Bóle głowy

Warto wiedzieć

Bóle głowy

  • pokarmy, które mogą być pomocne w zwalczaniu bólu

  • głowy - kapusta, pietruszka, chrzan, koper, czereśnie, cytryny, imbir, zielone oliwki, orzechy, nasiona dyni i słonecznikapokarmy, które mogą być przyczyną bólu głowy - czekolada, wędzone mięso i ryby, alkohol, a zwłaszcza czerwone wino, szampan, pokarmy zawierające glutaminian sodu, kwaśna śmietana, niedojrzałe sery, mięso konserwowane saletrą, słodziki, przedawkowanie kofeiny, lody i zimne napoje, napoje gazowane, pokarmy ciężko strawne, kwaszona kapusta, jajka, tłuste mleko,

Bóle głowy

Są dolegliwością prawie powszechną, towarzyszącą nam od dzieciństwa do starości. Stopniowo narastające, a niekiedy napadowe, są spowodowane czynnikami wewnętrznymi (np. guzem mózgu, zapaleniem opon mózgowych), zewnętrznymi (np. zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem zatok), pourazowymi (np. kontuzją głowy), psychogennymi (np. nerwicą emocjonalną, histerią), a także zmęczeniem intensywną pracą naukową. Towarzyszą napięciom dużych mięśni grzbietu i szyi (stres) oraz wadom postawy i zwyrodnieniom kręgów szyjnych. Bóle głowy odróżnia się od migreny, w powstaniu której udział biorą naczynia krwionośne.

Ból głowy może być również spowodowany innymi, bardzo rozlicznymi czynnikami, np. silnym hałasem, wibracjami, (zapalenie zatok nosowych, nieżyt nosa, uraz głowy, zaburzenia w obrębie kręgosłupa, mięśni przykręgosłupowych oraz stawów miednicy). Charakterystyczne jest to, że rozpoczyna się i wzmaga powoli, a po pewnym czasie stopniowo słabnie, choć może też przebiegać według swej charakterystyki.

Jedną z częstszych przyczyn może być wada wzroku. Wizyta u okulisty i dobranie odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych mogą temu zaradzić szybko i skutecznie.

Istnieje także kilka naturalnych metod zapobiegania bólowi głowy i jego leczenia. Jedną z metod to Shiatsu, a także masaż refleksyjny oraz Hydroterapia.

Hydroterapia

Według ks. Kneippa, bez wątpienia po dziś dzień cenionego autora przepisów i kuracji wodoleczniczych, można zapobiegać bólowi głowy, a także usuwać go najprostszymi środkami.

  • Profilaktycznie powinniśmy przynajmniej raz dziennie polewać górną połowę ciała zimna wodą. Od wiosny do późnej jesieni zaleca on też chodzenie boso po mokrych kamieniach i trawie kilka razy w tygodniu po parę minut. Hartuje to organizm, pobudza receptory w stopach, a tym samym krążenie krwi.

  • Przy bólach głowy z gorączką zaleca owinięcie. Obmyć głowę i twarz zimną wodą. Na sposób piracki owinąć głowę kompresem z mokrej chustki do połowy czoła, obwiązać jeszcze jedną chustką. po takim zabiegu ustępują bóle głowy wynikłe z przeziębienia bądź dolegliwości reumatycznych.

Ks. Kneipp poleca zarówno zimne, krótko trwające kąpiele głowy, jak i ciepłe, nieco dłuższe.

  • Ciepłymi kąpielami głowy leczy się bóle związane ze zmianami ciśnienia atmosferycznego, szumy w uszach i bolesne napięcia mięśni szyi.

Ziołolecznictwo

Niezależnie od przyczyn bólu głowy jako długotrwały środek leczniczy można stosować zioła:

  • kłącze kozłka lekarskiego,

  • ziele dziurawca,

  • kwiat pierwiosnka lekarskiego,

  • kwiat lawendy,

  • szyszki chmielu,

  • ziele bukwicy.

Stosować je oddzielnie: jedną łyżeczkę ziela na 1 szklankę wrzątku zaparzać 5 minut. Pić 2-3 szklanki dziennie.

Kuracje ludowe

  • Do metalowego kubka wlać 1/2 szklanki wody i 1/2 szklanki octu winnego. Zagotować. Przelać do inhalatora lub do miseczki umożliwiającej wdychanie pary (podczas inhalacji nakryć głowę ręcznikiem). Inhalację prowadzić do złagodzenia bądź zaniku bólu.

  • Odciąć soczysty plaster cebuli i przyłożyć na czoło.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej

Bóle głowy (w mniejszym stopniu migreny) są powszechną dolegliwością i stanowią najbardziej typowy przykład bólu "przeniesionego".

