zioła - R

Rdest ostrogorzki

Występuje w całym kraju nad brzegami wód, przy rowach, na przychaciach.

Surowiec: ziele rdestu ostrogorzkiego.

Skład to lawonoidy: rutyna, kwercentynę, garbniki, olejek, kwasy organiczne.

Zastosowanie: Do współczesnego lecznictwa rdest wprowadził w roku 1912 rosyjski lekarz Krawkow, który w badaniach klinicznych wykazał jego działanie przeciwkrwotoczne. Obecnie zioło jest wykorzystywane w postaci wyciągu płynnego do tamowania krwawień z narządów rodnych - nadmierne miesiączkowanie i krwawień z przewodu pokarmowego oraz przy leczeniu żylaków odbytnicy.

Rdest ptasi

Rośliny występują w skupiskach, tworząc płaskie kobierce:miejsca wydeptane, suche.

Surowcem jest ziele rdestu.

Skład: Garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, Witamina C, sole mineralne z dużą zawartością krzemionki.

Zastosowanie: obecnie w lecznictwie wykorzystuje się rdest ze względu na działanie moczopędne, przeciwzapalne, ściągające, tamujące krwawienia i regulujące przemianę materii. Stosowany jest w postaci odwarów w przewlekłych zapaleniach dróg moczowych, w chorobach reumatycznych, gruźlicy płuc, chorobach zapalnych przewodu pokarmowego, biegunkach, nadmiernej fermentacji jelitowej w chorobach wątroby.

Zewnętrznie w postaci okładów, na krwawiące i trudno gojące się rany. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych, Reumosan, Cholagoga, Sklerosan, Vagosan, Pulmosan.

Rdest wężownik

Występuje na wilgotnych łąkach, niskich torfowiskach, wilgotnych polanach leśnych.
Surowiec to kłącze rdestu.
Skład: związki garbnikowe, kwasy organiczne, prowitaminę A, Witaminę C i znaczne ilości skrobi. Zastosowanie: ze względu na dużą zawartość garbników kłącze rdestu używane jest jako środek ściągający, przeciwzapalny, w stanach zapalnych żołądka, jelit połączonych z biegunką oraz przy krwawieniach z przewodu pokarmowego. Duża zawartość skrobi sprawia że wężownik działa łagodnie nie podrażnia przewodu pokarmowego. Zewnętrzne odwary kłącza stosuje się do płukań jamy ustnej, gardła, migdałków, do okładów na oparzenia, wrzody i trudno gojące się rany.

Rokitnik zwyczajny

W Polsce występuje w stanie naturalnym na wybrzeżu, zarastając wydmy. Na pozostałym obszarze roślina hodowana w parkach i zieleńcach. Surowiec: owoce rokietnika, liście.
Skład: owoce zawierają dużo witamin C, P, E, karoteny, kwasy organiczne, cukry, pektyny, katechiny, sole mineralne. W nasionach - tłuszcz, Witaminę B1, B2, E, garbniki.
Zastosowanie w lecznictwie ludowym stosowany był jako środek przeciwszkorbutowy, przeciw krwawieniom, wybroczynom krwawym i innym dolegliwością leczonym witaminą C i P. Mogą być stosowane w obniżonej szczelności naczyń krwionośnych oraz jako środek pomocniczy w chorobie nadciśnieniowej, w stanach rekonwalescencji, w chorobach przebiegających z podwyższoną temperaturą-grypa, przeziębienie. Można leczyć stany nerwowe, natomiast olej otrzymywany z nasion używany jest do leczenia oparzeń, odmrożeń, egzem, innych chorób skórnych z bardzo dobrymi wynikami. W gospodarstwie domowym z owoców rokitnika robione są różne przetwory, dżemy, soki, nalewki, galaretki, kisiele, wina.

Rozchodnik ostry

Występuje w miejscach nasłonecznionych, na piaszczystych nieużytkach, suchych jałowych pastwiskach. Surowiec: ziele rozchodnika.
Skład: alkaloidy, flawonoidy, garbniki, śluz, kwasy organiczne.
Zastosowanie: Tylko pod kontrolą lekarza! W lecznictwie oficjalnym ziele rozchodnika stosowano jako środek obniżający ciśnienie krwi, w arteriosklerozie oraz jako środek uśmierzający bóle hemoroidalne.

Róża dzika

Róża występuje na skraju lasów, na zrębach, często sadzona w parkach i ogrodach.
Surowcem jest owoc róży.
Skład: owoce zawierają znaczne ilości Witaminy C, B1, B2, K, P, karoteny, ksantofile, sole mineralne. Zastosowanie
We współczesnej medycynie owoc róży stosowany jest przy biegunkach, nieżytach przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka, jelit, chorobach zakaźnych, chorobach przeziębieniowych, w okresie rekonwalescencji i karmiącym matkom. Ponadto przy bezsenności i w stanach pobudzenia nerwowego. ...czytaj dalej >

Rośnie na polach, nieużytkach, w ogrodach.
Surowcem są koszyczki rumianku.
Skład: olejek, związki flawonoidowe pochodnie kumaryny, cholina, śluz, Witamina C.
Zastosowanie: obecnie jest szeroko stosowany w lecznictwie jako środek rozkurczowy, przeciwzapalny w chorobach przewodu pokarmowego - wrzody żołądka i dwunastnicy. Także w chorobach nerek i zaburzeniach wydzielania żółci. Herbatki z rumianku przy bólach brzucha u niemowląt. Zewnętrznie znajduje zastosowanie do płukań w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, do przemywania oczu, w chorobach kobiecych, w stanach zapalnych skóry, oparzeniach. .... czytaj więcej >>

Rutwica lekarska

Występuje dość rzadko w południowej części kraju.
Surowiec: ziele rutwicy.
Skład: alkaloidy, flawonoidy, saponiny, cukry, aminokwasy, garbniki, substancje gorzkie. Zastosowanie: ziele rutwicy stosowane jest jako składnik mieszanek ziołowych w leczeniu cukrzycy i wchodzi w skład mieszanki Diabestosan.

Rzepik pospolity

Występuje na przydrożach, suchych łąkach, miedzach, zboczach.
Surowiec: ziele rzepiku.
Skład: olejek, garbniki, gorycze, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy, związki mineralne, zwłaszcza siarczany, związki krzemu i żelaza.
Zastosowanie: obecnie w lecznictwie stosowana jest jako środek ściągający i hamujący nadmierną fermentację w chorobach przewodu pokarmowego, jako lek zwiększający łaknienie oraz jako środek żółciopędny.

Zewnętrznie do kompresów na rany i wrzody.

Rozmaryn lekarski

Gatunek ten rośnie dziko w basenie morza śródziemnomorskiego, w pozostałych częściach Europy rośnie dobrze w ogrodach.
Surowiec: liście z najmłodszymi pędami.
Skład: olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne.
Zastosowanie: liście lub olejek wchodzą w skład wielu produktów przeciwgośćcowych, ponieważ powodują silne przekrwienie skóry. Odwar z liści uspokaja nerwy, zwłaszcza w okresie przekwitania i jest środkiem wzmacniającym. Ponadto działa moczopędnie i żółciopędnie, obniża ciśnienie i poprawia trawienie. W dużej dawce rozmaryn jest trujący, zwłaszcza dla kobiet w ciąży.