Cytryna i Herbata

Cytryna i Herbata

Cytryna - jest błogosławieństwem, ale nie dla zębów, bo się rozlezą tak, że połamią się nawet na zwykłej bułce. Nigdy nie można dopuścić do tego, żeby ktoś gryzł cytrynę. Okropność. Sok, owszem, możemy dodawać do wszystkiego, ale nie wolno mu oddziaływać na szkliwo zębów, bo w krótkim czasie rozpuści je. Nie należy wrzucać cytryny do herbaty. Płatki herbaciane posiadają w swoim składzie mikroskopijną ilość glinu (aluminium), który sam w sobie nie jest szkodliwy, natomiast pod wpływem kwasu cytrynowego, chemizuje się i przenoszony w krwioobiegu osiada w mózgu, tworząc sprzyjające tło dla choroby Alzheimera.

Herbata - jeśli dobrze i mocno zaparzona, zabezpiecza przed chorobami krążenia, serca, niewydolnością mózgu, kłopotami z zapaleniem śluzówek, nawet przed grypą. Ekspertem w zaparzeniu herbaty są ludy Azji. Przez całe wieki używano tam samowarów, na których stawiano imbryk z wrzącą esencją herbacianą. Tymczasem w Polsce uważa się że herbaty nie należy zagotować. Nic bardziej błędnego. Herbata zaczyna być sobą wyparzona w temperaturze powyżej 100 stopni. Uaktywniają się wtedy garbniki, które działają ściągająco i odkażająco. Witaminy B1, B6, zapobiegające otyłości: wyparza się puryna i rutyna, która uelastycznia naczynia krwionośne.Do gotowania esencji używamy osobnego, wyparzonego czajniczka. Suchą herbatę zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy przez 2 minuty, po czym zostawiamy na 30 minut żeby dobrze naciągnęła.

Teina ma właściwości psychostymulujące, które pomagają usunąć oznaki zmęczenia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Pod tym względem ma działanie podobne do kofeiny zawartej w kawie, tyle tylko, iż teina działa nieco wolniej, ale za to dłużej niż kofeina. Sprzyja pobudzeniu, wysiłkowi i nagromadzeniu dodatkowej energii. Niestety, ma też swoje negatywne oblicze. Przede wszystkim organizm nie jest w stanie wydalić jej nadmiaru, co po przemianie w kwas moczowy, powoduje wytrącanie się w postaci kamieni nerkowych. Możliwe jest również powstawanie kryształków w stawach rąk czy nóg, w związku z czym dochodzi do ich obrzęków i ogromnego bólu. Teina może więc być jedną z przyczyn artretyzmu oraz... anemii. Okazuje się bowiem, iż hamuje ona wchłanianie żelaza, a tym samym prowadzi do niedokrwistości. W dodatku może prowadzić alkoholików do nawrotów picia. Jeśli jest spożywana w nadmiarze, może wywoływać podenerwowanie, irytację, rozgoryczenie i niepokój.

Kawa i herbata

Te dwa napoje należą na pewno do najpopularniejszych w naszej kuchni. Niejeden z nas nie wyobraża sobie, że mógłby rozpocząć dzień bez kawy, inni popijają herbatę na pobudzenie, aby się rozgrzać, czy na dolegliwości żołądkowe. Ile osób, tyle sposobów parzenia kawy, czy herbaty. Dobrze jest zatem wiedzieć, co wzmacnia ich smak i zapach, i do czego jeszcze oprócz picia możemy je wykorzystać.

  • Kawa ma wyjątkowy aromat, aby go jeszcze bardziej podkreślić dodajmy do zmielonej kawy szczyptę soli. Podobnie postępujemy z liściastą, lub granulowaną herbatą. Smak i zapach kawy podkreślimy dodając szczyptę kakao.

  • Kupioną kawę trzeba po przyniesieniu do domu od razu zamknąć w szczelnym pojemniku, bowiem kawa w opakowaniach papierowych wietrzeje bardzo szybko.

  • Odrobina mielonej kawy, rzucona na palnik gazowy (przy niskim płomieniu) zabija zapachy ryby, kapusty, przypalonego mleka.

  • Kawa mielona usuwa także niezbyt przyjemne zapachy w lodówce.

  • Zieloną herbatę zaparzamy wodą o temperaturze 70 stopni C, natomiast czarną 100 stopni C.

  • Patelnia, która została po smażeniu potraw o intensywnym zapachu, straci charakterystyczną woń, "wyszorowana" fusami z kawy lub herbaty.

źródło: czasopismo (Ciasta na stół - Święta cały rok - Poradnik kulinarny czytelników)