Kurcz

Kurcz

Bolesny skurcz mięśni, zwykle nóg, często w nocy, może też występować po wysiłkach. Rzadko jest on objawem choroby. Obserwuje się go w niedoborze soli mineralnych w organizmie, w niedokrwieniu mięśni, w miopatii. Kurcze przedramienia sugerują chorobę neuronu ruchowego. Kurcze nocne u starszych osób mogą ustępować po dwusiarczanie chininy.

Kurcz pisarski jest dolegliwością uniemożliwiającą pisanie, z reguły chory mocno trzyma pióro. Jest jedną z postaci dystonii, zwykle jednak bez ubytków neurologicznych. Kurcz ten rzadko poddaje się leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii. Podobne ograniczone dystonie spotyka się w innych wykonywanych zawodach.

Kurcze mięśni

Tak więc biorąc powyższe pod uwagę można dodać, że nawet nieodpowiednie obuwie może spowodować kurcz. Choć bolesne kurcze mięśni najczęściej są niegroźne, usuwać je możemy, stosując między innymi delikatny masaż obkurczonego miejsca. W przypadku stwierdzonego niedoboru magnezu, potasu czy wapnia, należy przyjmować dostępne w aptekach preparaty uzupełniające i wyrównujące skład elektrolitów. Aby zapobiec kurczom, należy jeść owoce i warzywa bogate w minerały i metale stanowiące skład elektrolitu.

Masaż

Każdy masaż, powodujący napływ krwi do obkurczonego miejsca, sprzyja rozluźnieniu mięśnia. Masując samemu lub korzystając z pomocy drugiej osoby należy pamiętać, że mięsień powinno się zawsze rozciągać w kierunku przeciwnym do skurczu. Dla przykładu, jeśli kurcz łapie nas w łydce, co zdarza się najczęściej podczas nocnego lub porannego przeciągania się, należy przy rozluźnieniu mięśnia palce stóp zawsze kierować do siebie.

Kąpiele

  • Zmieszać 100 g kwiatu rumianku, 75 g ziela macierzanki wonnej i 75 g uczepu trójlistkowego. Zalać zioła 4-5 litrami zimnej wody. Ogrzewać na wolnym ogniu do granicy wrzenia przez 15 minut. Odstawić do naciągnięcia również na 15 minut. Przecedzić i wlać do wody kąpielowej. Czas kąpieli 10 minut.

  • Zmieszać 20 g ziela tymianku, 20 g liści bazylii i 15 g liści mięty. Całość zalać 2 litrami wody. Ogrzewać pod przykryciem do temperatury wrzenia przez 10-15 minut. Przecedzić odwar i wlać do ciepłej wody kąpielowej. Czas kąpieli 15 minut.

Kuracja cytryną

  • Przy częstych kurczach mięśni łydek, występujących zwłaszcza nocą, należy smarować stopy i łydki kilka razy dziennie w ciągu dnia świeżym sokiem wyciśniętym z cytryny. Kuracja 14-dniowa.