Minerały

Składniki mineralne

Chociaż potrzebnych jest około osiemnastu znanych składników mineralnych do utrzymania i regulacji czynności organizmu, to jednak dzienne zapotrzebowanie w diecie zostało ustalone tylko do siedmiu z nich - wapń, jod, żelazo, magnez, fosfor, selen, cynk.

Pierwiastki śladowe są także konieczne do optymalnego wzrostu i funkcjonowania błon komórkowych.

Występują one zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Składniki mineralne spełniają w organizmie różnorodne funkcje i z tego względu muszą być stale do ustroju dostarczane.

Składniki mineralne występują zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Spełniają w organizmie różnorodne funkcje i z tego względu muszą być stale do niego dostarczane. Kolejną grupę związków zaliczanych w żywieniu do niezbędnych stanowią składniki mineralne. Występują one zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Składniki mineralne spełniają w organizmie różnorodne funkcje i z tego względu muszą być stale do ustroju dostarczane. Do podstawowych składników mineralnych zaliczamy przede wszystkim wapń ł fosfor, będące głównymi składnikami mineralnymi układu kostnego, żelazo, które jest zasadniczym składnikiem krwi, magnez, niezbędny do budowy i pracy enzymów i hormonów, oraz sód z potas, regulujące gospodarkę elektrolitowo-wodną ustroju.

Najważniejszymi mikroelementami są natomiast: jod (niezbędny do produkcji hormonów tarczycy), miedź (potrzebna m.in. do wytwarzania krwinek czerwonych), cynk (regulujący gospodarkę węglowodanową ustroju), mangan (bierze udział w procesach rozrodczych), kobalt (niezbędny do tworzenia wit. B12) oraz fluor (zapobiegający próchnicy zębów).Organizm potrzebuje zarówno makro, jak i mikroelementów. Można ich dostarczyć dzięki prawidłowo zestawionej i urozmaiconej diecie.

Najlepiej wykorzystany przez organizm ludzki jest wapń pochodzący z mleka i jego przetworów, żelazo z mięsa i jego przetworów, sód natomiast z soli kuchennej, której jednak nadmierne spożywanie może stać się przyczyną nadciśnienia tętniczego. Przyjmowane z pożywieniem składniki mineralne wykazują różne właściwości - niektóre zasadotwórcze, np. wapń, potas, sód, żelazo, inne zaś kwasotwórcze, np. chlor, siarka i fosfor.Większość produktów spożywczych ma w swym składzie pewien nadmiar składników zakwaszających. Należą do nich przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem mleka. Mleko, z uwagi na dużą zawartość wapnia i potasu, wykazuje działanie zasadotwórcze. W mięsie, rybach i jajach przeważają pierwiastki kwasotwórcze, podobnie jak w niektórych produktach zbożowych np. mąkach, kaszach i pieczywie.

Do produktów zasadotwórczych oprócz mleka i sera białego zaliczamy warzywa i owoce, gdyż przeważają w nich pierwiastki zasadotwórcze, takie jak potas, wapń i żelazo. Kwaśny smak owoców, np. cytryny, nie świadczy o ich kwasotwórczym działaniu na organizm, lecz spowodowany jest obecnością kwasów organicznych. Inaczej mówiąc, kwaśna cytryna w organizmie człowieka wykazuje działanie zasadotwórcze. Ponieważ organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje środowiska lekko zasadowego, należy dbać w codziennym żywieniu o właściwe dostarczanie produktów zasadotwórczych, tj. mleka, warzyw i owoców.

Źródło: niepal.pl

Jeśli w diecie brakuje witamin lub składników mineralnych należy w pierwszej kolejności zacząć od urozmaicenia jadłospisu.

  • Błonnik - poprawia perystaltykę jelit, zwiększa wydalanie cholesterolu.

  • Cynk - podnosi odporność, wzmacnia kości, włosy i paznokcie.

  • Fitoestrogeny - hormony roślinne, łagodzą objawy menopauzy.

  • Flawonoidy - neutralizują wolne rodniki, uszczelniają naczynia, chronią przed miażdżycą i nowotworami.

  • Fosfor - wzmacnia kości, usprawnia pracę serca i nerek.

  • Jod - niezbędny dla tarczycy, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. reguluje spalanie tłuszczu.

  • Krzem - uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia wygląd skóry i włosów, przyspiesza przemianę materii.

  • Kwas foliowy - jego niedobór w czasie ciąży powoduje wady rozwojowe u płodu.

  • Magnez - poprawia koncentrację, obniża ciśnienie krwi, uspokaja.

  • Miedź - ułatwia przyswajanie żelaza, dobra dla serca i kości.

  • Potas - zapobiega nadciśnieniu, łagodzi objawy alergii, oczyszcza.

  • Wapń - chroni zęby, kości i serce, łagodzi objawy alergii.

  • Żelazo - niezbędne w procesie rozprowadzania tlenu do wszystkich komórek ciała.


Składniki mineralne, które w organizmie występują w dużych ilościach, nazywamy makroelementami.

Należy do nich wapń, będący głównym składnikiem kości, a także sód, potas, fosfor i siarka.

Innych soli mineralnych potrzebujesz w bardzo małych ilościach, dlatego nazywamy je mikroelementami.

Należy do nich między innymi:

  • chrom,

  • jod,

  • żelazo czy cynk.

Każdy z tych pierwiastków pełni inną funkcję, a razem zapewniają prawidłową pracę całego organizmu.


Czytaj podobne

warzywa – T

Znana już Rzymianom, a hodowana we Francji od XVI wieku, głównie dla walorów dekoracyjnych.

W tym okresie stosowano poziomkę jako lek moczopędny.

warzywa – Ż

Żurawina – na problemy z układem moczowym i nie tylko!

Rodzimą, najczęściej występującą w Polsce jest żurawina błotna.

warzywa – P Na tę literę znajdziemy wiele warzyw posiadających właściwości lecznicze. Począwszy od Papaji do pieprzy Cayenne

Podobne

Warzywa lekiem na choroby serca

Warzywa lekiem na choroby serca

Magnez siła spokoju

Magnez siła spokoju

warzywa - Z

warzywa - Z