przed jej zapyleniem. W skład znamion wchodzi: 0,2% olejku (w tym około 18% karwakolu), związki saponinowe, 12% garbników, cukry redukujące, alantoniona, gorycze, fitosterole (głównie betasitosterol i stigma-sterol), witamina K, sole mineralne (w tym głównie potasu).

Znamiona kukurydzy działają moczopędnie, rozkurczająco na mięśniówkę gładką dróg moczowych i przewodów żółciowych, przeciwzapalnie, zwłaszcza w obrębie pęcherza moczowego i nerek, zwiększa wydalanie moczanów, szczawianów i fosforanów, nieznacznie podwyższa wydzielanie żółci, zwiększa krzepliwość krwi. Wyciągi wodne ze znamion kukurydzy są stosowane w stanach zapalnych układu moczowego, w obrzękach wywołanych niewydolnością krążenia i nerek, pomocniczo w kamicy nerek i stanach zapalnych wątroby.

Zastosowanie

We współczesnej medycynie znamiona stosuje się jako środek moczopędny i przeciwzapalny w chorobach nerek i dróg moczowych (zapalenie miedniczek). Ponadto jako środek żółciopędny i żółciotwórczy w chorobach wątroby i woreczka żółciowego. Wykazuje ono również działanie obniżające poziom cukru.

Skrobia kukurydziana znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i praktyce aptekarskiej. Mąka kukurydziana wykorzystywana do produkcji pieczywa w diecie bezglutenowej.

Maria Treben zaleca znamiona nitkowane jako lek redukujący masę ciała i środkiem przeciw otyłości.

W schorzeniach moczowych w połączeniu z kamicą, puchlinie osierdzia i obrzękach herbatkę ze znamion jest tak samo skuteczna w zapaleniu nerek i pęcherza, dnie i reumatyzmie. Leczenie dzieci w moczeniu nocnym oraz w kolce nerkowej.

We wszystkich tych schorzeniach zażywa się co dwie godziny jedną łyżkę stołową herbatki.