Choroby układu moczowego

Minisłowniczek

Anuria – bezmocz, dobowa ilość moczu mniejsza niż 100 ml. Jest to niebezpieczny dla zdrowia i życia stan patologiczny.

Białkomocz – obecność białka w moczu. Najczęściej jest oznaką, że doszło do rozwoju jednej z postaci kłębuszkowego zapalenia nerek.

Krwinkomocz – obecność krwinek czerwonych (erytrocytów) w moczu, co można wykryć dopiero badaniem mikroskopowym.

Oliguria – skąpomocz wywołany niewydolnością nerek, nadmiernym wydzielaniem potu, biegunką, wymiotami lub zbyt małą podażą płynów.

Wałeczkomocz – obecność w osadzie moczu wałeczków (innych niż nieliczne szkliste), np. ziarnistych, nabłonkowych. Świadczy to zazwyczaj o uszkodzeniu nerek lub chorobach ogólnoustrojowych.

Choroby nerek i układu moczowego

Funkcjonowanie układu moczowego na który składają się nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa, polega na usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z krwi i wydalaniu ich z organizmu wraz z moczem, oraz wiąże się z wieloma skomplikowanymi procesami biologicznymi i czynnościami regulującymi równowagę chemiczną w organizmie. Wszystkie części układu moczowego mogą ulec zakażeniu, którego konsekwencją są bolesne stany zapalne. Nerki wraz z całym układem moczowym usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Funkcjonowanie układu moczowego

Układ moczowy usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii w postaci płynu zwanego moczem, który powstaje w nerkach. Nerki odfiltrowują zbędne substancje z krwi: po zagęszczeniu zostają one odprowadzone moczowodami do pęcherza moczowego. Pęcherz jest worokowatym, umięśnionym narządem, który u dorosłej osoby może pomieścić 750 ml płynu. Z pęcherza moczowego wydalany jest przez cewkę moczową, która zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet stanowi część układu moczowo-płciowego. Pracę pęcherza kontrolują dwa pierścienie zwane zwieraczami. Pierwszy z nich, zwieracz pęcherza, podlega działaniu autonomicznego układu nerwowego, co znaczy, że działa niezależnie od naszej woli. Pracę drugiego - zwieracza - cewki moczowej - możemy natomiast świadomie kontrolować, rozluźniamy go, opróżniając pęcherz. Mocz usuwany jest z pęcherza dzięki skurczowi mięśnia zwanego wypieraczem moczu.

Zioła używane podczas choroby układu moczowego:

  • Zioła moczopędne: korzeń lubczyka, biedrzeńca, pietruszki, arcydzięgla oraz wilżyny, kwiat kocanki i głogu wraz z liściem, liść jałowca i brzozy, ziele połocznika, miłka wiosennego, konwalii, dziurawca i skrzypu.

  • Działające dezynfekująco na drogi układu moczowego: liście mącznicy i borówki brusznicy.

przez ojców Bonifratrów



https://www.twoje-choroby.pl/news.php

Poczytaj więcej - zobacz też - Lista chorób