Borówka czernica

<< powrót

przetwory

Owoce pasteryzowane

Do półlitrowego słoika nasypujemy prawie do pełna umytych jagód, zalewamy do 2/3 przegotowaną wodą, dodajemy 2 łyżeczki cukru, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy w wodzie przez 15 minut, licząc czas od początku wrzenia. Tak przygotowane można przechowywać nawet przez 2 lata. Podajemy dorosłym 2—5 łyżek 2 razy dziennie, a 1—3 łyżki dzieciom i młodzieży w biegunkach, nieżycie jelit, różnego rodzaju zatruciach pokarmowych (przede wszystkim niedokładnie umytymi owocami).

Sok z jagód

Na 1 kg świeżych, starannie umytych jagód dodajemy 0,8 kg cukru i gotujemy w sokowniku. Otrzymany wysokosłodzony sok rozlewamy do butelek i dodajemy do herbaty jako środek dezynfekujący przewód pokarmowy i przewody moczowe, a także jako naturalne źródło witamin i mikroelementów.

Jest krzewinka rosnącą w dużych skupiskach w lasach. Owoce granatowoczarne z woskowym nalotem, w środku czerwone, wypełnione drobnymi nasionkami. Owoce borówki zawierają barwniki antocyjanowe, związki flawonowe, kwasy organiczne, cukry, pektyny, Wit. B1, C, oraz prowitaminę A. Liście zawierają chlorofil, karotenoidy, związki flawonoidowe, garbniki, kwasy organiczne, arbutynę.W suszonych owocach aż 20—20% stanowią łatwo przyswajalne cukry, prawie 10% — pektyny, około 6% — kwasy organiczne (m.in. jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), a ponadto garbniki, witaminy (A, C, D, Bj), sole mineralne.

Borówka czernica jest stosowana w medycynie od średniowiecza. W lecznictwie ludowym wiele krajów owoce stosowano przy biegunce, a w dużych dawkach przeciw pasożytom przewodu pokarmowego.

obecnie suszone owoce stosuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy. Wchodzą w skład mieszanki Tannosan. Owoce wywierają też pewien wpływ na zapalenie gardła i zapalenie błon śluzowych.

Świeże owoce wywierają działania przeczyszczające. Liście są stosowane jako moczopędny, ściągający i przeciwzapalny składnik mieszanek ziołowych stosowanych w schorzeniach moczowych m.in.w zapaleniu nerek, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej. Wykazują również działanie obniżające poziom cukru.

Owoce borówki znajdują również zastosowanie w gospodarstwie domowym, wyrabia się z nich soki, dżemy, konfitury. Stosowane są też do podbarwienia win.

Borowiak

Ksiądz Kneipp każe wsypać do słoika 2 - 3 pełne dłonie borówek i zalać dobrą wódka lub spirytusem. Im dłużej stoją namoczone, tym wyciąg jest lepszy (choćby cały rok).

Wówczas znakomicie działa jako lekarstwo.

Silne, przewlekłe rozwolnienie - pisze Kneipp - połączone z wielkimi boleściami, gdy się niekiedy i krew pokazuje, uśmierza łyżka borowiaku w pół szklance ciepłej wody rozpuszczona. Po 8 - 10 godzinach można to lekarstwo powtórnie zażyć. Po raz trzeci zażywać nie będzie już potrzeba.

Z borówką czarną wiąże się zresztą wiele opowieści i legend. Najsłynniejsza z nich mówi, jak to około 1900 roku na dworze cara Mikołaja II leżał złożony czerwonką jego syn Aleksy. Gdy sztab carskich medyków mimo wysiłków nie był w stanie pomóc choremu, monarcha wezwał na pomoc chłopskiego znachora, osławionego później Rasputina. Ten podał choremu odwar z czarnych jagód i niedługo później carewicz był zdrów jak ryba. Co dzięki temu uzdrowieniu osiągnął potem Rasputin, łatwo można dowiedzieć się z historii....

O czarnych jagodach piszą już wcześniej Dioskorides, Pliniusz, Paracelsus i św. Hildegarda, to w starożytności (a w średniowieczu w południowej Europie) należały one do mało znanych roślin leczniczych. Od najdawniejszych czasów borówki czernice zbierały natomiast plemiona słowiańskie, a w północnej Europie są jednym z najstarszych leków ziołowych.

Suche borówki dla dzieci

Borówka czernica do dziś znajduje zastosowanie, szczególnie jako doskonały środek leczący biegunki u dzieci.

W celu uzyskania leczniczego surowca zbiera się w końcu czerwca lub lipcu dojrzałe jagody tej rośliny i suszy w wysokiej temperaturze. Można stosować borówki w postaci odwaru:

1 łyżka suszonych jagód na szklankę wody - ogrzewać na lekkim ogniu pół godziny nie dopuszczając do wrzenia.

Podawać dziecku kilka razy dziennie po łyżeczce. Podobne zastosowanie mają - sok z borówek i jagody zawekowane. Suszone jagody borówki czernicy można także kupić w sklepach zielarskich i aptekach w opakowaniach po 20 i 50 g.

Borówka

  • wzmaga wydzielanie żółci

  • działa odkażająco

  • zapobiega biegunkom

  • wzmacnia układ odpornościowy

  • ma działanie moczopędne

  • zmniejsza stężenie cukru we krwi

Starsi mogą borówkę stosować w przypadkach biegunek wywołanych zakażeniami jelitowymi, przy zatruciach pokarmowych, czy przy zapaleniu jelit. Również glisty jelitowe leczone mogą być za pomocą tego zioła.

Jak radzi profesor Ożarowski, należy wówczas zmieszać po 5 g sproszkowanych owoców borówki czernicy, kwiatów wrotyczu i korzeni omanu z miodem lub dżemem i zażyć na czczo, popijając jedną szklanką wody lub innego napoju.

Liście borówki na biegunki

Jednak nie tylko owoc borówki czarnej ma znaczenie w ziołolecznictwie. Zielarze polecają także liście tej rośliny, zbierane wczesna wiosną lub z początkiem lata, jako równie skuteczny lek na wszelkiego rodzaju biegunki.

Z liści tych najlepiej przygotować odwar

Należy jedną łyżkę liści zalać 1 i 1/2 szklanki gorącej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem przez 5 minut. Po czym odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić w ilości 1/3 szklanki kilka razy dziennie między posiłkami.

Ale uwaga! Zbyt długa kuracja liśćmi borówki doprowadzić może do spadku wagi ciała, anemii, a nawet żółtaczki.

<<powrót