Kaszel, koklusz

Kaszel, koklusz

Pić syrop cebulowy (bardzo wykrztuśny, przed wojną popularny w każdym domu): pół kg posiekanej cebuli wymieszanej z dwiema szklankami miodu odstawić na godzinę, dwie, po czym sok dodawać do herbaty lipowej, do naparu z babki wąskolistnej.

przepisy Ojca Grande

______________________________________________________________________________

Pomoże na

Bronchit

  • pokarmy, które mogą pomóc - cebula, czosnek, marchew, szczypior, jabłka, kapusta, maliny, czarny bez, jeżyny, rzeżucha, lipa, chrzan, chili, tymianek, koper,

Kaszel

2-3 suszone figi zalać szklanką mleka i zagotować. Pić szklankę ciepłego płynu dwa razy dziennie.

Sok z marchwi zmieszać z mlekiem w proporcji 1:1. Dodać łyżeczkę miodu.

Pić kilka razy dziennie 1 łyżkę stołową.

Koklusz

Zmiażdżyć parę ząbków czosnku i gotować przez 10 minut w mleku. Pić ciepły napój kilka razy dziennie.

Kaszel najczęściej bywa reakcją na podrażnienie dróg oddechowych środkami chemicznymi, bakteriami bądź wirusami. Może mieć także tło nerwowe. Kaszlą więc palacze, ludzie przeziębieni, cierpiący na grypę, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, astmatycy, chorujący na gruźlicę i nowotwory płuc. Kaszel trwający dłużej niż miesiąc powinien skłonić do zbadania jego przyczyn. W wyniku długo trwającego silnego kaszlu może dojść do powikłań, takich jak urazy mięśni międzyżebrowych, odma opłucna i śródpiersiowa (rozciąganie i zanik pęcherzyków płucnych) oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi przy równoczesnym wzroście ciśnienia żylnego. Należy też pamiętać, że kaszel może wystąpić w wyniku bodźców pochodzących z innych narządów. Zawsze jednak jest objawem chorobowym wymagającym porady lekarza. Niezależnie od propozycji medycyny konwencjonalnej można sięgnąć po lecznicze środki naturalne. Oto one:

Ziołolecznictwo

Boża apteka zawiera bardzo wiele środków łagodzących kaszel.

  • Drobno posiekać 1 łyżkę stołową korzenia goryczki. Gotować w 3/4 l wody przez 5 minut. Pic ciepły płyn 3 razy dziennie po 1 szklance.

  • Wziąć 1 łyżeczkę kwiatu bzu czarnego na 1 szklankę wrzącej wody. Odstawić na 15 minut do naciągnięcia. Pić 3 razy dziennie 1 szklankę ciepłego płynu.

  • Kilka liści szanty zwyczajnej zanurzyć w 1 szklance wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut do naciągnięcia. Pić po 1 łyżeczce 3 razy dziennie. Dzieciom zmniejszyć dawkę o połowę.

  • Zalać 1 czubatą łyżeczkę kwiatu ślazu zaniedbanego 1/4 l chłodnej przegotowanej wody, odstawić na 12 godzin. W następnym dniu lekko podgrzać. Pić w zależności od potrzeb od 1 do 3 szklanek dziennie.


Kuracje ludowe

Syrop z cebuli

  • Pokroić 2-3 cebule, układać warstwami, przesypując cukrem pudrem. Ugnieść i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin. Zażywać syrop 3 razy dziennie po 2 duże łyżki.

Syrop z cebuli i czosnku

  • Pokroić 3 cebule i 5-6 ząbków czosnku. Zalać 100 g płynnego miodu. Ugnieść i odstawić w ciepłe miejsce na parę godzin. Syrop pić 3 razy dziennie po 1 dużej łyżce.

Syrop z rzodkiewki

  • Drobno posiekać pęczek rzodkiewki i przesypywać warstwy cukrem pudrem. Odstawić w ciepłe miejsce, aż puszczą sok. Pić syrop po łyżeczce kilka razy w ciągu dnia. Usuwa nawet bardzo uporczywy kaszel.

