Anyż

  • stosuje się przy nieżycie oskrzeli, kaszlu, zapaleniu migdałków, przy utracie głosu

  • pobudza laktację u karmiących matek

  • niszczy pasożyty

  • środek uspokajający i wzmacniający

  • łagodny środek przeczyszczający

Ta przyjemnie pachnąca roślina przypomina nieco biedrzeniec. Służy do aromatyzowania słodkich potraw, ciast, kompotów, cukierków. Anyż wchodzi również w skład mieszanek przyprawowych, które dodaje się do przetworów owocowych, sosu sojowego

i wódek anyżowych.

Działanie: Owoce działają wykrztuśnie (składnik syropów), rozkurczowo, moczo- i wiatropędnie, także pobudzają laktację. Działają także w niewielkim stopniu przeciwbakteryjne.

Olejek anyżowy jest środkiem smakowym i aromatycznym wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym oraz spirytusowym (anyżówka).

Działa: zewnętrznie odkażająco na skórę, toksycznie na pasożyty, odstraszająco na owady; wewnętrznie wykrztuśnie i rozkurczająco – do inhalacji, w pediatrii jako środek wiatropędny.

Anyż gwiazdkowy inaczej Badian właściwy

Zmielone owoce badianu stanowią przyprawę, którą można stosować do ciast, kompotów, budyniów oraz do aromatyzowania niskoprocentowych napojów alkoholowych (np. likierów).

Działanie lecznicze tej rośliny przejawia się przede wszystkim w obrębie przewodu pokarmowego, na który działa rozkurczowo, jednocześnie korzystnie wpływając na proces trawienia i przyswajania przez organizm składników pokarmowych. Wspomnieć jeszcze należy o niewielkim działaniu moczopędnym badianu, jak również o jego działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, oraz niewielkim przeciwbólowym. Badian można stosować w leczeniu zaburzeń przemiany materii.wg.Wikipedia

Anyż

Podstawowym składnikiem olejku lotnego znajdującego się w owocach anyżu jest anetol.

Zioło anyżu to sposób na pozbycie się tłustej skóry, jest stosowane w celu poprawienia pamięci, łagodzi męczące kaszle, pomaga w produkcji mleka u matek karmiących, działa jako naturalny związek zobojętniający kwasy w niestrawności czy w czasie zgagi.

Olejek anyżowy działa wykrztuśnie, wiatropędnie i rozkurczająco. W starożytności stosowano go w celach usypiających. Obecnie używamy anyżku jako łagodnego leku wykrztuśnego w różnych dolegliwościach dróg oddechowych np. nieżytach oskrzeli i gardła, przy suchym kaszlu, astmie, w zaburzeniach trawienia, jako środek mlekopędny u matek karmiących i wiatropędny u dzieci..

Napary

  • Łyżkę dokładnie sproszkowanych nasion zalewa się szklanka wrzątku i parzy 15 minut pod przykryciem, po odcedzeniu można pic 2-3x dziennie po pół szklanki.

  • Zagotować około 1 l wody, następnie dodać 7 łyżeczek zioła do gotującej się wody, zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu do odparowania połowy wywaru. Przecedzić, i do ciepłego jeszcze wywaru dodać 4 łyżeczki miodu i gliceryny. Brać 2 łyżeczki syropu co kilka godzin w celu złagodzenia kaszlu lub 2 łyżki trzy razy dziennie na poprawienie pamięci.

  • Jeśli anyż jest używany w postaci herbatki ziołowej wystarczy wypić 2 szklanki raz lub dwa razy dziennie na problemy skórne, produkcję mleka lub w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych.

Powidła

otrzymujemy mieszając dokładnie sproszkowane nasiona z miodem. Zażywa się je 2 x dziennie po łyżce.

Anyżek nadaje się też do ciast.

Nalewka anyżowa na przeziębienie i anginę


Nalewka anyżowa to recepta na przeziębienie, która znana jest na całym świecie. Wódka zwana anyżówką, wyrabiana na skalę przemysłową, ma znacznie mniejszą wartość leczniczą, gdyż robi się ją na olejku anyżowym (niekiedy nawet syntetycznym), a nie na naturalnym anyżu. Owoc, czyli nasienie anyżu, działa też mlekopędnie, znosi nadmierną fermentację jelitową i dział wykrztuśnie, rozkurczowo.


Przepis na nalewkę anyżową


Nalewkę anyżową sposobem domowych sporządza się tak: 20 g anyżu wsypać do 1/4 I spirytusu i odstawić w ciemne miejsca na dwa tygodnie. Następnie zlać i pozostały w butelce anyż zalać ponownie czystą wódką również na dwa tygodnie. Potem obie nalewki połączyć, dobrze osłodzić miodem i stosować przy przeziębieniach w sposób następujący: 1 kieliszek popijać tak małymi ilościami, aby mieć tylko smak anyżu w ustach.


Ziarna ANYŻU dla karmiących matek to często stosowana recepta przez lekarzy. Ale podstawowe zastosowanie anyżu w pediatrii polega na tym jego mlekopędnym działaniu, które mają również kminek, czarnuszka i koper. Stosuje się pół łyżeczki zmielonego anyżu jako dawkę dzienną dla karmiącej matki.

Olejek anyżowy z mlekiem matki przechodzi do żołądka niemowlęcia i tam również spełnia funkcje trawienne, likwidując wzdęcia, burczenia i ,,przelewania” w żołądku niemowlęcia, zapewniając dobre trawienie matczynego mleka. Olejki wyekstrahowane z anyżu, kminku itp. mają tę właściwość w znikomym stopniu.


Napar z anyżu


Napar z anyżu można dolewać w ilości 0,5 łyżeczki do każdej butelki pokarmu niemowlęcia. Anyż działa pobudzająco na mózg, rdzeń kręgowy i wegetatywny ustrój nerwowy, toteż nie może być przedawkowany, a olejek anyżowy może być stosowany tylko bardzo ostrożnie.


Anyż nie tylko na migrenę


Osoby skarżące się na uciążliwe bóle głowy, mogą skorzystać ze sprawdzonej receptury. Niezastąpiony anyż pomaga nie tylko na migrenę.


Odwar z łyżeczki anyżu pije się 2,3 razy dziennie po 1/2 szklanki przy dychawicy oskrzelowej, nieżycie oskrzeli, nerwicach przewodu pokarmowego, migrenach, a jako środek podstawowy polecany dla karmiących matek przy zaburzeniach laktacji, a więc zarówno przy nadmiarze złego mleka, jak i braku dobrego, przy zaburzeniach trawienia i w stanach skurczowych przewodu trawiennego, wzdęciach, a wreszcie anginie i innych formach przeziębienia.


Jak zażywać anyż na migrenę


W małych dawkach natomiast anyż ma szerokie zastosowanie: kilka ziaren na I/4litra można dodać do mleka lub białej kawy, a zmielony pół na pół z czarnuszką daje znakomity dodatek do pieczywa np. na drugie śniadanie. Żucie pojedynczych ziaren anyżu na niektóre osoby działa usypiająco. W sytuacji stresowej lub wymagającej stalowych nerwów, można z powodzeniem zażywać anyż w ziarnach zamiast gumy do żucia.