Odciski

Odciski

Na odcisk przykładamy skórkę cytryny jej wewnętrzną białą częścią. Stosujemy przez kilka dni, przytwierdzając ją plastrem.

Odciski i modzele

Stopa to prawdziwe arcydzieło inżynierii. Zaprojektowana do wytrzymania bardzo dużych obciążeń. Żaden inny organ nie jest wykorzystywany tak często i tak często nadużywany. Przeciętny człowiek okrążą kulę ziemską 4 razy w ciągu swego życia, chociaż rozwój motoryzacji i innych środków komunikacji pewnie obniża te dane. Według obliczeń prowadzonych przed laty przez American Pediatric Medical Association przechodzimy w życiu 185 000 km i jednocześnie w ciągu dnia nasze stopy podczas chodzenia wytrzymują ciężar kilkuset ton. Doskonałość tego narządu nie pozbawia nas kłopotów zw stopami.

Najczęstszym schorzeniem są odciski i modzele

Chociaż oba schorzenia różnią się od siebie, zarówno jedne i drugie są obszarami stwardniałej skóry, która tworzy się jako zabezpieczenie przed otarciami i obrażeniami. Odciski zwykle tworzą się na wierzchu palców lub na zewnętrznej stronie małych palców. W miejscach gdzie najczęściej skóra ociera się o but. Bywa jednak też na części podeszwy - pod główkami kości śródstopia - co powoduje dotkliwy ból.

Miękkie odciski tworzą się zwykle pomiędzy palcami, gdzie kości wzajemnie się uciskają, szczególnie w zbyt ciasnych butach. Tak twarde jak i miękkie odciski mają kształt stożka skierowane do wnętrz stopy. Widoczna przez nas część to podstawa odcisku.

Modzele nie mają stożka (wierzchołka), powstają na płaskiej powierzchni. Miejscem powstawania jest najczęściej śródstopie lub pieta, które utrzymują największy ciężar. Chodzenie powoduje przyciskanie ich do tkanki podskórnej, co z kolei wywołuje pieczenie, podrażnienie, nie sprawiając jednak takiego bólu jak odcisk.

Jeśli nie pomogą domowe środki i sposoby należy bezzwłocznie udać się do lekarza lub pediatry. Przy zaburzeniach cukrzycowych lub innych związanych z krążeniem należy udać się do lekarza, nie stosować żadnych domowych metod leczenia.

Odciski i modzele mają swoje przyczyny powstania, które należ ustalić i jak najszybciej wyeliminować. Jeśli przyczyną są ciasne lub niewygodne buty, należy je zmienić. Duża ilość obumarłych, zgrubiałych komórek tworzy się celem zabezpieczenia przed ocieraniem i nadmiernym uciskiem, a najlepszym sposobem jest zmiana obuwia na wygodne, nieuciskające. Po pierwsza podstawowa rada.

Obcinanie paznokci to kolejne zadanie, są one ochroną palców przed urazami. Jednak długotrwały nacisk buta na paznokieć może przycisnąć staw palca do buta, rezultatem czego będzie odcisk. Należy krótko obcinać paznokcie, równo, tak aby po obcięciu nie wystawała poza koniec palca, a jego krawędzie należy wyrównać pilniczkiem.

Moczeniem stóp można wyeliminować twardy naskórek. Najlepiej do wody dodać gorzkiej soli, następnie natrzeć nawilżającym kremem i zawinąć stopy w plastikowe torebki na 2 godziny. Po zdjęciu torebek delikatnie zetrzeć odcisk pumeksem.

  • Okłady z lodu możemy zastosować jeśli odcisk jest bolesny i opuchnięty, a nałożenie buta sprawia ból wówczas możemy przyłożyć zimny okład z lodu, co zmniejszy opuchliznę.

  • Nie wycinać. Odcisków nie należy wycinać bowiem wiąże się to z dużym ryzykiem zakażenia lub krwotoku trudnego do zatamowania. Wycinanie odcisków jest zawsze niebezpieczne.

  • Używać podkładek lub wacików zabezpieczających palce przed wzajemnym uciskaniem się.

  • Eliminować wilgoć poprzez posypanie dziecięcym pudrem lub mąka ziemniaczaną.

  • Na modzele można sporządzić własny środek z 6 tabletek aspiryny i łyżeczki soku z cytryny. Posmarować modzel uzyskaną papką, zawinąć woreczkiem foliowym i ciepłym ręcznikiem. Po 10 minutach zdjąć opatrunek i delikatnie trzeć pumeksem.

  1. Moczyć nogi w herbacie rumiankowej, która ma działanie łagodzące i pomoże wysuszyć pocące się stopy, ponieważ nadmiar wilgoci może przyczyniać się do różnego rodzaju schorzeń m.in. grzybicy.

  2. Nacierać stopy wazeliną lub innymi kremami, jeśli zamierzamy dłużej chodzić.

  3. Podstawą są wygodne buty. Należy poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiednich dla podbicia, czy szerokiej stopy, nie zniechęcać się brakiem takich w jednym sklepie. Szukać dalej odpowiedniej tęgości. Kupować je pod koniec dnia kiedy stopy są już zmęczone i lekko opuchnięte. Obuwie do codziennego użytku powinno mieć niski obcas.

  4. Pamiętajmy też, że rozmiar który nosiliśmy może być już nieodpowiedni - rozmiar stóp zmienia się z wiekiem (nogi rosną).

Poczytaj więcej Zioła

zobacz też Lista chorób