Syrop z buraka czerwonego

  • Duży burak umyć i wyciąć w górnej części stożkowaty otwór. Wstawić do piekarnika lub prodiża, upiec. Po godzinie burak puści syrop, który można podawać dzieciom po 1 łyżeczce co godzinę, dorosłym po 1 łyżce stołowej. Syrop ma działanie wykrztuśne.

Napar zbożowo-migdałowy

  • Jedną łyżkę owsa, 1 łyżkę żyta, 1 łyżkę jęczmienia, 1 łyżkę cykorii i 5 rozdrobnionych migdałów wymieszać i zaparzyć w 1/2 l wrzątku. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance.

Syrop z kwiatu czarnego bzu

Syrop ten jest doskonałym lekarstwem na kaszel i drogi oddechowe.

Składniki:

  • 25-30 świeżych kwiatów czarnego bzu

  • 1 litr wody

  • 2 kg cukru

  • kwasek cytrynowy – 4 łyżeczki

Przygotowanie:

25-30 świeżych kwiatów czarnego bzu zalać 1 litrem przegotowanej gorącej wody. Moczyć je w ten sposób przez 2 doby (48 godzin). Następnie należy odlać sok i oderwać łodygi. Dodać 2 kilogramy cukru, w ten sposób, aby powstała zawiesina. Podgrzewać, ale tak, aby nie dopuścić do wrzenia. Potem wsypać 4 równe łyżeczki kwasku cytrynowego, wymieszać, sklarować, zdjąć szumowiny.

Porozlewać do małych słoików i odwrócić do góry dnem zakręcone.

Syrop z kwiatów czarnego bzu można pić bezpośrednio po przygotowaniu.

Możemy wyżej wymieniony syrop pić z wodą, czy herbatą, dodając po 1-2 łyżeczce do napoju.

Z podanego przepisu wychodzi 12 małych słoiczków.

Jest on niezawodnym środkiem, gdy dolega nam kaszel, czy też mamy chore drogi oddechowe. Nie musimy wówczas brać antybiotyków, tylko, gdy poczujemy, że coś nam zaczyna dolegać wówczas możemy zażyć syrop z kwiatu czarnego bzu i dolegliwości po kilku dniach nam przechodzą.

Substancja ma płynną konsystencję, ma lekko słodki smak, z herbatą smakuje doskonale, prawie jakbyśmy pili ją z cukrem.


Zioła używane w przypadku choroby układu oddechowego:

- Zioła o działaniu wykrztuśnym: owoc anyżu, korzeń omanu, mydlnicy, pierwiosnki i biedrzeńca.

- Zioła przeciwkaszlowe: kwiat polnego maku i malwy czarnej, korzeń prawoślazu, liść podbiału, prawoślazu i babki lancetowatej.

z Apteki Ojców Bonifratrów


Syropy na kaszel

Burakowy

Obierz i pokrój w kostkę duży burak czerwony. Zasyp 4 łyżkami cukru i odstaw w zamkniętym słoiku na dobę. Kiedy już burak puści sok, przecedź syrop i przelej go do butelki. Pij dwa razy dziennie po łyżce stołowej.

Cebulowy

Zetrzyj jedną cebulę na drobnej tarce, wymieszaj z taką samą ilością miodu, zagotuj i wyciśnij przez gazę.

Pij syrop 3-5 razy dziennie po łyżce stołowej.

Cytrynowy

Do słoiczka wlej 2 łyżki soku cytrynowego i tyle samo octu jabłkowego. Dodaj dwie łyżki miodu, najlepiej lipowego lub akacjowego. Zakręć słoik i mocno nim wstrząśnij.

Pij po łyżeczce 4-5 razy dziennie. Jeśli męczy cię suchy, napadowy kaszel, sięgaj po syrop nawet co 2 godziny.

Chrzanowy

100g korzenia chrzanu obierz, zetrzyj na tarce o drobnych otworach, zalej pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Pozostaw pod przykryciem na 30 min. Następnie wyciśnij sok przez płótno i wymieszaj ze 100g miodu. Syrop chrzanowy pij 3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Czosnkowy

Weź 12 ząbków czosnku. Obierz każdy z nich, a następnie zmiażdż, np. przeciskając przez praskę. Następnie zmieszaj z 1/2 litra przegotowanej wody, sokiem z 2 cytryn i 4 łyżkami miodu. Trzymaj przez kilka godzin w zamkniętym naczyniu. Pij 2 razy dziennie po łyżce stołowej. Syrop trzymaj w lodówce.

