Świetlik

W Polsce występuje 12 gatunków świetlika wszystkie mają działanie lecznicze, występuje na suchych łąkach.

Surowiec - Ziele świetlika.

Skład - Garbniki, żywice, glikozyd aukubina, substancje gorzkie, nieco olejku, sole mineralne o dużej zawartości miedzi i magnezu.

Świetlik

  • ma działanie ściągające i przeciwzapalne

  • stosuje się przy stanach zapalnych oczu

  • pomocny w schorzeniach żołądka

  • wspomaga trawienie

  • ma działanie żółciopędne

Zastosowanie - Obecnie w lecznictwie ziele świetlika stosuje się głównie do okładów przy stanach zapalnych oczu. Niekiedy zalecany jest w schorzeniach żołądka, kolce żółciowej oraz w chorobach górnych dróg oddechowych z nadmiernym zaflegmieniem.

Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki, złodziej mleczny

Euphrasia rostkoriana Hayne — Świetlik łąkowy (rodź. Scropliulariaceae).

Roślina roczna, obficie rozgałęziona. Liście ciemne, niewielkie, -ząbkowane. Kwiaty białe z fioletowymi żyłkami i z żółtą plamką na dolnym płatku. Kwiat przypomina wyglądem rozwarte wargi. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki — stąd ich nazwa.

Występuje na wilgotnych łąkach, wzgórzach, pastwiskach, w zaroślach i rzadkich lasach. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych.

Kwiaty zbiera się w czerwcu i lipcu, w pełni rozkwitu. Roślinę ścinamy tuż pod rozgałęzieniem. Nie należy zbierać roślin mokrych, nie uciskać ich i nie łamać, gdyż łatwo czernieją. Surowiec łatwo pochłania wodę,- trzeba go więc szybko suszyć, najlepiej w temp. 30*C lub w warunkach naturalnych, ale przy silnym przewiewie. Wysuszony i oczyszczony surowiec przechowuje się w potrójnych torbach papierowych.

Surowcem jest ziele (Herba Euphrasiae).

Skład chemiczny i działanie

W surowcu występuje glukozyd aukubina, garbniki, cukry, żywice, olejek lotny. Wywiera działanie przeciwzapalne i ściągające.

Zastosowanie

Stosuje się surowiec głównie zewnętrznie w chorobach oczu — zapaleniu spojówek, przy światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu, szybkim męczeniu się wzroku — w postaci przemywań i okładów.

Postacie leku

  • Odwar. Ziela świetlika łyżkę zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczając do wrzenia), następnie przecedzić. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki płynu.

  • Kataplazm. Ziela świetlika 4 łyżki zalać szklanką wrzątku. Rozparzone ziele zawinąć w płótno (używać jako kompresy).

  • Do płukań stosować odwar po odcedzeniu.

Zawiera substancje żywiczne, garbniki, kumarynę, aukubinę, rozmaite kwasy, flawonoidy, sole mineralne, zwłaszcza sporo związków miedzi, magnezu, manganu. Nie zawiera związków trujących i może być stosowany bez obaw przez dłuższy czas.

Ponieważ ma działanie przeciwzapalne i dezynfekujące, medycyna ludowa od dawna zaleca świetlik do przemywań i okładów w chorobach oczu oraz do płukania gardła, a wewnętrznie przy zaburzeniach trawiennych i kłopotach z wątrobą, żołądkiem, a także w przypadku niskiego ciśnienia.

Ciepłe okłady ze świetlika są również pomocne w kurczach powiek, w jęczmieniu (przy częstych jęczmieniach zielarze zalecają przemywanie. Wodny wyciąg z ziela świetlika stosuje się w stanach zapalnych oczu. do których należą: zapalenie brzegów powiek, zapalenie skóry powiek, zapalenie spojówek, oraz tzw. wiosenne zapalenie spojówek. Przy częstych jęczmieniach zielarze zalecają przemywanie oczu odwarami ze świetlika zmieszanego w równych częściach z kwiatami nagietka i rumianku, pomaga również przy zmęczeniu wzroku spowodowanym długą pracą przy komputerze,czytaniem itp. Ziele wywiera korzystne działanie przy schorzeniach siatkówki oka i przy nadciśnieniu – dlatego zalecenia, aby stosować świetlik jednocześnie zewnętrznie i wewnętrznie, posiadają uzasadnienie. Warto zaznaczyć, że okulistyczne działanie świetlika ustaje po roku od zebrania i to bez względu na sposób jego przechowywania.