Ziołowe kosmetyki

Oczyszczanie ziołami

Dla cery tłustej

  • ziele skrzypu polnego - 4 łyżki

  • liść pokrzywy - 1 łyżka

  • liść rozmarynu - 1 łyżka

Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem, dopóki nie ostygną, następnie zalać 2 szklankami białego wytrawnego wina i w ciemnym zamkniętym naczyniu trzymać przez 2 tygodnie w zaciemnionym miejscu. Potem przecedzić przez gazę, zlać do butelki ciemnej, zakorkować. przemywać twarz od 2 do 3x dziennie. Przy wypryskach tampon z waty nasączony płynem pozostawić na skórze przez kilkanaście minut.

Dla cery tłustej z przekrwieniami i wypryskami

Świeży ogórek średniej wielkości zetrzeć na tarce i wycisnąć sok, dodać 2 łyżki wódki 45% i 15 kropli wody utlenionej. Przechowywać w ciemnej butelce. Przecierać twarz kilka razy dziennie. Na miejsce przekrwione przykładać kompresy pozostawiając je na kilka minut.

Dla cery tłustej i mieszanej

  • kwiat arniki - 2 łyżki

  • liść szałwii - 2 łyżki

Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i zostawić pod przykryciem do wystygnięcia, dodać 2 szklanki białego wytrawnego wina oraz sok z jednej cytryny. Pozostawić na 14 dni w zamkniętym ciemnym naczyniu. Przecedzić przez gazę i przechowywać w ciemnej butelce szczelnie zamkniętej. Przecierać twarz 2-3x dziennie.

Dla cery suchej

  • kwiat rumianku - 2 łyżki

  • kwiat lipy - 2 łyżki

  • liść rozmarynu - 2 łyżki

Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie zalać 2 szklankami białego wytrawnego wina, po 2 tygodniach przecedzić, dodać 1 łyżkę gliceryny i 1 łyżkę płynnego miodu. Przechowywać w ciemnej butelce. Przed stosowaniem silnie wstrząsnąć.

Dla cery suchej i rozszerzonymi naczyniami

  • kwiat kasztanowca - 2 łyżki

  • liść szałwii - 2 łyżki

  • kwiat lipy - 2 łyżki

  • ziele dziurawca - 2 łyżki

Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić do wystygnięcia. Dodać 2 szklanki białego wytrawnego wina i pozostawić na 2 tygodnie w ciemnym miejscu. przecedzić przez gazę, do otrzymanego płynu dodać 2 pastylki wit. PP rozgniecione w 1/4 szklanki wody. Przechowywać w ciemnym szklanym zamkniętym naczyniu. Przed użyciem wstrząsnąć. Stosować 2x dziennie.

Dla cery suchej, normalnej i mieszanej

Dwie pełne filiżanki świeżych płatków dzikiej róży zalać 3 szklankami wytrawnego białego wina. Pozostawić w ciemnym miejscu. Po 14 dniach przecedzić, odcisnąć, dodać 20 kropli witaminy A + E. Przed użyciem dokładnie wstrząsnąć. Przechowywać w ciemnym szklanym naczyniu, dokładnie zamknięte. Przecierać twarz i szyje tamponami z waty 2x dziennie. Dodatkowo 2-3x w tygodniu można robić okłady z tego płynu w postaci cienkich płatków waty, które pozostawia się na twarzy do 15 do 1/2 godziny.

Maseczki

  • W celu uzyskania efektów leczniczych i kosmetycznych, oprócz płynów do zmywania twarzy, można stosować maseczki. Maseczki przygotowuje się w domu i zależnie od uzyskanych efektów można je dowolnie komponować. Są łatwe do sporządzania i kosztują dużo taniej niż gotowe lub stosowane w zakładzie kosmetycznym. Pierwszym zabiegiem który można wykonać w domu a który jest warunkiem skutecznego stosowania jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Dotyczy to szczególnie skór tłustych oraz kobiet które nader często używają kosmetyków upiększających - róże, cienie, pudry.