Syrop czosnkowy można stosować jako środek zapobiegający przeziębieniu, bo działa wzmacniająco i przeciwzapalnie. Pije się go wówczas po łyżce stołowej dziennie, najlepiej wieczorem. Powinni jednak z niego zrezygnować niskociśnieniowcy. Czosnek co prawda działa wykrztuśnie, rozrzedza śluz w drogach oddechowych, niszczy wirusy i bakterie, ale obniża jednocześnie ciśnienie krwi.

Z czerwonej kapusty

  • Czerwoną kapustę przepuszczamy przez sokowirówkę.

  • Uzyskaną szklankę soku doprowadzamy do wrzenia i studzimy.

  • Dodajemy pół szklanki miodu lipowego i dokładnie mieszamy.

  • Pijemy po łyżce trzy razy dziennie.

Na suchy i mokry kaszel

Kisiel z prawoślazu

Łyżeczkę korzenia prawoślazu zalej szklanką zimnej wody. Przykryj i odstaw na 2 godz. Pij przy suchym męczącym kaszlu 3-4 filiżanki gęstego płynu dziennie.


Grzaniec piwny

Podgrzewaj w garnuszku pół litra piwa.

Do mocno ciepłego dodaj 3 łyżki miodu lipowego lub spadziowego. Wymieszaj i wypij przed snem. Tylko dla dorosłych. Można dodać kilka goździków, ja tak robiłam.

Surówka z czarnej rzodkwi

Zetrzyj ją na drobnej tarce. Połącz z pęczkiem drobno posiekanej rzodkiewki, zetrzyj również nieduży zielony ogórek. Odciśnij z niego sok. Wymieszaj składniki.

Przygotuj sos:

łyżkę octu winnego i łyżeczkę oliwy z oliwek ukręć z solą, pieprzem, oregano. Smacznego

Syrop z młodych pędów sosny

Tę miksturę na jesienne infekcje trzeba przygotować wiosną. Nazbieraj młodych pędów sosny. Układaj je warstwami w słoiku i każdą zalewaj łyżką miodu lipowego. Zakręć słoik i odstaw na 2 tygodnie. Następnie odsącz syrop i zlej do ciemnej butelki. Przechowuj w lodówce. Zażywaj przy suchym kaszlu po łyżce 4 razy dziennie.

Odwar z sosny

Łyżeczkę pędów wsyp do garnka, zalej szklanką wody i podgrzewaj 15 minut, nie gotować. Zdejmij z ognia, przecedź, ostudź. Pij 2-3 razy dziennie po szklance odwaru.

Napar z psianki słodko gorzkiej

Łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzącej wody, zaparzaj 25 minut pod przykryciem.

Przecedź.

Napar z tymianku

1 łyżkę ziela zalej 1,5 szklanki wrzątku. Pij po ćwierć szklanki 2-3 razy dziennie.

Napar z ślazu dzikiego

Łyżeczkę suszonych liści zalej 300 ml. wody i ogrzewaj na wolnym ogniu 5 minut.

Przecedź, pij po filiżance trzy razy dziennie.

Odwar z maku polnego

2 łyżki kwiatów zalej szklanką letniej wody. Ogrzewaj do wrzenia, gotuj pod przykryciem 2 minuty. Odstaw na 10 minut, przecedź.

Pij po 1/4 szklanki 3 raz dziennie.

Napar ze Stokrotki pospolitej

Łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut pod przykryciem.

Przecedź i pij trzy razy dziennie.

Dla dziecka

Łyżkę ziela macierzanki i łyżkę kwiatostanu lipy zalej wrzątkiem na 10-15 min. Następnie odcedź napar i do lekko ostudzonego dodaj łyżeczkę miodu lipowego.

Podawaj przy mokrym kaszlu.

źródło: wszystkie przepisy pochodzą z Poradnika Uzdrawiacza - Wydanie specjalne (wydanie książkowe)