Czarne jagody (borówka czernica)

Czarne jagody

  • - pomagają zwalczać biegunkę

  • - mają działanie wirusobójcze są skuteczne w przeziębieniach

  • - chroni przed miażdżycą

  • - przeciwdziała chorobom serca i udarom mózgu

  • - mają korzystne działanie w zakażeniach układu moczowego

  • - u niektórych osób może działać przeczyszczająco

przetwory

Owoce pasteryzowane

Do półlitrowego słoika nasypujemy prawie do pełna umytych jagód, zalewamy do 2/3 przegotowaną wodą, dodajemy 2 łyżeczki cukru, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy w wodzie przez 15 minut, licząc czas od początku wrzenia. Tak przygotowane można przechowywać nawet przez 2 lata. Podajemy dorosłym 2—5 łyżek 2 razy dziennie, a 1—3 łyżki dzieciom i młodzieży w biegunkach, nieżycie jelit, różnego rodzaju zatruciach pokarmowych (przede wszystkim niedokładnie umytymi owocami).

Sok z jagód

Na 1 kg świeżych, starannie umytych jagód dodajemy 0,8 kg cukru i gotujemy w sokowniku. Otrzymany wysoko słodzony sok rozlewamy do butelek i dodajemy do herbaty jako środek dezynfekujący przewód pokarmowy i przewody moczowe, a także jako naturalne źródło witamin i mikroelementów.

Borówka czernica Jest krzewinka rosnącą w dużych skupiskach w lasach. Owoce granatowoczarne z woskowym nalotem, w środku czerwone, wypełnione drobnymi nasionkami. Owoce borówki zawierają barwniki antocyjanowe, związki flawonowe, kwasy organiczne, cukry, pektyny, Wit. B1, C, oraz prowitaminę A. Liście zawierają chlorofil, karotenoidy, związki flawonoidowe, garbniki, kwasy organiczne, arbutynę.W suszonych owocach aż 20—20% stanowią łatwo przyswajalne cukry, prawie 10% — pektyny, około 6% — kwasy organiczne (m.in. jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), a ponadto garbniki, witaminy (A, C, D, Bj), sole mineralne.

Borówka czernica jest stosowana w medycynie od średniowiecza. W lecznictwie ludowym wiele krajów owoce stosowano przy biegunce, a w dużych dawkach przeciw pasożytom przewodu pokarmowego.

obecnie suszone owoce stosuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy. Wchodzą w skład mieszanki Tannosan. Owoce wywierają też pewien wpływ na zapalenie gardła i zapalenie błon śluzowych. Świeże owoce wywierają działania przeczyszczające. Liście są stosowane jako moczopędny, ściągający i przeciwzapalny składnik mieszanek ziołowych stosowanych w schorzeniach moczowych m.in.w zapaleniu nerek, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej. Wykazują również działanie obniżające poziom cukru.

Owoce borówki znajdują również zastosowanie w gospodarstwie domowym, wyrabia się z nich soki, dżemy, konfitury. Stosowane są też do podbarwienia win.

Borowiak

Ksiądz Kneipp każe wsypać do słoika 2 - 3 pełne dłonie borówek i zalać dobrą wódka lub spirytusem. Im dłużej stoją namoczone, tym wyciąg

jest lepszy (choćby cały rok).Wówczas znakomicie działa jako lekarstwo. Silne, przewlekłe rozwolnienie - pisze Kneipp - połączone z wielkimi boleściami, gdy się niekiedy i krew pokazuje, uśmierza łyżka borowiaku w pół szklance ciepłej wody rozpuszczona. Po 8 - 10 godzinach można to lekarstwo powtórnie zażyć. Po raz trzeci zażywać nie będzie już potrzeba.

Z borówką czarną wiąże się zresztą wiele opowieści i legend. Najsłynniejsza z nich mówi, jak to około 1900 roku na dworze cara Mikołaja II leżał złożony czerwonką jego syn Aleksy. Gdy sztab carskich medyków mimo wysiłków nie był w stanie pomóc choremu, monarcha wezwał na pomoc chłopskiego znachora, osławionego później Rasputina. Ten podał choremu odwar z czarnych jagód i niedługo później carewicz był zdrów jak ryba. Co dzięki temu uzdrowieniu osiągnął potem Rasputin, łatwo można dowiedzieć się z historii....

O czarnych jagodach piszą już wcześniej Dioskorides, Pliniusz, Paracelsus i św. Hildegarda, to w starożytności (a w średniowieczu w południowej Europie) należały one do mało znanych roślin leczniczych. Od najdawniejszych czasów borówki czernice zbierały natomiast plemiona słowiańskie, a w północnej Europie są jednym z najstarszych leków ziołowych.

Suche borówki dla dzieci

Borówka czernica do dziś znajduje zastosowanie, szczególnie jako doskonały środek leczący biegunki u dzieci.W celu uzyskania leczniczego surowca zbiera się w końcu czerwca lub lipcu dojrzałe jagody tej rośliny i suszy w wysokiej temperaturze. Można stosować borówki w postaci odwaru: 1 łyżka suszonych jagód na szklankę wody - ogrzewać na lekkim ogniu pół godziny nie dopuszczając do wrzenia.

Podawać dziecku kilka razy dziennie po łyżeczce. Podobne zastosowanie mają - sok z borówek i jagody zawekowane. Suszone jagody borówki czernicy można także kupić w sklepach zielarskich i aptekach w opakowaniach po 20 i 50 g.