Maseczka oczyszczająca

  • Maseczkę przygotowuje się z mieszanki ziół które najlepiej rozpulchniają skórę aby można łatwiej usunąć zaskórniki (wągry) i drobne zanieczyszczenia umiejscowione w porach jak i łuszczący się naskórek. Najlepiej nadają się do tego następujące zioła: kwiat lipy, koszyczek rumianku, kwiat nagietka, liść szałwii, siemię lniane. Zioła te drobno zmielone miesza się z niewielką ilością ciepłej wody lub mleka, nakłada na twarz, szyję i dekolt i okrywa gazą zmoczona w gorącej wodzie. Maseczkę oczyszczającą przykrywamy ceratką lub folią, aby jak najdłużej utrzymać ciepło. Po 15-20 minutach kiedy maseczka stygnie zmywamy twarz i usuwamy z rozpulchnionej skóry zaskórniki, wyciskając je delikatnie palcami. Dodatkowo można twarz umyć otrębami a następnie spłukać zimną przegotowaną wodą. Teraz można stosować maseczkę odżywczą odpowiednią do pielęgnowanej skóry. Przed nałożeniem maseczki natłuszczamy okolice oczu dobrym kremem. jednocześnie z maseczką na powieki możemy położyć kompresy z ziół, herbaty, rumianku, świetlika.

Maseczka dla cery tłustej z łojotokiem

  • łyżkę bratków polnych

  • łyżkę ziela skrzypu

  • łyżkę dziurawca

Zioła drobno zmielone rozdrabniamy z niewielka ilością przegotowanej wody i łyżeczką pszennych otrąb. Rozdrobnioną papkę nakładamy na twarz, przykrywamy płatkami ligniny, serwetką plastykową lub ceratką i ręcznikiem. Pozostawiamy na twarzy około 1 godziny. Po zabiegu zmywamy twarz letnią wodą.

Maseczka dla cery tłustej

Łyżkę drożdży zmieszać z zimnym przegotowanym mlekiem i dodać kilkanaście kropli 3% wody utlenionej. Nałożoną na twarz papkę pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Spłukać letnią wodą.

Maseczka dla cery tłustej i mieszanej

  • łyżka ziela skrzypu

  • łyżka płatków owsianych

Zioła drobno zmielone rozdrobnić z niewielka ilością przegotowanej wody i małą łyżeczką 3% wody utlenionej oraz 20 kroplami soku żurawinowego lub roztartymi świeżymi żurawinami. Przy rozszerzonych porach można do tej mieszanki dodać białko kurzego jaja. po 20 minutach maseczkę należy zmyć.

Maseczka dla cery normalnej i suchej

  1. łyżkę utartej marchwi wymieszać z żółtkiem, łyżeczką twarożku ze słodkiego mleka i 20 kroplami witaminy A, nałożyć na twarz. Zdjąć po 20 minutach. Twarz opłukać wodą przegotowaną.

  2. dobrze dojrzałą brzoskwinie ugnieść i wymieszać z łyżeczką mąki ziemniaczanej, dodać jedno żółtko. Starannie wymieszać, nałożyć na twarz, trzymać 20 minut.

  3. brzoskwinie można zastąpić świeżymi truskawkami lub poziomkami, zawsze dodając żółtko i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Wymieszać, nałożyć na twarz. Po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Maseczka dla cery bladej

Ugotowany ciepły ziemniak rozgnieść, wymieszać z łyżką mleka, dodać 15 kropli witaminy A + E i 1 żółtko. Starannie wymieszać, nałożyć na twarz, przykryć gazą namoczoną w dobrze ciepłej wodzie. Zdjąć po 20 minutach. Twarz obmyć wodą.

Maseczka dla cery zwiotczałej

2 łyżki rozmarynu zmielonego zalać 1/2 szklanki wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na kilkanaście minut, dodać łyżeczkę miodu (jeżeli ma skórze nie ma przekrwień, ani rozszerzonych naczyń krwionośnych). Nałożyć na twarz, pozostawić 20 minut. Gdy na skórze występują przekrwienia lub czerwone żyłki do maseczki dodaje się zamiast miodu sporządzony podobnie jak z ziela rozmarynu napar ze sproszkowanego kwiatu kasztanowca ze względu na zawartą w nim eskulinę, która uelastycznia naczynia krwionośne.

Oprócz płynów do zmywania twarzy i maseczek do pielęgnacji twarzy stosuje się gorące kompresy z naparów ziół, które poprawiają krążenie, zmiękczają rogową warstwę naskórka. Kompresy naprzemienne, gorące i zimne, w celu pojędrnienia skóry i poprawienia ukrwienia. Kompresów gojących naprzemiennych nie należy stosować przy tendencji do przekrwień i pękania drobnych naczyń krwionośnych. W przypadkach występowania takich zmian można stosować tylko letnie okłady z naparu kwiatu kasztanowca, aby zapobiec rozszerzaniu się tych uszkodzeń naskórka.

przepisy użytkowników z Forum