Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

Wyraźną ulgę przynoszą parogodzinne okłady z rozwałkowanych, świeżych liści

białej kapusty przykładanych na dolną część brzucha.


Bolesne miesiączkowanie

Przyczyna bolesnego miesiączkowania jest nadmierna kurczliwość podczas wydalania złuszczonej błony śluzowej. Powodem jest zwykle zbyt duża produkcja prostaglandyny, hormonu tkankowego, który pobudza skurcze mięśni macicy. Nadmierne skurcze powodują ból. Może to być tylko tępy ból w krzyżu lub w dolnej części brzucha, ale może również się pojawić silny ból skurczowy, któremu towarzyszą wymioty, a nawet biegunka. Często jednym z powodów jest napięcie nerwowe. Zupełnie inną nieprawidłowością niż bolesne miesiączkowanie i zespół napięcia przedmiesiączkowego jest obfite miesiączkowanie - zwykle spowodowane obecnością niebolesnych i niezłośliwych guzów (mięśniaki macicy). Bolesne miesiączkowanie może też być czasem spowodowane stanem zapalnym macicy.

Bóle macicy

Bóle macicy są najczęściej spowodowane jedną z dwóch chorób: zapaleniem śluzówki macicy lub gruczolistością śródmaciczną (endometrioza). Zapalenie śluzówki jest rzadką, lecz bolesna chorobą, spowodowana stanem zapalnym błony śluzowej wyściełającej wnętrze macicy, często w wyniku zakażenia bakteryjnego po porodzie. Objawia się bólami krzyża i podbrzusza oraz nieprawidłowym miesiączkowaniem. leczenie konwencjonalne polega na podawaniu antybiotyków, a w przypadku nawrotów choroby na rozszerzeniu macicy i wyłyżeczkowaniu jamy macicy.

Nie należy tego mylić z gruczolistością śródmaciczną, przy której błona śluzowa macicy przemieszcza się poza jej jamę do innych narządów, gdzie nadal podlega zmianom hormonalnym związanym z cyklem miesięcznym, co czasem jest przyczyną silnego bólu. Żadna z tych chorób nie powinna być leczona sposobami domowymi, choć wiele metod uśmierzających bóle menstruacyjne może również łagodzić bóle macicy.

Wodolecznictwo i relaksacja

Korzystnie działają ćwiczenia fizyczne oraz gorąca kąpiel z dodatkiem olejku z owoców kminku. Przy wszystkich rodzajach bólów menstruacyjnych pomaga znajomość technik relaksacyjnych. Wykazano, że szczególnie skuteczne jest biologiczne sprzężenie zwrotne. Leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych Pomaga zdrowe odżywianie, a szczególnie ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, olejów nasyconych i soli. Spróbujmy przyjmować preparat multiwitaminowy z witaminą B6 i magnezem i olej z wiesiołka z witaminą E.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jest to zespół spowodowany zmianą poziomu hormonów tuż przed miesiączką. Typowe objawy to: depresja, napięciowe bóle głowy, drażliwość, zmienność nastroju, obrzmienie piersi, zwiększony apetyt oraz uczucie pełności w dole brzucha.

Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc i są różne u różnych kobiet.


Refleksoterapia

Masaż stref refleksyjnych leżących na podeszwach obu stóp ma wpływ na objawy napięcia przedmiesiączkowego, zwłaszcza masaż dużego palca, podbicia i środka stopy.


Wodolecznictwo i aromaterapia

Istotną częścią leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest umiejętność opanowywania stresów i relaksacji.

Leczenie dietą i uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych

Zioła przeciw

napięciu

przedmiesiączkowemu

Poleca się poniższe zioła,

ponieważ jednak dostępnych jest

wiele innych, najlepiej poprosić

o przepisanie recepty

wykwalifikowanego zielarza.

Depresja i niepokój

  • ogórecznik, melisa

Ból i obrzmienie piersi

  • wiesiołek

Zatrzymanie płynów

  • mniszek lekarski, Galium

Ból głowy

  • wiązówka błotna, kora wierzby

Bezsenność

  • rumianek

Należy jeść dużo sałatek i zielonych warzyw liściastych, ograniczając produkty mleczne, cukier, sól, kofeinę i alkohol. Dietę wzbogacamy o witaminę C, B complex, E, składniki mineralne: cynk, magnez i żelazo oraz odpowiednio zróżnicowane nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ziołolecznictwo Uważa się, że poziom hormonów reguluje picie co najmniej przez okres 3 miesięcy w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego 3 razy dziennie naparu z mieszanki ziołowej zawierającej Vitex agnus-castus, pochrzyn żeń-szeń, lukrecję, koper włoski, baniopień Lutkego oraz korzeń i kłącze pluskwicy.

czytaj inne tematy

zobacz też