Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa

Pozostając główną osią konstrukcją naszego ciała - kręgosłup spełnia wiele bardzo istotnych funkcji. Zdrowy kręgosłup to zdrowy układ mięśniowy, nerwowy, pokarmowy. Można powiedzieć, że nie ma takiego organu, którego kondycja i dobre funkcjonowanie nie pozostaje w zależności od kręgosłupa. Skoro jest taki ważny, należałoby go szanować! Cóż z tego, skoro refleksja przychodzi do nas za późno, wtedy kiedy kręgosłup daje o sobie znać! I to jak!

Do najczęstszych dolegliwości kręgosłupa należą:

  • Dyskopatia czyli przemieszczenie tarczy międzykręgowej. Ból uniemożliwia poruszanie się i prostowanie lędźwiowej części kręgosłupa.


Bóle barku i obręczy barkowej.

  • Najczęściej ich przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Towarzyszą im takie objawy jak: drętwienie rąk, sztywność karku i cierpnięcie palców.

  • Lumbago (postrzał). Jest to bolesny skurcz mięśni w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, będący wynikiem stanu zapalnego. Objawia się nagle, często unieruchamiając chorego w pozycji zgiętej.

Okłady

Ulgę w każdej z powyżej opisanych dolegliwości przynieść mogą ciepłe okłady rozgrzewające i rozluźniające mięśnie (mokre i suche), te ostatnie z wykorzystaniem termoforu lub poduszki elektrycznej.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

  • Środkiem przynoszącym ulgę w cierpieniach związanych z bólem kręgosłupa w części krzyżowo-lędźwiowej jest tzw. okład dolny. U osób - jak pisze ks. Kneipp - bardzo wrażliwych, u których brak ciepła przyrodzonego, stosować należy ciepły okład. Chustkę lub mały ręcznik zmoczyć w gorącej wodzie, zmieszanej pół na pół z octem. Stosować kilka razy dziennie.

  • Na ból krzyża ks. Kneipp zaleca także okład zimny. Kompres zanurzyć w zimnej wodzie, zmieszanej pół na pól z octem i przyłożyć na bolesne miejsce. Owinąć się ciepłym grubym szalem lub kocem. Po rozgrzaniu się kompresu zmienić go. Zabieg powtarzać parokrotnie w ciągu dnia. Po dolnym okładzie stosować polewanie zimną wodą pleców. Czasami ból ustępuje bez okładów po krótkim polewaniu zimną wodą. Warto spróbować. Skutkuje!

Kąpiele

Wiele dolegliwości kręgosłupa ustępuje po stosowaniu kąpieli nasiadowych. Oto trzy przepisy:

  • 100 g ziela skrzypu zalać poprzedniego dnia 4-5 l zimnej wody. Przed kąpielą podgrzać zioła aż do wrzenia i wlać do wanny z ciepłą wodą. Woda powinna sięgać powyżej nerek. W czasie zabiegu siedzieć w wannie przez 20 minut. Po kąpieli nie wycierać się, włożyć pidżamę, płaszcz kąpielowy i na godzinę położyć się do łóżka. W wielu przypadkach efekt leczniczy występuje już po pierwszej kąpieli.

  • 2 kg pokrajanej słomy owsianej zalać rano zimną wodą, wieczorem zagotować i dosypać cztery duże łyżki liści mięty pieprzowej. Odstawić na 15 minut, odcedzić i wlać do wanny. Czas trwania kąpieli około 10 minut. Temperatura w chwili wejścia do wanny powinna wynosić 36-40o C.

  • 1/2 kg szpilek sosnowych zagotować w 4 l wody, dosypać 5 łyżek stołowych liści mięty pieprzowej, odstawić na 15 minut, odcedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli - 15 minut. Po zabiegu położyć się do łóżka.

Nacieranie

W aptekach i drogeriach jest wiele środków rozgrzewających i przeciwbólowych. jednym z nich szczególnie skutecznym jest olejek dziurawcowy, możemy przyrządzić go sami.