Oznacza to, że chociaż głowa może nas boleć po prostu, np. w wyniku uderzenia, to jednak znacznie częściej przyczyna leży w innych częściach ciała. Może nią być napięcie mięśni szyi i barków czy w przypadku migreny reakcja alergiczna organizmu na składniki zawarte w pokarmie.

Na szczęście bóle głowy i migreny można bardzo skutecznie leczyć za pomocą szeregu metod naturalnych i wielu lekarzy zaleca je obecnie przed rozpoczęciem konwencjonalnej terapii lekami.

Najczęściej mamy do czynienia z "napięciowym" bólem głowy, spowodowanym napięciem mięśni i innych tkanek głowy, szyi i barków, czego bezpośrednią przyczyną jest zwykle stres i kłopoty dnia codziennego. Równie częstym powodem napięciowych bólów głowy jest spożywanie nadmiernych ilości pokarmów i napojów.

Pospolite bóle głowy, bez względu na to, czy spowodowane są stresem, czy przejedzeniem, najłatwiej poddają się leczeniu metodami naturalnymi. Jeśli natomiast ból głowy ma poważniejsze przyczyny, np. stan zapalny, trudniej go uśmierzyć, choć jest to również możliwe.

Do produktów żywnościowych powodujących migrenę należą: czekolada, ser żółty, pomarańcze, kawa i alkohol.

Bóle głowy - leczenie

Przyczyny

  • wstrząśnienie

  • udar

  • krwotok mózgowy

  • rak

  • zapalenie opony miękkiej

  • zapalenie istoty szarej rdzenia

Kilka skutecznych metod może również spowodować zmniejszenie bólu.


Aromaterapia

Prz bólach głowy spowodowanych przeziębieniem, grypą, zapaleniem zatok albo oskrzeli wdychamy gorącą parę wodną z gotową mieszanką olejków (szwajcarski preparat Olbas) lub mieszanką olejku eukaliptusowego, z jagód jałowca miętowego, wintergrinowego i kajeputowego. Przyjemna i relaksująca jest również kąpiel w wannie z gorącą wodą z dodatkiem kilku kropli olejku melisowego, rozmarynowego i majerankowego.

Wodolecznictwo

Siedzenie lub leżenie w ciszy w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami jest skutecznym sposobem, od którego możemy zacząć, aby uśmierzyć ból. Ważne jest również utrzymanie ciepła. Terapia wodą leczy objawy napięciowego bólu głowy, a techniki relaksacyjne likwidują przyczyny. Aby odczuć natychmiastową ulgę, moczymy kawałek płótna zw zimnej wodzie i kładziemy się, przykładając go na czoło i oczy. Często zmieniamy okład, tak aby stale był chłodny.


Relaksacja

Świadome zmniejszanie napięcia i obserwowanie zachodzących zmian jest bardzo skutecznym sposobem relaksacji, działającym zapobiegawczo i uśmierzająco.

Ostrzeżenie

Należy się natychmiast udać do lekarza, jeżeli przyczyną bólu głowy jest:

  • Stres

  • Jedzenie i picie (szczególnie alkohol, kawa, pomarańcze, ser i czekolada)

  • Przemęczenie oczu

  • Przepracowanie (szczególnie praca wymagająca wysiłku umysłowego)

  • Napięcie mięśniowe

  • Choroba i zakażenie

  • Depresja

  • Leki

  • Zranienia

Uwaga!

O przewlekłych lub częstych bólach głowy powinniśmy powiadomić lekarza.

Ziołolecznictwo

Kora wierzby białej i wiązówka błotna zawierają Naturalny środek przeciwbólowy skutecznie uśmierzający bóle głowy (jest to główny składnik aspiryny). Inne pomocne zioła to kozłek lekarski (działa uspokajająco), rumianek, męczennica, imbir, lawenda i rozmaryn.

Sypiemy 1 lub 2 łyżeczki suszonych ziół do filiżanki, zalewamy gorącą wodą i pijemy w postaci naparu.

Zioła uśmierzające ból głowy najlepiej pić w postaci napary (herbatki)

Rumianek na ból głowy i zatoki

Rumianek używany jest w wielu dolegliwościach. Jeden z najsłynniejszych polskich zielarzy ksiądz Grzegorz Sroka umieszcza to ziele niemal we wszystkich swoich mieszankach. Działa jak balsam jako okład przy bólach głowy. Garść kwiatu rumianku i ziela nostrzyka kładziemy na płótnie i zanurzamy na krótko we wrzątku i okład - w momencie, gdy nie będzie parzył - przykładamy na twarz. Oddychajmy głęboko aromatem ziół. Trzymajmy okład tak długo dokąd jest ciepły (15 - 20 minut). Powinno to wystarczyć do "rozpłynnienia" się ropy i opuszczenia komór zatokowych. One są bowiem częstym powodem bólu głowy.