Borówka

  • - wzmaga wydzielanie żółci

  • - działa odkażająco

  • - zapobiega biegunkom

  • - wzmacnia układ odpornościowy

  • - ma działanie moczopędne

  • - zmniejsza stężenie cukru we krwi

Starsi mogą borówkę stosować w przypadkach biegunek wywołanych zakażeniami jelitowymi, przy zatruciach pokarmowych, czy przy zapaleniu jelit. Również glisty jelitowe leczone mogą być za pomocą tego zioła.

Jak radzi profesor Ożarowski, należy wówczas zmieszać po 5 g sproszkowanych owoców borówki czernicy, kwiatów wrotyczu i korzeni omanu z miodem lub dżemem i zażyć na czczo, popijając jedną szklanką wody lub innego napoju.

Liście borówki na biegunki

Jednak nie tylko owoc borówki czarnej ma znaczenie w ziołolecznictwie. Zielarze polecają także liście tej rośliny, zbierane wczesna wiosną lub z początkiem lata, jako równie skuteczny lek na wszelkiego rodzaju biegunki.

Z liści tych najlepiej przygotować odwar.

Należy jedną łyżkę liści zalać 1 i 1/2 szklanki gorącej wody, ogrzewać do wrzenia i gotować łagodnie pod przykryciem przez 5 minut. Po czym odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić w ilości 1/3 szklanki kilka razy dziennie między posiłkami.

Ale uwaga! Zbyt długa kuracja liśćmi borówki doprowadzić może do spadku wagi ciała, anemii, a nawet żółtaczki.

Jagoda kamczacka - i smaczna, i zdrowa

Jagoda kamczacka. Źródło: Wikipedia

fot.Wikipedia

Jak wynika z obserwacji dietetyków, większość osób przedkłada potrawy smaczne nad zdrowe. Najlepiej jednak, gdyby produkty spożywcze łączyły obie te właściwości. Tomasz Chmiel z Politechniki Gdańskiej widzi szansę w jagodzie kamczackiej.Mogłaby ona znaleźć zastosowanie jako dodatek, który powodowałby polepszenie jakości sensorycznej, czyli smaku i zapachu, a jednocześnie zwiększenie wartości witalnych, czyli zdrowotnych. Badania doktoranta wyróżniono w III edycji programu stypendialnego "InnoDoktorant".

Badany przez niego rodzaj jagody kamczackiej z powodzeniem uprawia się w naszym regionie, ma stosunkowo niewielkie wymagania uprawne, łatwo rośnie. Jak przewiduje Tomasz Chmiel, może ona stać się "potęgą", podobnie jak to było w przypadku aronii dodawanej obecnie do wielu produktów i mającej walory zdrowotne.

"Moje badania wiążą się ściśle z tendencją rozwojową przemysłu spożywczego, a mianowicie poszukiwaniem i wprowadzaniem na rynki nowych, smacznych i zdrowych produktów. W szczególności na rynku owocowo-warzywnym zauważalne jest dążenie do odkrywania +superowoców+ - posiadających skondensowaną zawartość składników odżywczych i prozdrowotnych, a jednocześnie spełniających oczekiwania konsumentów pod względem wyglądu, smaku i zapachu" - tłumaczy innodoktorant.

Jego praca stanowi ofertę skierowaną zarówno do producentów żywności, a zwłaszcza tej prozdrowotnej, jak i do plantatorów - rolników i sadowników. Współpraca obejmowałaby dobór optymalnych warunków uprawy i analizę składu owoców dostarczanych przez plantatorów.

Stosując nowoczesne metody analityczne doktorant chce poznać skład lotnej frakcji i zawartości składników bioaktywnych w owocach jagody kamczackiej, która jest potencjalnym surowcem do produkcji żywności prozdrowotnej. Badania pozwolą mu wybrać odmianę jagody o największych walorach zdrowotnych i smakowo-zapachowych. Planuje też zoptymalizować parametry procesu produkcji otrzymywanych z niej przetworów - soków, dżemów, a nawet słodyczy - tak, aby ograniczyć do minimum straty składników prozdrowotnych.

Zadaniem autora projektu jest określenie, czy proces produkcji żywności z wykorzystaniem owoców jagody kamczackiej wpłynie korzystnie na walory smakowe i prozdrowotne. Doktorant planuje określić, do jakich produktów żywnościowych można dodawać te owoce i jak powinien przebiegać proces produkcyjny, aby składniki prozdrowotne nie ulegały w czasie tego procesu zniszczeniu.

"Często na butelkach z sokami znajdujemy informacje, że produkt zawiera określoną ilość witaminy C. I owszem, tak jest - ale w momencie pomiaru, przed zamknięciem butelki. Jednak po otwarciu produktu kupionego w sklepie może okazać się, że będzie miał on zupełnie inną wartość prozdrowotną" - wyjaśnia chemik.

Jego projekt przewiduje pojawienie się na rynku nowych produktów na bazie smaku owoców jagody kamczackiej. Doktorant wylicza tu nie tylko takie napoje i potrawy, które wprost kojarzą nam się ze zdrową żywnością, ale również inne, np. słodycze. Bo choć cukierki psują zęby, można wyprodukować takie, które będą miały w sobie coś zdrowego - na przykład dodatek owoców jagody kamczackiej.

Projekt "InnoDoktorant - stypendia dla doktorantów" jest realizowany w ramach Poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Stypendia w wysokości 30 tys. zł przyznano w 2010 roku już po raz trzeci.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

www.naukawpolsce.pap.pl.

<<powrót


Czytaj więcej

Aspiryna wpływa na szereg ... Rady babuni Odżywianie i metabolizm