Do butelki z szeroką szyjką wsypać tyle kwiatu dziurawca, ile się zmieści. Następnie zalać oliwą z oliwek, tak by przykryła zioła. Butelkę zamknąć i postawić na trzy tygodnie w słonecznym miejscu (zimą w ciepłym). Kiedy płyn stanie się ceglastoczerwony, przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu. Obolałe miejsca na kręgosłupie mocno nacierać olejkiem. Stosować parę razy dziennie.

Kiedy dokucza kręgosłup

Z bólami pleców, podobnie jak głowy, spotykamy się najczęściej i należą one do jednych z najpoważniejszych. Kto z nas nie odczuwał kiedyś bólu pleców, krzyża, łamania w kościach, sztywności karku?

Tego typu dolegliwości przytrafiają nam się często, czasem są wynikiem nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli uświadomimy sobie, że przez plecy (i szyję) przebiega kręgosłup oraz szeroki pas wzajemnie powiązanych mięśni i innych tkanek oraz że są one prawie wyłącznie odpowiedzialne za wyprostowana postawę ciała i utrzymywanie większości narządów wewnętrznych we właściwym położeniu. Plecy (i szyja) znajdują się więc w ciągłym napięciu, co powoduje, że trudno jest leczyć występujące w tej okolicy dolegliwości.

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, stresy, niewłaściwa dieta prowadząca do otyłości, wreszcie choroby cywilizacyjne - to wszystko jest wrogiem naszego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się w każdym z jego głównych odcinków - w części szyjnej, piersiowej, lędźwiowej czy krzyżowej. Czasami jeden nieostrożny ruch może spowodować wypadnięcie krążka, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Przeciążenia kręgosłupa mogą powodować bóle w wielu częściach ciała - bóle głowy, ramion, przedramion, bóle w klatce piersiowej, nierzadko nawet przez lekarzy rozpoznawane jako stan przedzawałowy, bóle mięśni, zaburzenia wzroku. Dlatego często tak trudno nawet doświadczonemu lekarzowi znaleźć właściwą przyczynę dolegliwości. Schorzeniom kręgosłupa można zapobiegać, a już na pewno można oddalić ryzyko ich pojawienia się, oszczędzając go na co dzień. I tak:

  • pamiętaj, że optymalna wysokość stołu i krzesła przy wszystkich pracach, jakie wykonujesz, powinna być taka, żeby twoje kolana, biodra i stawy łokciowe mogły być zgięte pod kątem prostym;

  • możliwie często kładź się na brzuchu, np. podczas czytania czy oglądania telewizji;

  • śpij na średnio twardym materacu ułożonym na twardym podłożu, bez grubej poduszki.

  • ciężkie przedmioty podnoś z przysiadu, nie podnoś ich z wyprostowanymi ramionami;

  • wypracuj sobie własne metody walki ze stresem, naucz się relaksować;

  • często wykonuj takie proste ćwiczenie: stawaj na jednej nodze i poruszaj intensywnie jednym ramieniem albo drugą nogą, w powietrzu wypisuj swoje nazwisko;

  • jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, w miarę możliwości co godzinę lub dwie poruszaj się, rozprostuj, wykonaj kilka ruchów rękami i nogami;

  • wzmacniaj mięśnie brzucha, bo obciążenie kręgosłupa jest tym większe, im bardziej brzuch jest zwiotczały;

  • zwracaj uwagę, aby dolny odcinek kręgosłupa był ustawiony prosto. W ten sposób automatycznie napinasz mięśnie brzucha.

Szereg naturalnych terapii w niczym nie ustępuje innym metodom uśmierzania i leczenia bólów pleców i dlatego też metody medycyny naturalnej są w coraz większym stopniu włączane w system leczenia oferowany przez kliniki do walki z bólem na całym świecie. ból najczęściej występuje w dolnym odcinku (okolicy lędźwiowo - krzyżowej) i znany jest jako lumbago.

Źródła: se.pl Leczenie bólu metodami naturalnymi (Richard Thomas)

Niełatwo normalnie funkcjonować, kiedy skóra pokryta jest swędzącymi krostkami, które ...

Poczytaj więcej